Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


moje ryby doczekały się jakiś czas temu nowego mieszkanka, a ja cieszę oko nowym widokiem.


Po długich namowach udalo mi się przekonać moją ukochaną żonę do postawienia większego zbiornika. Przez jakiś czas szukaliśmy miejsca, w którym mogłoby stanąć, aż w końcu znaleźliśmy kompromis pomiędzy moimi oczekiwaniami, a Jej wyobrażeniem.


Uzgodniliśmy, że akwariu stanie "pod schodami". Jego wielkość była determinowana warunkami zabudowy. Z jednej strony ściana, z drugiej słup konstrukcyjny budynku. Skończyło się na 200x55x60h.

Proces przymiarki i budowy trwał kilka miesięcy, ale w końcu się udało, stoi, a ryby już pływają. Do wykończenia została jeszcze ściana, to będę robił na wiosnę.

Dużą pomoc otrzymałem od Piotra (spiochu), który przyuczywszy się wcześniej do zawodu pospawał mi stelaż pod akwarium, jak również służył często radą i pomocą - dzięki Piotr.


Jeszcze dwa słowa o urządzeniu i urządzeniach pracującyh.

Tło tylne i boczne zrobione z pianki poliuretanowej i CR65 oraz czarne spienione PCV. Wszystko przyklejone na silicon. Pojawiły się problemy, ale o tym później :)

Podłoże piasek Kriesel z Casto.

Zdecydowałem się na filtrację narurową. Układ wygląda tak, że na wejściu są dwa równoległe korpusy z gąbką PPI45. Kolejno jest pompa 25-60 i 5 korpusów w układzie równoległym 2+3. Media filtracji biologicznej to matrix i ceramika oraz NGBC. Początkowo NGBC było w ostatnich korpusach każdej z obu sekcji, ale ponieważ zaczęło czernieć, przeniosłem je na początek, co zdecydowanie poprawiło ich zachowanie i ustabilizowało parametry wody, a w tej chwili podzeiliłem sekcje na gałąź NGBC i biologia. Następnie jest wyjście do akwarium z odejściem na 2 korpusy z purolite (jeszcze nie odpalone).


Jako wirówkę robi JEBAO WP40 ustawione na drugi bieg, dmuchające na tył i poruszające taflą wody.


Akwa oświetlone wcześniej zrobioną DIY lampą LED opartą o diody CREE białe zimne, niebieskie i czerwone. Sterowane z Arduino (świt i zmierzch), które docelowo ma odpowiadać za całą automatykę akwariową (sterowanie światłem, pilnowanie temperatury w i nad akwa, pomiar przepływu wody przez filtr i inne tego typu).


Obsada stara, ale chyba będę ją zmieniał, a co najmniej redukował.


Problemy i błędy, jakie pojawiły się po postawieniu akwa:

największy, póki co nie rozwiazany, to odklejony moduł na bocznej ścianie. Szykuję się do przyklejania na klej klejący pod wodą i bezpieczny dla ryb (znalazłem coś takiego). Mam nadzieję, że będzie skutecznie.

Drugi problem, z którym nie wiem co zrobić, to cyrkulacja wody. Na etapie projektowania założyłem, że zasysy będzie z jednej strony, a cyrkulator z drugiej. Przestawić już za bardzo nie mogę, a widzę, że w niektórych miejscach zbierają mi się kupska :( Będę musiał coś z tym zrobić.

I ostatni z problemów, to buczący falownik :( Wydaje mi się, że albo gdzieś dotyka do modułu. Muszę ustalić powód i spróbować go wyeliminować, bo wieczorem i rano, gdy jest cicho w domu jest to trochę uciążliwe.


Jak mi się jeszcze coś przypomni, to dopiszę.


zapraszam do komentowania.

post-14432-14695726523699_thumb.jpg

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Mnie się kojarzy z wąskim przesmykiem między dwiema wielkimi skałami.

Oryginalnie i podoba mi się.

Od dawna wiemy że silikon nie trzyma pod wodą do spienionego pcv a jak z pianką i CR to nie wiem.

Co do kleju to radzę wielką ostrożność z doborem - trzeba dotrzeć do takiego dokumentu - msds data sheet. Często można więcej wyczytać.

Zapamiętałem ciebie jako - od zawsze mający okrzemki - i jak teraz? Helmety?

Opublikowano

Cieszę się, że się podoba. Nir sądziłem, że będzie aż tak dobrze :) Dziękuję za komentarze.

Pierwotnie miała być woda osmotyczna. Nawet zalałem nią akwa (znów podziękowania dla Piotra). Po zalaniu przeniosłem media z kubła do narurowca i ryby, ale okazało się, że biologia potrzebuje chwilę, żeby ponownie ruszyć, parametry zaczęły wariowac, NO2 zbliżyło się niebezpiecznie do 1, więc podjalem decyzję o pilnej podmiance na kranowke...

Okrzemki pojawiły się chwile później. 6 helmetow, które mi zostały ze starego nie dają rady, ale w poniedziałek chce dokupić kolejne 10.

Zresztą, jak mówi stare przysłowie, jak nie możesz czegoś wyeliminować, to się z tym zaprzyjaźnij ;-)


z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.