Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zbiornik o wymiarach 120x60x40. Litraż szału nie robi, powierzchnia dna na plus imo.


No i dorzeczy - ja ostatnie malawi miałem naście lat temu, spędziłem z tymi rybami kilka lat i jakieś zakurzone doświadczenia mam. Zbiornik o którym mowa należy do mojego przyjeciela - chłop od szmatu czasu nakręcał się na akwarium i w końcu po którejś wizycie u mnie nakręcił się do końca. Miesiąc temu postawił 112l dla kilku małych i towarzyskich rybek, ale choroba postąpiła szybko. Nowe szkło jest już ustawione, zalane i właśnie sobie dojrzewa. Kolega wybrał pyszczaki bo od zawsze mu się podobały, bo kranówkę mamy pod nie znośną i koniec końców to wdzięczne i piękne rybska :)


Akwarium powstaje pod moim okiem, a że przez te wszystkie lata wiedza o tych rybach znacznie się rozwinęła postanowiłem dopytać u tych którzy siedzą w tym non stop.


W akwarium chcemy upchać 4 gatunki ryb w ilości ~6 sztuk. Mamy listę rybek dostępnych dla nas lokalnie i przy tym chcielibyśmy pozostać. Możliwe, że gdy ryby odrosną, gatunek z najmniej korzystnym układem płci zostanie oddany. To już zależy jak akwarium będzie funkcjonować z dojrzałymi płciowo rybami.


Gatunki które wstępnie bierzemy pod uwagę:

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus sp. "acei"

Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus saulosi

Labidochromis caeruleus

Labidochromis sp. "mbamba"

Cynotilapia afra cobue

Metriaclima sp "elongatus chewere"

Metriaclima estherae red red

Melanochromis cyaneorhabdos


Jak dla mnie z listy powinny odpaść acei i red red ze względnu na ich rozmiar, demasoni za swoją zadziorność (może i maingano?).


Jakie są wsze opinie?

Opublikowano

Witaj, tak jak napisał Bezprym, do tego litrażu wejdzie nie więcej niż 3 gatunki po 5 ryb, czyli trzy układy jednosamcowe. Słusznie rozumujesz z tymi, które się nie nadają, co do Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano to dużo zależy od osobnika alfa, może być ok, a może być jatka... Z Waszej listy na pewno wdzięczną rybką na początek będzie Iodotropheus Sprengerae. Obrałbym to jako punkt wyjściowy. Teraz jest kilka opcji, ja bym Ci polecił dobrać Labidochromis Caeruleus i Labidochromis sp. "mbamba", albo Saulosi i Cynotilapia Zebroides Cobue.

Opublikowano
co do Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano to dużo zależy od osobnika alfa, może być ok, a może być jatka...
Tego gagatka miałem w latach 90 i strasznym terrorystą był, chipokae były przy nim jak baranki.


Punktem wyjściowym na 90% będzie L. caeruleus bo bardzo się podoba Adamowi, więc dobrze będzie jeśli reszta ryb będzie stosunkowo wszystkożerna z przewagą zooplanktonu.

Fajnie by było coś kontrastowego dla niego. Pod kontrastowe pasują C. zebroides cobue, L. sp. "mbamba" - który z nich będzie odpowiedniejszy? P. saulosi raczej z listy wypadnie chociaż grzeczny i piękny, to jednak może być zbyt żółto w akwarium. Może jeszcze warto pod uwagę wziąć P. sp "acei" Ngara? Tylko tego nie widziałem nigdzie w pobliżu (Lubuskie).


Ryby będziemy kupować młode, więc na pewno w większej ilości niż owe 5 sztuk, żeby później była możliwość selekcji wdłg płci. Myślę, że w grupach 7-8 sztuk z tych gatunków których płeć będzie cięzka/ryzykowna do oszacowania przy 4-5cm rybkach.

Opublikowano

Jeśli Caeruleus jest pozycją wyjściową to nadal proponuję do nich Sprengerae ;) Saulosi odpadają ze względu na ilość koloru żółtego (a wcale takie grzeczne nie są), ale zauważ, że nie proponowałem ich razem ;) pamiętaj też, że tylko samce wśród Zebroides i Mbamba są ładne, a samice raczej szarobure. Do Caeruleus i Sprengerae proponowałbym Mbambę bo to jednak niebieski akcent, którego na razie brakuje w składzie. Acei Ci nie polecam bo macie do dyspozycji niski zbiornik, a te ryby lubią popływać w toni wodnej. Nie wiem jak szukałeś, ale w Gorzowie Wlkp. jest jedna z najbardziej polecanych na forum hodowli :) tan-mal. I tam proponuję wybrać się po ryby.

Opublikowano

Wiem co mam pod nosem Matik, sporo mojej Tanganiki jest od p. Wisza, regularnie zaopatruje się tam w pokarmy. Niestety spora część ich cen jest zaporowa dla mojego przyjaciela. Na liście jest większość tego co aktualnie w Różankach na promocji ;)

Opublikowano

No nie wiem, czy wiesz, znaczy teraz już wiem, ale jak pytasz o miejsca w okolicy lubuskiego to dajesz do zrozumienia, że nie wiesz :P mogłeś napisać "oprócz tan-mal" wtedy byłoby jasne. Wyobraź sobie, że niektórzy na forum dopiero pierwszy raz słyszą o czymś takim, że poza zoologicznymi są jeszcze u nas jakieś renomowane hodowle ;) a powiedz mi, co tam jest zaporowego bo zerknąłem na aktualny cennik i wszystkie gatunki, które bierzemy pod uwagę są po 12 zł :)

Opublikowano
co tam jest zaporowego bo zerknąłem na aktualny cennik i wszystkie gatunki, które bierzemy pod uwagę są po 12 zł


...przepraszam za OT. Mateusz..powiedz mi czy mają aktualnie Labidochromis sp. "perlmutt" i po ile? Wysłałem niedawno zapytanie ale pewnie jutro dostane a zależy mi bo jutro mogę kupić na moim terenie.

Będę wdzięczny. Jak coś to możesz na PW aby tu już nie zaśmiecać.

Opublikowano

Matik, bo ta lista powstała w oparciu o promocje tan-malu ;)

12 czy 20 nie jest ceną zaporową, ale 59 już np tak.


@AndrzejWałb: jest F1 za 59.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.