Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć.

Tak się zacząłem zastanawiać nad kwestią podmiany wody przez węgiel i jakiś mechanik sznurkowy czy coś podobnego. Mianowicie rozchodzi się o korpusy. Mam taki patent, że do węża od podmian podpinam 2 korpusy ( 1 mechanik i 1 węgiel ). I tutaj rodzi się pytanie.

Po podmianie wody z tych korpusów wylewam wodę, żeby nie leżała w korpusach przez tydzień bo nigdy nie wiadomo co tam się urodzi. Czy warto spuszczać wodę z tych korpusów? Wkład sznurkowy i tak nie wyschnie w korpusie przez tydzień, węglowy pewnie też. Można je wyciągać i dać wyschnąć im na zewnątrz korpusów ale czy to ma sens?

Opublikowano

Ja zostawiam korpus z wkładem węglowym zalany wodą i zaślepiony żeby z niego nie kapała. Przy kolejnej podmianie przez chwilę puszczam przez korpus bieżącą wodę żeby wypłukać wkład może 20 - 30 sekund to co z niego wtedy wyleci trafia do kanalizacji, po tem podpinam wąż i leje już prosto do akwarium.




Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ja mam dwa jeden w firmie drugi w domu w tym w firmie nawet nie robię tego płukania jak Piotr bo co tam może przez miesiąc ( ja podmianki mam raz na miesiąc) się urodzić wewnątrz wkładu węglowego - syfilis i dzuma na pewno nie a nitryfikacja nie zdąży a nawet jak to co.

Wystarcza jeden korpus z wkładem sedymentacyjno-węglowym lub taki sam z węgla blokowego bo sedymentuje 3um a jednocześnie węgiel usuwa co trzeba.

Ten w domu to nie korpus 10" ale zwykły wkład liniowy węglowy za 12 zł i z tego wylewam wodę by po podłodze nie kapało i wkładam do plastikowego worka po rybach z Tan Mala.

Opublikowano

A gdyby blok węglowy wyciągnąć aby wysechł to wpływa to na jego właściwości? Czy taki blok węglowy sie jakoś przygotowuje przed pierwszym użyciem?

Opublikowano
A gdyby blok węglowy wyciągnąć aby wysechł to wpływa to na jego właściwości? Czy taki blok węglowy sie jakoś przygotowuje przed pierwszym użyciem?


Nie wpływa ale i tak nie da się wysuszyć raz namoczony.

Pierwsze uruchomienie jest ważne bo na początku poleci ci zupełnie czarna woda - dopiero po jakichś 10-20 litrach zrobi się czysta.

Wodociągowe wkłady węglowe mają węgiel z dużą ilością fosforanów PO4 więc dobrze jest nowy wkład przepłukać by nie płynęła "czarna polewka" i ponowić płukania jeszcze kilkukrotnie 2-3 razy w odstępach kilkugodzinnych by jak najwięcej wypłukać te PO4.

Dopiero po takiej operacji wkład jest gotowy do przepuszczenia tych 4-8tys l wody prosto do baniaka.

Opublikowano

Ja za przyłączem mam wkład liniowy WPP1 a następnie węglowy WWH1,kupione gdzieś na allegro po 5zł,ale dziś mnie zdziwiło,że w pierwszym uruchomieniu węgla nie poleciała woda brudna.W morszczyźnie zawsze odlewaliśmy kilkanaście minut wodę z filtra RODI nim zbierało się ją do podmian.Później zamontowałem automatyczną dolewkę i problem był z głowy.


http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Wk%C5%82ad-WPP1-liniowy-polipropylenowy-pianka-osmoza-,-do-lo,571


http://www.iwomat.pl/pl,produkt-Filtr-do-lod%C3%B3wki-H2OO-WWH1-WK%C5%81AD-LINIOWY--W%C4%98GLOWY-DO-OSM,458

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Ja u siebie zainstalowałem dwa wkłady liniowe, pierwszy mechaniczny, drugi węglowy połączone wężykiem 6,2mm od filtrów RO. Wszystko zmontowane na 3/8 pod zlewozmywakiem na uchwyty w kształcie "U" takie od rur elektrycznych do tego 10m wężyka 6,2mm i prosto do baniaka. Później zwijam wężyk i trzymam pod zlewem, przy kolejnej podmianie spuszczam z litr wody. Nic nie demontuję, nie wyciągam, nie suszę itp. Szkoda na to czasu, lepiej usiąść i poświęcić ten czas na obserwację pupili ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.