Skocz do zawartości

Planowanie zbiornika - parametry wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Daj sobie spokoj z tym biopolimerem. Ja mam w kranie NO3 20 I dlatego mam TMBT, ale to droga impreza

Robisz podmianke I masz spokoj. Lepiej zainwestowac w udogodnienia przy podmiankach - moim zdaniem.



Cała prawda:D

Jak nie musisz nie stosuj a tym bardziej młodzianek:D i na dzień dobry.:D


Uważam że każdy młodzianek:D powinien przejść szkołę kubłowania:D choćby po to by wiedział ile wody trzeba podmieniać tygodniowo a nie zaczynać "od niemania podmianek"

dlatego nie polecam ci ani Purigenu ani biopolimeru tylko jak ponosisz troszkę wody kubełkiem to zrób ten wężyk z węglowym korpusem liniowym by nie kubłować.

Coś tam wymyślimy dopiero jak przyjdzie czas wyjazdu z rodziną na urlop latem:D

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Deccorativo, poczytałem trochę forum i zamiast kubła będę budował filtr kasetowy wg Twojego projektu :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

W jakim celu chcesz kupić ten wkład - w celu odżelaziania, czy podniesienia pH?

Podnosić pH ma substancja o handlowej nazwie "Corosex". Z tego co podaje producent jest to bardzo wolno rozpuszczalny tlenek magnezu. W celu podnoszenia pH w akwarium stosować go nie ma zupełnie sensu, bo ma to działać na zasadzie wiązania dwutlenku węgla. Czyli w wodzie będzie się zmniejszać ilość CO2, przez co ma rosnąć pH, ale skoro stężenie CO2 w wodzie będzie robić się mniejsze to cały czas będzie rozpuszczać się w niej więcej tego CO2 z powietrza. W ten sposób w ogóle to nie będzie działać, mimo że wkład cały czas będzie pracował. Jedyny efekt jaki zostanie osiągnięty to niechciane zatwardzanie wody, bo będzie dostarczany magnez (jako MgCO3).

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jeszcze może gwoli wyjaśnienia - żeby nie wyszło, że ten wkład to jakieś oszustwo. Oczywiście -to działa, niemniej ma zastosowanie w przygotowaniu wody pitnej. Przykładowo po przejściu przez żywicę zmiękczającą taka woda ma bardzo dużo CO2 rozpuszczonego, przez co jest mocno zakwaszona, więc dla ludzi byłaby niezdrowa. Wtedy ten nadmiar CO2 zostanie usunięty przez przepuszczenie przez ten wkład, czego efektem będzie podbicie pH i uczynienie wody zdatną do spożycia.

Opublikowano

Dzisiaj zmierzyłem parametry wody testami kropelkowymi JBL.

Woda odstana 24h, test na KH powtórzony na świeżej kranówce

pH 7,6

KH 14

GH 20

pH jest ok, ale strasznie twarda...

Opublikowano

Spokojnie, pH jeszcze pójdzie w górę, przy takim KH ;) Po prostu samo odstanie 24h prawie nie usuwa w ogóle nadmiaru CO2. A że twarda... Podobno pyszczakom to nie szkodzi, tak mówią znawcy. Choć istotnie w jeziorze mają 4x bardziej miękko.

Opublikowano

W sumie to się bałem, że będą większe kombinacje z doprowadzeniem wody do stanu używalności.

Właśnie montuję filtr z dwóch korpusów ze sznurkiem i węglem.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.