Skocz do zawartości

Dylematy MatiKa - obsada


MatiK

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł i na mnie czas, a bardziej na moje akwarium... :) wielkimi krokami nadchodzi decyzja o powiększeniu mojego małego kawałka jeziora na trochę większy kawałek. Kompromisowe szkiełko, jakie wypracowałem po kilku potyczkach z moim domownikiem i nie tylko, to około 660 litrów w rozmiarze 170x65x60... Chciałem większe, ale przecież cała frajda w tworzeniu. Po trzecie obsada :) Należę do osób stałych w uczuciach i tyczy się to też moich ryb :P przywiązałem się i raczej nie przewiduję zmiany obsady, a jedynie jakąś dokładkę. Kusi mnie co prawda Non-Mbuna, a najbardziej Tetrastigma, Lithobates i jeszcze kilka by się znalazło... Ale szkoda mi moich ryb (dla przypomnienia - Cynotilapia Hara, Labidochromis Caeruleus i Iodotropheus Sprengerae). Chciałbym dołożyć Melanochromis Chipokae, chciałbym też jakąś większą rybę, ale tak żeby nie powstał z tego niezgrabny misz masz i dlatego jestem taki niezdecydowany... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat sprzętu niech się wypowiedzą mądrzejsi bo to dla mnie zło konieczne ☺. Postaram się jednak ci pomóc. Wstawienie tak silnej ryby jak chipokae jest wg mnie lekko ryzykowne. Masz generalnie ryby słabe i niezbyt duże. Jeśli coś dużego to troszkę łagodniejszego. Zanim jednak zacznę brnąć dalej zapytam wprost. Czy podobają Ci się Protomelas ? Wśród nich przeważają ryby peryfitonożerne uzupełniające dietę planktonem ( steveni taiwan, taeniolatus) jednak ostatnio pojawiła się sporą liczba fenestratus, które żerują podobnie jak yellow.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to bez wątpienia jedna z najsilniejszych, jak nie najsilniejsze Hapsy u mnie Protek ulegał tylko 16 cm zebra chilumba ;). Reszta mbuniaków szybko została za nimi w hierarchii. Podobnie było z Protkami ( steveni )u Marsa. Zagrożeniem dla nich są bez wątpienia ryby typu zebra chilumba czy choćby wspomniany chipokae. Twoje ryby ani nie będą zagrożone przez niego ani on przez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hari :) nie ukrywam, że liczyłem na Twoją pomoc w temacie obsady w tym wątku :) Protomelasy są ładne ;) martwi mnie jednak ograniczona oferta w Tan-Malu, nie widze np. Steveni Taiwan, chyba że ukrywają ją pod jakąś swoją dziwną, handlową nazwą... Ale przypominam, że jak znajdziecie dobry i zaufany dom dla moich niegroźnych małych mbuniaków to będziemy mogli puścić wodze fantazji i kombinować z obsadą całkowicie Non-Mbuna, NO może z Yellow co by koloru dodać :P Nie ukrywam jednak, że gdyby iść tą drogą to pierwszeństwo ma Tetrastigma i Lithobates ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martwi mnie jednak ograniczona oferta w Tan-Malu, nie widze np. Steveni Taiwan, chyba że ukrywają ją pod jakąś swoją dziwną, handlową nazwą...

2/ Protomelas sp.”steveni taiwan” - to Protomelas fenestratus Taiwan / Higga Reef

;)

http://forum.klub-malawi.pl/nazwy-handlowe-suplement-nr-1-artykulu-t24087.html


w ofercie Tan-Malu sprzed kilku dni - Protomelas fenestratus Taiwan / Taiwan Reef 4 - 5 cm

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukrywają jako fenestratus :). Jednak na spokojnie pooglądaj co mają, bo mają takie pieknoty, że hoho ;). Na pomarańczowo zaznaczyłem mój nr 1 a więc wszystkożernego Protomelasa, który w jeziorku pływa oderwany od dna a na pewno nie jest skalniakiem czy grzebaczem.


Protomelas annectens 4 - 5 cm

Protomelas fenestratus fire blue Lupingu 6 - 8 cm

Protomelas fenestratus Gome 5 - 6 cm

Protomelas fenestratus Gome 8 - 10 cm FEMALES

Protomelas fenestratus Tiger Likoma 7 - 9 cm

Protomelas pleurotaenia 7 - 9 cm

Protomelas spilonotus Tanzania 5 - 7 cm

Protomelas spilonotus Tanzania 8 - 10 cm

Protomelas spilonotus yellow head Mbenji 6 - 8 cm


Podaje odpowiednie pod względem żywieniowym czyli wszystko i mięsożerne

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam   Chciałem spytać bo do tej pory przy 200 litrach mam filtr ultramax 1000 i ewentualnie w zanadrzu wewnętrzne też 1000 gdzie wrazie co mogę włożyć wate* szybki dostęp i wymiana) Przesiadając się na 375l chciałem spytać czy lepiej dokupić coś podobnego jak ultramax 1000 czy iść w jeden filtr np ultramax 2000   I jakie media byście polecali  
    • Cześć. Tak, akwarium w salonie, sporo światła. W każdym razie dzięki za info    Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi.
    • Ja mam podobne "dekoracje" średnio co 5 dni. Nie wiem dlaczego. Tak już jest. Delikatnie usuwam to czyscikiem do szyb. A nieraz wkładam rękę i pałacami nożna to usunąć. Ryby nawet lubią jak im grzebie w domu. Można kogoś pogłaskać. 
    • Taki urok piachu w malawce zwłaszcza przy mbunie. Rozgarnij przy podmiance i tyle. Za jakiś czas będziesz miał to samo 😃  
    • Możesz śmiało rozgarnąć ten "garb".  Wydaje się , że masz grubą warstwę piachu. 1-2 cm w zupełności wystarczy. Z biegiem czasu piasku ubywa ale zawsze można dodać jak już=ż będzie zbyt mało.
    • Cześć. Czy na tę stronę akwarium pada światło słoneczne? Możesz spróbować jakby zetrzeć w dół to zielone, wsuwając ostrożnie np. plastikową kartę do samego dna. Ostrożnie, by nie porysować szkła.
    • Hej.  W moim akwarium ryby przesunęły piach i powstała dosyć gryba warstwa a w niej sporo biologii. Nie jest to warstwa śmierdząca. Jak odrobinę poruszę, to nic nie czuć, więc mam nadzieję, że to jest "dobra warstwa". Estetycznie to wygląda średnio. Czy powinienem ten piach ruszyć i przesunąć, czy lepiej tej warstwy nie ruszać? Parmetry wody są OK (testy kropelkowe). Mam wysyp okrzemek, ale po prostu usuwam je z szyb regularnie.  Z góry dzięki za odpowiedź.  
    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.