Skocz do zawartości

Metoda Ballings, korekta parametrów wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

www.podforak.rzeszow.pl/upload/nawozy_chemia_wody.xls <--- tutaj link do kalkulatora, w którym sobie to elegancko obliczysz ---> zakładka makro ---> wklepujesz ile sypiesz sody (jakby co to jest to NaHCO3) ---> podajesz pojemność akwarium, natomiast ilość sporządzonego roztworu nawozu nie ma znaczenia, ale musi być taka sama jak jednorazowa dawka ---> po prawej patrzysz jaki będzie wzrost KH. Oczywiście patrzymy na jednorazowy wzrost. Objętość akwarium podajemy rzecz jasna nie brutto, ale tyle ile wody jest w obiegu.


Przykładowo: w 100L wody 3g sody podbiją KH o 1 stopień niemiecki.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dziekuje.

-- dołączony post:

Jeszcze tylko taka uwaga, że soda oczywiscie podniesie kH i stworzy bufor ( z resztą soda może byś jedną z soli dodawanych w metodzie Ballinga) ale dobrze byłoby dodać jeszcze inne minerały w które nasza kranówka jest zazwyczaj uboaga, jak Mg, K

Opublikowano

Chodzi mi o wodę w Tanganica a nie Malawi tym razem, ale OK nie jest to morskie i pewnie cały Balling nie potrzebny, ale kH chciałem podnieść, bo mam 6 obecnie i pH również, bo mam 7,6.

Jeżeli dodatek sody faktycznie wystarczy, to sprawa załatwiona niskim koszetem. Czy z tego wynika, że te tzw sole dedykowane do Malawi, czy Tanganiki to naciąganie?

Opublikowano

Można oczywiście preparować wodę solami, ale w 99 przypadków to po prostu zbędne, a w tym jednym procencie tylko konieczne.

Mamy wolny kraj, możesz zrobić wodę RO i potem solami osiągnąć przybliżone wartości składników wody jak w jeziorze, tylko po co?

Tak, soda wystarczy, zresztą jest jedną z czterech podstawowych składników Ballinga. Z tym, że aby Balling był Ballingiem musiałbyś lać wszystkie cztery roztwory po równo. Ja u siebie leję po 40ml dziennie.

Ale u mnie korale konsumują wszystkie składniki.

W słodkim akwa gdzie nie ma zużycia Mg i Ca po jakimś czasie te wartości byłyby kosmiczne, a wapń zacząłby się wytrącać .

Opublikowano

Jeszcze tylko taka uwaga, że soda oczywiscie podniesie kH i stworzy bufor ( z resztą soda może byś jedną z soli dodawanych w metodzie Ballinga) ale dobrze byłoby dodać jeszcze inne minerały w które nasza kranówka jest zazwyczaj uboga, jak Mg, K



:D

cyt

" Składniki: wodorowęglan sodu, węglan sodu, boran sodu, węglan potasu, wodorotlenek i węglan magnezu."


Jak myślisz Wojtku czy to jest skład sody oczyszczonej?:D bo to też podnosi pH i KH i o wiele silniej niż soda - mniejsze dawkowanie jest.

Ciekawe co to może być za preparat:D i po co dają 6 składników jak starcza jeden:rolleyes: soda.


"kwaśnym węglanem sodu" jak słusznie piszemy wszyscy podwyższysz pH i KH ale stabilność tych parametrów zapewnia odpowiednia proporcja pomiędzy wodorotlenkami, węglanami i boranami.

Nie wspomnę już o tych słusznie przez ciebie oczekiwanymi Mg i K. -jeszcze siarczany bym dodał bo jonów SO4 w jeziorze Malawi - 5,5mg/l a w Tanganice która nas:D interesuje 7-15mg/l


Tak myślę że gdyby kolega Greekzi zechciał i korzystając z tego kalkulatora można by stworzyć taką "sodę do Malawi".

Ja poszedłem na łatwiznę - kupiłem rok temu Seachem Tanganyika Buffer i mimo że zalewałem wodą RO a teraz dolewki robię wodą RO/DI to nawet połowy słoika nie zużyłem.

Z początku baniaka musiałem korygować ale tak po roku wszystko się ustabilizowało i stale pH 7,7

Opublikowano
Dziekuje.

-- dołączony post:

Jeszcze tylko taka uwaga, że soda oczywiscie podniesie kH i stworzy bufor ( z resztą soda może byś jedną z soli dodawanych w metodzie Ballinga) ale dobrze byłoby dodać jeszcze inne minerały w które nasza kranówka jest zazwyczaj uboaga, jak Mg, K



Jak już tak się bawić to: http://klub-tanganika.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=33

^ tutaj masz dokładny skład chemiczny. W sumie gdybym sam założył Tangę to bym się w to bawił. Ale ja to ja.

Wystarczy rzut oka na ilość poszczególnych kationów i widzimy Ca:Mg co najmniej jak w morzu. Chcąc zrobić z tym coś sensownego trzeba robić zerową wodę i dopiero ją mineralizować, bo normalnie w kranie mamy duży naddatek wapnia. Owszem, ja bym w to poszedł, tyle że Malawi czy Tanga jest w 90% przypadków wybierana ze względu na właśnie fakt, że "pasuje do nich kranówa". Niestety zresztą dlatego :/


Tak jak Kolega deccorativo pisze - można z łatwością stworzyć mieszankę idealną do Malawki czy Tangi za naprawdę grosze ;)

Pytanie jakie dokładnie stosunki robimy? http://malawicichlids.com/mw01011.htm <--- tutaj np. patrząc przedziały w przypadku niektórych kationów są stosunkowo spore.

Opublikowano
Tak jak Kolega deccorativo pisze - można z łatwością stworzyć mieszankę idealną do Malawki czy Tangi za naprawdę grosze


Za około 140zł mogę kupić 1kg tego bufora Seachemu. Przyjmując średnie wartości wg instrukcji wychodzi mi, że starczy mi na ponad półtora roku więc chyba faktycznie to "gra nie warta świeczki" bawić się w kupowanie różnych solli, odważanie, mieszanie roztworów itd.

Ja juz miałem ten preparat, kupiłem 250g jak zakładałem akwarium i jakoś tak mi się szybko skończył więc wydawała mi się droga impreza, ale to było dla nowego zbiornika, a

teraz tylko przy podmiankach.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.