Skocz do zawartości

Budowa Akwarium i narurowiec


Czen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich


Dawno do was nie zaglądałem lecz po wczorajszych debatach z Zona podjęliśmy decyzje ze już czas rozpocząć budowę naszego baniaka , obsada Malawi oczywiście jeszcze niesprecyzowana aczkolwiek chciałbym przerybic, żeby troche tego było .Czytałem artykuł na Malawi Polska i w artykule jest info ze przerybienie to 1 ryba na 10-15 litrów

Wymiary 153x43x55 czyli jakieś 300 L netto

Szafka 180x50x75


I tu kilka pytań :

-filtracja narurowiec + alfa 2 25 40 wszystko zrobione na 3/4 , czyli popularny schemat 2x mechanik równolegle, pompa i 3 szeregowo + baypas i tu pytanie czy wylot tez zrobić na 3/4 i zdławić na końcu na 1/2 ??


- system klejony czy zgrzewany co polecacie co jest bardziej trwałe


- czy pompa na 2 biegu wystarczy żeby chodziła, jak to u was wygląda w praktyce czy np. na noc zmniejszacie przepływ ??


- czy ktoś ma jakiś system z grzałka w narurowcu ??


- jak rozwiązać napowietrzanie wystarczy jak ruszę tafle wody ?


- czy możecie kogoś polecić jeżeli chodzi o pokrywę z alu lakierowana proszkowo.



Z góry dziękuje za wszelkie sugestie i pomoc


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


-filtracja narurowiec + alfa 2 25 40 wszystko zrobione na 3/4 , czyli popularny schemat 2x mechanik równolegle, pompa i 3 szeregowo + baypas i tu pytanie czy wylot tez zrobić na 3/4 i zdławić na końcu na 1/2 ??


Lepiej daj za pompą 2x2 czyli po dwa szeregowo i razem równolegle. Bez bypassu



- czy ktoś ma jakiś system z grzałka w narurowcu ??


Wiem, że ktoś używa grzałki do kaloryferów



- jak rozwiązać napowietrzanie wystarczy jak ruszę tafle wody ?


Wystarczy. Przy okazji będziesz rozbijać filtr bakteryjny.


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli macie to bym poprosił o jakiś sprawiony schemat narurowca .

Co w przypadku tego rozwiązania przy uzyciu FBF-a , czy sobie darować to rozwiązanie ?

Jeżeli chodzi o grzałkę od grzejnika to w zasadzie niezłe rozwiązanie trzeba w korpusie wyciąć otwór , tylko co się stanie z korpusem jak będzie brak przepływu wody , a grzałka będzie grzała- pewnie nic dobrego . Pewnie zastosuje wewnętrzna .


Zawory mogę zastosować tradycyjne (chromowane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a szafka 180x50x75 to specjalnie po akwa robiona? Jeśli tak to stawiaj akwa o tych wymiarach i nie bij się z myślami. Ja akwa zmieniałem 4 razy zanim ostatecznie postawiłem 160x60x60.

Co do narurowca aby sobie ułatwić życie, za pompą zrób kranik spustowy i jednocześnie do napełniania wody. Mega wygoda przy podmianie. Dałbym bajpas pomiędzy tymi szeregowymi.

FBF na piachu dobry wybór ale długi start. Na FBF proponuje korpus 20 cali. Ogarnie Ci biologię nawet w większym zbiorniku a resztę korpusów będziesz miał na dodatki ( absorbery PO4, NO3, węgiel itp itd ).

Jeśli chodzi o samą podmianę to wąż zwijany i podłączenie do najbliższego kranu i odpływu do kanalizy. Woda o ile nie jest chlorowana może być prosto z kranu, jednak lepiej przepuścić ją przez węgiel i jakiś sznurek 5mikronów. Przy takiej podmianie usiądziesz w fotelu i będziesz obserwował jak wody ubywa w akwa, choć wg prawa Murphy'ego woda leci szybciej gdy odwrócisz wzrok ;)

To tyle tak na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szafka robiona pod akwarium , natomiast akwarium może się wydłuży nieznacznie max 6-8 cm wiec bez szaleństw. Szafka konstrukcja z płyty meblowej i na to poją fronty boki blat drewniane patynowane (żonka sobie wymyśliła, wiec wymiana mebli w salonie- od razu szafka na której będzie akwarium ;) )

Oczywiście kran będzie a jak wygląda z korpusem 20" ile potrzeba miejsca żeby wyjąc go swobodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.