Skocz do zawartości

3 tygodnie po starcie


misq

Rekomendowane odpowiedzi

Ryby zachowują się normalnie, nie zamierzam na siłę nic zmieniać, ale z większymi podmiankami spróbuję, dodając jak zwykle przy podmiance 2 łyżeczki sody.


Wydaje mi się,że za mało sody dodajesz,i stąd problem...Ja dodaje 4 łyżeczki od herbaty,i ph z 7,4 podniosło się do 7,7-7,8...

Teraz dodaje tylko sodę co 2-3 podmianki i ph utrzymuje się na tym samym poziomie w baniaku...Dodam że w kranie mam ph też 7,4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby zachowują się normalnie, nie zamierzam na siłę nic zmieniać, ale z większymi podmiankami spróbuję, dodając jak zwykle przy podmiance 2 łyżeczki sody.


Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka



A ja ci wszystko to odradzam:D


Bo jeśli w baniaku ustaliły się takie parametry

Mija miesiąc od wpuszczenia pysków a aktualne parametry to:

KH 14

GH 6

pH 7,5

NO3 5-10



A twoja kranówa ma takie

Kran

pH 7,4

KH 10

GH 17

NO3 1


to czym większe podmiany zrobisz to będziesz się zbliżał do parametrów kranówy czyli do


pH 7,4 a miałeś już 7,6

NO3 z 5/10 do 1

ale obie twardości będą jak huśtawka.


Masz małe rybki i widać że niemal nie podnoszą ci NO3.


Ja bym ci radził w ogóle zaprzestać podmian aż NO3 dojdzie do 20ppm i wtedy przed a nie po podmiance zmierz te pH w baniaku. Tylko gąbki płucz z g..


Dla naszych ryb ważne by pH było 7,6 ( jak kupowałeś w TanMalu) to w takiej wodzie żyją tam od pokoleń. więc te KH /GH zostaw dla naukowców i nie grzeb w baniaku , nie syp sody bo to podnosi KH a pH bardzo mało - daj mu się ustabilizować.

Jak już to się za 2-3 tygodnie ustabilizuje i nie będzie pH 7,6 -7,7 to dolej wg instrukcji

tego - to jest żródło jonu wodorotlenku:D które podnosi pH ale nie ciągnij wyżej jak 7,7


Kordon pH Increase [118ml] podnosi odczyn pH (5660926156) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img14.allegroimg.pl/photos/400x300/56/60/92/61/5660926156@@AMEPARAM@@14@@AMEPARAM@@56/60/92/61@@AMEPARAM@@5660926156



bardzo dobry bo woda nie jest mleczna po tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci odradzę jakąkolwiek ingerencję, poza regularnymi podmiankami wody. Chociaż teraz, przy młodych rybach ta regularność nie jest tak istotna, ale dobrze, gdy wejdzie Ci w krew :) Masz takie pH jakie masz, 7,4 czy 7,8, nie jest to różnica wpływająca na życie twoich ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby zachowują się normalnie, nie zamierzam na siłę nic zmieniać, ale z większymi podmiankami spróbuję, dodając jak zwykle przy podmiance 2 łyżeczki sody.


Wysłane z mojego GT-I9515 przy użyciu Tapatalka



Tak jak Ci napisałem - przynajmniej przy tych pierwszych dwóch podmiankach odpuść sobie sodę i zrób je bez dodatku.


pozner deccorativo, zerknijcie sobie w tabelę jakie powinno być pH przy takiej zasadowości jak ma Kolega. I zastanówcie się nad tym co piszecie.

pozner - kłóciłbym się czy nie ma znaczenia, że pH będzie 7.4, skoro jest to woda 10x bardziej kwaśna, niż ta, w której żyją w naturze.

deccorativo, po co polecasz Koledze kolejny środek (abstrahując od tego, że to kolejny cudowny preparat, za który trzeba przepłacić kilkukrotnie...), który nie wyeliminuje problemu, bo jak widać gołym okiem, KH jest wystarczające.

Piszesz, że woda będzie dążyć do kranówy z pH 7,4.... Wciąż nie rozumiesz, że naturalne pH tej kranówy to około 8? Taki pomiar prosto z kranu jest nic nie warty. Odgazowanie takiej wody trwa naprawdę relatywnie długo.

Nie zauważasz, że pH jest zdecydowanie za niskie przy takim KH, co oznacza że coś je buforuje?


to jest żródło jonu wodoru które podnosi pH ale nie ciągnij wyżej jak 7,7


Cóż Ty tutaj wypisujesz? Źródło jonu wodoru, które podnosi pH? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym Was zapytać o to czy mój zbiornik już dojrzał, bo myślę że chyba już tak, ale wolę się upewnić. 25 dni temu zalałem zbiornik wodą i 20-30ml uryny, na następny dzień test JBL NH4 wykazał amniak, brak NO2 i wlałem ProDigest. Po tygodniu NH4 wysoko i niskie NO2, NO3 jak w kranówce. Po 2 tygodniach niskie NH4, NO2 wysokie, NO3 niskie, znów wlany ProDigest. Po trzech tygodniach NH4 <0,05, NO2 wysokie poza skalę, NO3 niskie. A dzisiejsze testy wody podaje poniżej. Moje pytania to czy to już dojrzały zbiornik i czy pH, GH, KH nie są za niskie?


Kran

pH 7,4

KH 10

GH 17

HN4 <0,05

NO2 0,05

NO3 1


Zbiornik

pH 7,6

KH 8

GH 13

HN4 <0,05

NO2 <0,05

NO3 5-10

Wszystkie testy kropelkowe JBL.



Szacun! U mnie po 16 dniach NO2 ledwo drgnęło (testy zoolek), na początku wrzuciłem pół kostki mrożonki. Jak mogę teraz jeszcze przyspieszyć? W przyszły weekend miałem jechać po ryby, ale chyba nic z tego... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

led4grow, pewnie po prostu za mało wrzuciłeś pożywki :)

Inna sprawa, że testy zoolek za wyjątkiem tych tyczących się kluczowych parametrów (pH, KH, GH), dają mało wiarygodne rezultaty. Ja bym dorzucił pożywki, powinno pójść szybko, bo już cykl powinien być wystartowany.

A monitorujesz co się dzieje z NO3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozner - kłóciłbym się czy nie ma znaczenia, że pH będzie 7.4, skoro jest to woda 10x bardziej kwaśna, niż ta, w której żyją w naturze.


Czy jesteś pewien, że woda w Malawi jest stabilna przez 365 dni w roku? Czy znasz taki akwen na Ziemi, taki nadający się do życia oczywiście, o takich idealnie stabilnych parametrach wody?

Na jakiej podstawie twierdzisz, że pH 7,4 ma znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

led4grow, pewnie po prostu za mało wrzuciłeś pożywki :)

Inna sprawa, że testy zoolek za wyjątkiem tych tyczących się kluczowych parametrów (pH, KH, GH), dają mało wiarygodne rezultaty. Ja bym dorzucił pożywki, powinno pójść szybko, bo już cykl powinien być wystartowany.

A monitorujesz co się dzieje z NO3?



NO3 wykonałem przed chwilą też zero (też zoolek). Kilka dni po starcie na korzeniu pojawił się gruby galaretowaty nalot i utrzymuje się do dziś, coś jak pleśń. Kilka dni temu zawitały również okrzemki, albo krasnorosty, bo w zasadzie nie wiem jak to odróżnić - jedno i drugie włochate i brązowe ;) Na szybach zaś jest biały nalot, który pod lupą się porusza :shock: Co o tym sądzicie?


Pół kostki mrożonki nie zaszkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewien, że woda w Malawi jest stabilna przez 365 dni w roku? Czy znasz taki akwen na Ziemi, taki nadający się do życia oczywiście, o takich idealnie stabilnych parametrach wody?

Pewnie, że się zmieniają :D Dlatego podaje się pH 8,5-8,6 (i inne parametry też w zakresach). Tak wielka właśnie jest zmienność, nic zresztą dziwnego, w końcu mamy do czynienia z objętością 7200000000000 kubików (jak wolisz 7200000000000000 litrów), w dodatku dobrze się mieszającą. Opady są tam stosunkowo niewielkie jak na tę szerokość geograficzną, a co za tym idzie dopływ wody z rzek nie ma wielkiego wpływu na warunki. Stąd pewnie właśnie takie zmiany. To nie warunki tropikalnej rzeki, gdzie woda zmienia się diametralnie pomiędzy porą deszczową, a suchą :)

Na jakiej podstawie twierdzisz, że pH 7,4 ma znaczenie?

Na takiej, że to woda ponad 10x kwaśniejsza niż naturalne warunki.

Tak w ogóle to pH po prostu ma znaczenie dla każdego wodnego organizmu, inaczej możemy wywalić pH-metry i testy w kosz :)


NO3 wykonałem przed chwilą też zero (też zoolek)


Heh, to w sumie wiele nie wyjaśnia :P Kup porządne testy, jakie polecają na forum, np. jbl-a.


Pół kostki mrożonki nie zaszkodzi?

Dawaj śmiało, jak nie podziałało prawie nic, to rzucaj i dwie. Tylko wpierw rozmróź i przepłukaj, żeby nie wrzucać niepotrzebnego fosforu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.