Skocz do zawartości

Obsada do 100x40x50 (170l)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!


Jestem początkującym akwarystą. Posiadam akwarium jak w temacie. Dotychczas (podczas urządzania zbiornika) wiedzę czerpałem z różnych forów (jednak głównie z tego).

Myślę, że za około 2-3 tygodnie (po ustabilizowaniu cyklu azotowego) będę mógł wpuszczać nowych domowników do ich nowego lokum.


W związku z powyższym chciałbym prosić doświadczonych kolegów o pomoc w doborze obsady. Wiem, że wielkość zbiornika wielce ogranicza możliwości. Myślałem nad 2 docelowymi opcjami:

1. saulosi 2+7

2. saulosi 1+4 + sprengerae 1+4


Za pierwszą opcją przemawia fakt, że podobno saulosi w konfiguracji z 1 samcem są nudne i nie pozwala to na wyzwolenie ich ciekawych zachowań.

Za opcją 2 z kolei kolorystyczne urozmaicenie.


Co sądzicie? A może warto byłoby jednak pomyśleć nad innymi gatunkami?


Chciałbym, żeby obsada "grała" kolorystycznie, ale żeby można było również obserwować ciekawe zachowanie rybek.


Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko :mrgreen:

Po pierwsze 100x40x50 = 200l ale to już pomińmy ;)


Osobiście sam posiadam te rybki,do których się przymierzasz w takim samym zbiorniku...

Więc tobie proponowałbym tobie te dwa gatunki w układzie-

Pseudotropheus Saulosi 2+5

Iodotropheus sprengerae 1+3 lub 4 samice


Możesz też iść w obsadę jednogatunkową z saulosi w układzie 3+6/7 ,też doskonale się to sprawdza,zawiedziony na pewno nie będziesz :)


Za pierwszą opcją przemawia fakt, że podobno saulosi w konfiguracji z 1 samcem są nudne i nie pozwala to na wyzwolenie ich ciekawych zachowań.

Za opcją 2 z kolei kolorystyczne urozmaicenie.



Może źle to ująłeś,wcale nie są nudne w układzie z jednym samcem,ale mając jednego samca saulosi,może on się nie wybarwić tak jak przy dwóch czy trzech samcach...Ale mając 2 samce tez nie koniecznie jest powiedziane że oba będą ładnie wybarwione...Przy tym układzie co proponuje powinno być ok,zawsze przecież można zredukować ryby...


Obecnie mam taki układ i sprawdza się doskonale...



Ja mogę tobie jeszcze podać linka żebyś sobie spojrzał na inne obsady do wymiarow twojego zbiornika http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html?p=289285#post289285


Ewentualnie zaczekaj na innych kolegów może coś innego tobie zaproponują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.


Akwarium 170l, ponieważ owalny front (rzeczywiście tego nie zaznaczyłem). Czyli trochę powierzchni (no i tym samym objętości) w stosunku do prostego mi "ucieka".


Fajnie, że jeden z moich typów jest sprawdzony w podobnym baniaku :)

Obawiam się, że w opcji w sumie z 3 samcami może być trochę ciasno. Jednak, jak sam wspomniałeś, zawsze można zredukować, gdyby coś było nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w opcji w sumie z 3 samcami może być trochę ciasno. Jednak, jak sam wspomniałeś, zawsze można zredukować, gdyby coś było nie tak.


Dokładnie tak jak piszesz ;) ...

Zanim nie miałem jeszcze w swojej obsadzie Iodotropheus sprengerae ,układ saulosi 3+7 sprawdzał się...Oczywiście mając trzy samce musiałem zadbać,żeby każdy z nich miał swój rewir,więc decydując się na ten układ musisz też brać pod uwagę ułożenie kamieni w aranżacji ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 170l, ponieważ owalny front (rzeczywiście tego nie zaznaczyłem). Czyli trochę powierzchni (no i tym samym objętości) w stosunku do prostego mi "ucieka".


Kacper. W porównaniu akwa prostego do panoramicznego to w tym przypadku mając panoramiczne masz większy litraż jak w prostym . http://akwanet.pl/utility/calc.php

Masz tu linka na potwierdzenie tego co mówię. Czyli trochę już zyskałeś.


A przede wszystkim witam na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyskałby te litry tylko w przypadku, gdyby wymiar "40" dotyczył głębokości w najwęższym boku, a jak znam życie, to jest to maksymalna głębokość zbiornika (w Twoim linku wymiar "d"), a w takim przypadku akwa ma pojemność okolo 170l ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyskałby te litry tylko w przypadku, gdyby wymiar "40" dotyczył głębokości w najwęższym boku, a jak znam życie, to jest to maksymalna głębokość zbiornika (w Twoim linku wymiar "d")


.....no właśnie . Sam jestem ciekawy jak jest faktycznie. Może kolega poda nam te wymiary ( środek i z boku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.