mooh Opublikowano 7 Lutego 2016 #1 Opublikowano 7 Lutego 2016 Dobry wieczór, Bardzo proszę Was o radę. Dziś po południu popsuł się filtr zewnętrzny w moim akwarium. Wyłączyłam na czas karmienia, a gdy po minucie, może dwóch, włączyłam ponownie, z wylotu buchnęły jakieś farfocle, filtr zaczął bardzo głośno chodzić. Zauważyłam, że woda z wylotu przestała lecieć. Okazało się, że filtr nie zasysa. Rozebrałam wszystko, wyczyściłam, sprawdziłam drożność przewodów. Nie widać przyczyny. Silnik pracuje. Zauważyłam jednak dwie rzeczy: 1. gdy nakładam blok przyłącza węży i przesuwam dźwignie do góry, w lewym zaworku, czyli "out", woda bulgocze jak zwykle, w prawym, czyli "in" jest cisza. Wąż odprowadzający wodę z akwarium do filtra jest pusty. 2. Do kubła dostały się świderki. Jakiś czas temu obsunął się nieco prefiltr na koszyku rury wylotowej. Szybko problem usunęłam, ale świdry musiały się już do środka wgramolić. Po 3 nieudanych próbach uruchomienia filtra, wyjęłam kamienie ze zbiornika, umieściłam tam kosze ze złożem w miejscu, gdzie jest jaki taki przepływ, podłączyłam dodatkowy filtr wewnętrzny (wkład do niego trzymałam w kuble, więc powinien być ok), malutki (Eheim Aqacorner), ale pomaga temu większemu poruszyć taflę wody. Co jeszcze mogę zrobić, żeby uratować złoże? Jak długo złoże może być w zbiorniku i czy to w ogóle dobry pomysł (na lepszy nie wpadłam) Co mogło się popsuć? Świdry coś uszkodziły? Pompa? Cała głowica jest do wymiany? zbiornik 112 l, obsada: 5 dorosłych saulosi i trzy sztuki narybku filtacja: wewnętrzny Aquael Turbo 1000, wewnętrzny JBL CristalProfi e1501 złoża: kulki ceramiczne JBL, grys koralowy, gąbki, polimer OAL Nitraguard zbiornik zarybiony w kwietniu 2015
egon44 Opublikowano 7 Lutego 2016 #2 Opublikowano 7 Lutego 2016 Spróbuj jeszcze przed uruchomieniem filtra zalać wodą węże do pełna...Powinno ruszyć...
deccorativo Opublikowano 7 Lutego 2016 #3 Opublikowano 7 Lutego 2016 Zrobiłeś bardzo mądrze i te kosze z kubła tak mogą chodzić miesiącami a biologia będzie git. Masz czas spokojnie naprawiać kubeł. Jedyne co ucierpi to estetyka zbiornika ale to awaria i nie ma co wybrzydzać że kamieni nie ma i woda mętna.
timi-akwaria.pro Opublikowano 7 Lutego 2016 #4 Opublikowano 7 Lutego 2016 O złoże się nie martw, nic mu nie będzie. W zupełności wystarczy to, że jest w akwa i może sobie tam być do woli;) Jeśli chodzi o filtr to jak jesteś pewna, że wszystko dokładnie masz wyczyszczone to prawdopodobnie uszkodził się wirnik. Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
ivan161 Opublikowano 7 Lutego 2016 #5 Opublikowano 7 Lutego 2016 A spróbuj zaciągnąć wodę ustami z wylotu. U siebie w takim samym kuble gdy miałem podmeczony wirnik również nie chciał wznowić pracy samoczynnie bo braku zasilania. Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka
Mortis Opublikowano 8 Lutego 2016 #6 Opublikowano 8 Lutego 2016 Jeśli tego nie robiłaś to sprawdź ośkę wirnika czy nie jest pęknięta. Jeśli cały to na ośce wirnika są dwie gumki wyglądające jak kapturki. Przesmaruj środki tych gumek i wciśnij do środka ośkę wirnika. Zasysanie wody zacznij od wolniejsze biegu, a najlepiej zalej kubeł wodą. Na początku może głośno chodzić, a potem wszystko się unormuje.
Patryk2626 Opublikowano 5 Stycznia 2021 #7 Opublikowano 5 Stycznia 2021 Witam. Mam problem z jbl e902. Odpala ale nie zasysa ani nie wypuszcza wody. Co robić? Czy jak się załącza to poczekać z parę minut? Pomocy
piotriola Opublikowano 5 Stycznia 2021 #8 Opublikowano 5 Stycznia 2021 41 minut temu, Patryk2626 napisał: Witam. Mam problem z jbl e902. Odpala ale nie zasysa ani nie wypuszcza wody. Co robić? Czy jak się załącza to poczekać z parę minut? Pomocy Zalej kubeł i węże wodą , odpal filtr
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się