Skocz do zawartości

Narurowiec do 1200L ile korpusów jaka pompa?


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie robię restart zbiornika 1200L i zastanawiam się nad narurowcem, tylko problem w tym ile czego dać bo zbiornik ma 3 metry długości więc ile korpusów i jaką pompę obiegową założyć? Proszę o szybką odpowiedz nie mogę nic wyszukać, oczywiście są wątki ale do akwariów średniej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka:

- 2 korpusy mechaniczne równolegle z zaworami po obu stronach ( bez sznurków a gąbki ppi45 wystarczą spokojnie ) każdy z osobnym zasysem 3/4 cala po obu stronach baniaka. Podwójny zasys załatwi sprawę syfków z dna znacznie lepiej niż jeden zasys.

- pompa grundfos alpha 25-60

- za pompą trójnik do spuszczania wody i napełniania

- dalej 4 kospusy w 2 rzędach po 2 szeregowo ( przed pierwszym i ostatnim w rzędzie zawory ) - pomiędzy tymi dwoma rzędami oczywiście bajpas z zaworem.

- dalej prosto do akwarium


Na wszelki wypadek proponuje dodać np. przed bajpasem kolejny kranik na ewentualną rozbudowę gdybyś poczuł taką potrzebę. Taki kranik bardzo ułatwia życie. Ja ostatnio musiałem przerabiać wąż spustowy aby zainstalować osobne 2 korpusy na żywice usuwającą NO3. Gdybym miał taki kranik to była by bajka.


Jeżeli chodzi o same korpusy za pompą, montować je odwrotnie do przepływu. Ja teraz gdybym robił narurowca dałbym 2 korpusy 20 cali na biologie np. matrix albo coś w tym stylu, a 2 korpusy 20 cali na wszelki wypadek np. na absorbery PO4, NO3 lub węgiel.


To takie moje skromne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szybkie odpowiedzi sa naprawde pomocne a z tym zasysem czyli dwie rurki i kazda z osobna do pojemnika z gabka oto chodzi tak? I jeszcze jedna sprawa rurki jakie do podlaczenia tego wszystkiego bo chyba na korpusach jest 0,5 cala tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na dzisiaj zrobiłbym tak :

3 zasysy 3/4' każdy do osobnego korpusu mechanicznego 3x ( gąbki 45ppi ) dalej połączenie do 1' , pompa 25/60 , za pompą trójnik 1' i z niego dwa odejścia po 3/4' jedno bezpośrednio do baniaka drugie na resztę korpusów . Oczywiście kraniki zrzutowe itd. obowiązkowo ;-).

Mam podobnie zrobione i z całą odpowiedzialnością stwierdzam , że miałem spory wzrost przepływu dodając osobną prostą nitke po mechanikać bezpośrednio do baniaka.

Dałbym trzy mechaniki dlatego , że faktyczny przelot przez korpus jest mniejszy jak jego przyłącze i nie ma znaczenia czy będzie to 1/2' czy 3/4' przelot i tak jest taki sam. Można też zrobić jeden zasys ale 1' i równolegle 3x korpusy mechaniczne.


Taka jest moja wizja ;-)


tu są gąbki :


WKŁAD FILTRACYJNY GĄBKA 30x7 cm PPI 45 (5916311886) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img15.allegroimg.pl/photos/400x300/59/16/31/18/5916311886@@AMEPARAM@@15@@AMEPARAM@@59/16/31/18@@AMEPARAM@@5916311886

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.