Skocz do zawartości

Wkład węglowy i podmiana wody


lufa555

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Tak się zacząłem zastanawiać nad kwestią podmiany wody przez węgiel i jakiś mechanik sznurkowy czy coś podobnego. Mianowicie rozchodzi się o korpusy. Mam taki patent, że do węża od podmian podpinam 2 korpusy ( 1 mechanik i 1 węgiel ). I tutaj rodzi się pytanie.

Po podmianie wody z tych korpusów wylewam wodę, żeby nie leżała w korpusach przez tydzień bo nigdy nie wiadomo co tam się urodzi. Czy warto spuszczać wodę z tych korpusów? Wkład sznurkowy i tak nie wyschnie w korpusie przez tydzień, węglowy pewnie też. Można je wyciągać i dać wyschnąć im na zewnątrz korpusów ale czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zostawiam korpus z wkładem węglowym zalany wodą i zaślepiony żeby z niego nie kapała. Przy kolejnej podmianie przez chwilę puszczam przez korpus bieżącą wodę żeby wypłukać wkład może 20 - 30 sekund to co z niego wtedy wyleci trafia do kanalizacji, po tem podpinam wąż i leje już prosto do akwarium.




Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa jeden w firmie drugi w domu w tym w firmie nawet nie robię tego płukania jak Piotr bo co tam może przez miesiąc ( ja podmianki mam raz na miesiąc) się urodzić wewnątrz wkładu węglowego - syfilis i dzuma na pewno nie a nitryfikacja nie zdąży a nawet jak to co.

Wystarcza jeden korpus z wkładem sedymentacyjno-węglowym lub taki sam z węgla blokowego bo sedymentuje 3um a jednocześnie węgiel usuwa co trzeba.

Ten w domu to nie korpus 10" ale zwykły wkład liniowy węglowy za 12 zł i z tego wylewam wodę by po podłodze nie kapało i wkładam do plastikowego worka po rybach z Tan Mala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby blok węglowy wyciągnąć aby wysechł to wpływa to na jego właściwości? Czy taki blok węglowy sie jakoś przygotowuje przed pierwszym użyciem?


Nie wpływa ale i tak nie da się wysuszyć raz namoczony.

Pierwsze uruchomienie jest ważne bo na początku poleci ci zupełnie czarna woda - dopiero po jakichś 10-20 litrach zrobi się czysta.

Wodociągowe wkłady węglowe mają węgiel z dużą ilością fosforanów PO4 więc dobrze jest nowy wkład przepłukać by nie płynęła "czarna polewka" i ponowić płukania jeszcze kilkukrotnie 2-3 razy w odstępach kilkugodzinnych by jak najwięcej wypłukać te PO4.

Dopiero po takiej operacji wkład jest gotowy do przepuszczenia tych 4-8tys l wody prosto do baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za przyłączem mam wkład liniowy WPP1 a następnie węglowy WWH1,kupione gdzieś na allegro po 5zł,ale dziś mnie zdziwiło,że w pierwszym uruchomieniu węgla nie poleciała woda brudna.W morszczyźnie zawsze odlewaliśmy kilkanaście minut wodę z filtra RODI nim zbierało się ją do podmian.Później zamontowałem automatyczną dolewkę i problem był z głowy.


http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Wk%C5%82ad-WPP1-liniowy-polipropylenowy-pianka-osmoza-,-do-lo,571


http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Filtr-do-lod%C3%B3wki-H2OO-WWH1-WK%C5%81AD-LINIOWY--W%C4%98GLOWY-DO-OSM,458

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja u siebie zainstalowałem dwa wkłady liniowe, pierwszy mechaniczny, drugi węglowy połączone wężykiem 6,2mm od filtrów RO. Wszystko zmontowane na 3/8 pod zlewozmywakiem na uchwyty w kształcie "U" takie od rur elektrycznych do tego 10m wężyka 6,2mm i prosto do baniaka. Później zwijam wężyk i trzymam pod zlewem, przy kolejnej podmianie spuszczam z litr wody. Nic nie demontuję, nie wyciągam, nie suszę itp. Szkoda na to czasu, lepiej usiąść i poświęcić ten czas na obserwację pupili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.