Skocz do zawartości

Malawi 280l


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem po świętach.

Kilka dni wolnego nie wpłynęło jakoś specjalnie na postęp ku zarybieniu :) Niemniej dorzucę kilka informacji, może będzie to czytał inny świeżak.

Dojechał do mnie filtr kasetowy od Seby, niestety kurierzy obeszli się z nim, bynajmniej nie jak z jajkiem, więc powstało sporo pęknięć. Jako że naciski niewielkie szły ze strony żony i zniecierpliwienie syna rosło, postanowiłem podreperować uszkodzone boki.

Przyciąłem gąbkę, dokleiłem zaczepy i włożyłem bez złoża i grzałki do baniaka.

Po wielu konsultacjach z Deccorativo na temat mojej kranówy wykorzystałem jeden z pochopnie zakupionych korpusów narurowych i powstało takie oto ustrojstwo do nalewania wody z wkładem węglowym (spiekanym) :)


IMAG0482.jpg


Wodę przepuszczałem poniżej możliwości wkładu filtracyjnego który ma 8l/min, ja cały baniak zalewałem ponad godzinę.

Od wigilii stoi zatem moja Czarna Perła Malawi zalana i się filtruje mechanicznie, zainstalowałem także falownik i próbowałem ustalić kierunek prądów w zbiorniku, ale bez kup to nie takie proste :)

Spodziewałem się dostawy zamówionych testów JBL w wigilię, niestety złe chochliki sporo namieszały w moim zamówieniu i testy dojadą dopiero jutro.

Woda już będzie miała tydzień, ale to nie ma znaczenia, bo po wielu mejlach z Deccorativo, dopiero wyklarowaliśmy projekt mojego filtra kasetowego, byłem dość uparty i nie chciałem przyjąć od razu tego co mi zaproponował, musiałem po swojemu pokombinować, jednak cierpliwość tego miłego kolegi ma niezmierzone pokłady (dzięki Henryk za wyrozumiałość i cierpliwość). Także suma sumarum projekt rozrysowany, a ja się przy okazji naumiałem projektować w 3D i jutro rano przed robotą jadę wykrawać formatki.


Filtr%252520naro%2525C5%2525BCny%252520by%252520Plezi.jpg


jak wszystko dobrze pójdzie, to jutro po robocie skleję formatki i umieszczę kasetę w baniaku, wrzucając złoże od Deccorativo :) i przez kolejne dni pobawimy się w małego chemika testami :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kaseciak narożny do wąskiego akwarium tylko 40cm. na pompie DCT4000.

wiszący na wieszaku na wzmocnieniu wzdłużnym oraz "nodze" 5 cm nad dnem.


Zajmuje tylko 22cm z 38cm bocznej ściany i wlot jest stosunkowo daleko cofnięty od przedniej szyby więc dobrze zasysa gówienka i nie wygląda jakby był sięgał do przedniej szyby.

Pozwala też swobodnie wkładać i wyjmować dość dużą pompę dl14 xszer9 xwys11cm oraz wszystkie złoża.


Przepływ wody:

- 1cm komora śmieciowa ze szczelinami w dnie i froncie

- 5cm komora gąbki ppi45 10x5x36

- 3cm komora grzałki dołem przelot 5cm do komory pompy

- 13x16cm komora pompy przysłonięta wzmocnieniem szer4cm.

- skimmer 0,5-1cm bezpośrednio do komory pompy


w komorze pompy od dołu

- plastikowa krata podnosząca złoże o 2cm nad dnem kasety

- lawa wulkaniczna 1-1,5l

- w przyszłości TMBT 1,5l

- w przyszłości węgiel aktywny 0,3-0,5l w woreczku

na tym stoi pompa DCT 4000 z zasysem wody po lewej stronie komory - ważne:D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie siedziałem nad nowym kaseciakiem - narożnym i kminiłem jak go zrobić. Dzięki chłopaki za gotowca :)

Mogę liczyć na rysunki na priva?



Krzysiu projektowanie 3D w SketchUp to nie ja:( choć Plezi próbuje mnie uczyć ale sprowadza się do tego że on co chwila podsyła projekt a ja się nad nim wymądrzam po czym on za chwilkę przysyła poprawiony i tak powstał ten jego.


Ewolucja kasety narożnej trwa od dawna i wielu kolegów podsyła mi swoje pomysły.

IMHO o wszystkim tu decyduje jak jest wklejone wzmocnienie wzdłużne, czyli jak jest szerokie i ile pozostaje wolnego rogu. Plezi ma wzmocnienie szer 4cm i kończy się z odstępem od ściany bocznej =9cm. a dla przykładu u mnie szer4cm ale odstęp 7cm a w nowym odstęp 0cm wzmocnienie na całej długości baniaka.

Nie wiem jak to jest pewno Przemek wie ale tu chyba decyduje przypadek i zamawiając baniak można chyba sobie zażyczyć odpowiedni odstęp ale mogę być w błędzie.

Wiem że przez ten odstęp pewne baniaki pewnej firmy nagminnie pękały o czym fama głosi.

Druga rzecz która razi w kasetach bocznych to ten wlot stosunkowo blisko szyby przedniej.

Szczególnie to widać jak zrobicie kasetę całkiem na bocznej ścianie- wtedy zasys kasety bywa kilka centymetrów od szyby przedniej tak miał np spiochu bo jeszcze wsio kamieniem obudował . Moim zdaniem jak zostawisz to widoczne to bardzo razi widza.

By ten przód kasety odsunąć właśnie robimy te narożne kasety łamane.

Moja propozycja dla Plezi była nieco inna moim zdaniem lepsza bo kompleksowa ale on się uparł i zrobił po swojemu ale też dobrze a zawsze może kupić formatkę za 30zł wyciąć i skleić nową kasetę:D


Krzysiu ale kaseciak narożny który częściowo jest pod wzmocnieniem wzdłużnym i na nim wisi 5-10cm nad dnem i piaskiem też ma wadę. Nie da się zrobić do niego wyjmowanego koszyka na złoże w czym jesteś mistrzuniem:D .


Alternatywą dla projektu Plezi był ten odręczy szkic który wyjątkowo wklejam bo aż wstyd to pokazać ale robię wyjątek bo chodzi o zamysł kaseciaka narożnego który także zawiera komorę bloku adsorbera na Purolite A520E i jest pękaty z racji wymiarów DCT4000 ale nic nie wystaje w stronę przedniej szyby. Przy szerokości akwarium 40cm odstęp do przedniej jest 24cm. a kaseta nie ma "nogi" bo wisi na dwu wieszakach

Rafał nie powinien się obrazić że to umieszczam w jego temacie a nie o kaseciaku ale to było przeznaczone dla niego więc chyba mogę.


04fbd2fe36e0e813med.jpg



a może Plezi w swoim projekcie poprzesuwa te ścianki tak jak na tym szkicu i wklei tu ten wg mojego zamysłu - ja nie potrafię

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dwa słowa od siebie, mam już wstawiony wystrój baniaka, przygotowany byłem na troszkę inne wymiary kaseciaka, dlatego uporczywie dążyłem do narożnej konstrukcji, po prostu łatwiej mi zmieścić 16,6cm na tylnej ścianie niż 24+ :) Tylko dlatego powstała wersja kompaktowa narożna, a nie zaproponowana przez Deccorativo.


Wrzucanie projektu, który dotyczy mojego baniaka jest jak najbardziej na miejscu :) wszak przedstawiam tu od podstaw jak powstaje moja "Czarna Perła Malawi" - to już chyba oficjalna nazwa tego baniaka ;).


Gdyby ktoś chciał do wglądu projekt w 3D to piszcie na PM. wyślę mailem plik do programu SketchUp. A wieczorem narysuję jeszcze ten projekt od Deccorativo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tę lepszą sytuację, że nie mam w baniaku wzmocnień. Gorszą natomiast bo szer. akwa tylko 30cm.

Natomiast ja chcę umieścić kaseciak z lewej strony i myślałem, żeby zrobić go tak jak Plezi czyli ta część z otworami zasysu byłaby na tylnej ściance akwarium a część z pompą na lewej bocznej. Do tego cały kaseciak byłby obłożony (zasypany) kamieniem. Jedyny minus rozwiązania to brak komory absorbera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzymor proponuję się przenieść do tematu kaseciaka bo ani twój litraż ani pierwsza kaseta jak Plezi.

Pamiętam twój baniak jamnik coś ze 2m ale wąski 30cm i wysoki coś w podobie coś tam wspólnie może wymodzimy lepszego od tej wersji 7.0 jaką masz obecnie ( gąbki w poziomie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ewolucja kasety narożnej trwa od dawna i wielu kolegów podsyła mi swoje pomysły.



wrzucę filmik ze swoim kaseciakiem narożnym z działającym skimerem , za jakieś 3 godz :)

-- dołączony post:

kaseciak narożny : wkłady 1 litr ceramiki, 1 litr matrix , 1 litr TMBT , 2 gąbki 5 cm x 5 cm x 22cm , na wierzchu wata węglowa , skimer gąbka + wata ... grzałka , pompa Jebaoo 4000 DCT


kaseciak - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się patent z gąbką pod skimerem. Czy Ty aby nie masz tej kasety z 5mm płyty ?


Moje prace dziś zostały znów wstrzymane, chłopaki cięli ładnie ale ten co wydawał nie sprawdził, a ja też od razu wrzuciłem do auta... Twarde PCW , co najwyżej mogę sobie podstawkę pod model zrobić o :) Jutro znowu zamiast do pracy prosto to muszę jechać w przeciwną stronę żeby mi to odkręcili...

No ale z drugiej strony im więcej będzie przeciwności tym bardziej będę doceniał swój baniak, tak mi się zdaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki wszystkim nie było tak źle temperatura spadła do 23-stopni ale jeszcze raz dziękuję 
    • @Piotr925  W poniższym temacie w poście nr 9 masz częściową odpowiedź naszego byłego prezesa KM.  Jeżeli jest to  obniżenie z powodu awarii , które będzie trwało krótko to myślę , że i 17- 18 C na ten czas nie zaszkodzi. Pytanie co rozumiesz pod pojęciem awaryjne? Ale myślę , że te kilka godzin nie narobi Tobie bałaganu.  Podczas moich przeprowadzek taką temperaturę utrzymywałem kilka godzin.   
    • A jaką masz obecnie? Nie ma sztywnych liczb jaki mogą spowodować szok termiczny u ryb.
    • Do jakiej minimalnej temperatury wode mogę obniżyć podczas awaryjnej podmiany połowy zbiornika 630l 
    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.