Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czołem po świętach.

Kilka dni wolnego nie wpłynęło jakoś specjalnie na postęp ku zarybieniu :) Niemniej dorzucę kilka informacji, może będzie to czytał inny świeżak.

Dojechał do mnie filtr kasetowy od Seby, niestety kurierzy obeszli się z nim, bynajmniej nie jak z jajkiem, więc powstało sporo pęknięć. Jako że naciski niewielkie szły ze strony żony i zniecierpliwienie syna rosło, postanowiłem podreperować uszkodzone boki.

Przyciąłem gąbkę, dokleiłem zaczepy i włożyłem bez złoża i grzałki do baniaka.

Po wielu konsultacjach z Deccorativo na temat mojej kranówy wykorzystałem jeden z pochopnie zakupionych korpusów narurowych i powstało takie oto ustrojstwo do nalewania wody z wkładem węglowym (spiekanym) :)


IMAG0482.jpg


Wodę przepuszczałem poniżej możliwości wkładu filtracyjnego który ma 8l/min, ja cały baniak zalewałem ponad godzinę.

Od wigilii stoi zatem moja Czarna Perła Malawi zalana i się filtruje mechanicznie, zainstalowałem także falownik i próbowałem ustalić kierunek prądów w zbiorniku, ale bez kup to nie takie proste :)

Spodziewałem się dostawy zamówionych testów JBL w wigilię, niestety złe chochliki sporo namieszały w moim zamówieniu i testy dojadą dopiero jutro.

Woda już będzie miała tydzień, ale to nie ma znaczenia, bo po wielu mejlach z Deccorativo, dopiero wyklarowaliśmy projekt mojego filtra kasetowego, byłem dość uparty i nie chciałem przyjąć od razu tego co mi zaproponował, musiałem po swojemu pokombinować, jednak cierpliwość tego miłego kolegi ma niezmierzone pokłady (dzięki Henryk za wyrozumiałość i cierpliwość). Także suma sumarum projekt rozrysowany, a ja się przy okazji naumiałem projektować w 3D i jutro rano przed robotą jadę wykrawać formatki.


Filtr%252520naro%2525C5%2525BCny%252520by%252520Plezi.jpg


jak wszystko dobrze pójdzie, to jutro po robocie skleję formatki i umieszczę kasetę w baniaku, wrzucając złoże od Deccorativo :) i przez kolejne dni pobawimy się w małego chemika testami :)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jest to kaseciak narożny do wąskiego akwarium tylko 40cm. na pompie DCT4000.

wiszący na wieszaku na wzmocnieniu wzdłużnym oraz "nodze" 5 cm nad dnem.


Zajmuje tylko 22cm z 38cm bocznej ściany i wlot jest stosunkowo daleko cofnięty od przedniej szyby więc dobrze zasysa gówienka i nie wygląda jakby był sięgał do przedniej szyby.

Pozwala też swobodnie wkładać i wyjmować dość dużą pompę dl14 xszer9 xwys11cm oraz wszystkie złoża.


Przepływ wody:

- 1cm komora śmieciowa ze szczelinami w dnie i froncie

- 5cm komora gąbki ppi45 10x5x36

- 3cm komora grzałki dołem przelot 5cm do komory pompy

- 13x16cm komora pompy przysłonięta wzmocnieniem szer4cm.

- skimmer 0,5-1cm bezpośrednio do komory pompy


w komorze pompy od dołu

- plastikowa krata podnosząca złoże o 2cm nad dnem kasety

- lawa wulkaniczna 1-1,5l

- w przyszłości TMBT 1,5l

- w przyszłości węgiel aktywny 0,3-0,5l w woreczku

na tym stoi pompa DCT 4000 z zasysem wody po lewej stronie komory - ważne:D

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Właśnie siedziałem nad nowym kaseciakiem - narożnym i kminiłem jak go zrobić. Dzięki chłopaki za gotowca :)

Mogę liczyć na rysunki na priva?



Krzysiu projektowanie 3D w SketchUp to nie ja:( choć Plezi próbuje mnie uczyć ale sprowadza się do tego że on co chwila podsyła projekt a ja się nad nim wymądrzam po czym on za chwilkę przysyła poprawiony i tak powstał ten jego.


Ewolucja kasety narożnej trwa od dawna i wielu kolegów podsyła mi swoje pomysły.

IMHO o wszystkim tu decyduje jak jest wklejone wzmocnienie wzdłużne, czyli jak jest szerokie i ile pozostaje wolnego rogu. Plezi ma wzmocnienie szer 4cm i kończy się z odstępem od ściany bocznej =9cm. a dla przykładu u mnie szer4cm ale odstęp 7cm a w nowym odstęp 0cm wzmocnienie na całej długości baniaka.

Nie wiem jak to jest pewno Przemek wie ale tu chyba decyduje przypadek i zamawiając baniak można chyba sobie zażyczyć odpowiedni odstęp ale mogę być w błędzie.

Wiem że przez ten odstęp pewne baniaki pewnej firmy nagminnie pękały o czym fama głosi.

Druga rzecz która razi w kasetach bocznych to ten wlot stosunkowo blisko szyby przedniej.

Szczególnie to widać jak zrobicie kasetę całkiem na bocznej ścianie- wtedy zasys kasety bywa kilka centymetrów od szyby przedniej tak miał np spiochu bo jeszcze wsio kamieniem obudował . Moim zdaniem jak zostawisz to widoczne to bardzo razi widza.

By ten przód kasety odsunąć właśnie robimy te narożne kasety łamane.

Moja propozycja dla Plezi była nieco inna moim zdaniem lepsza bo kompleksowa ale on się uparł i zrobił po swojemu ale też dobrze a zawsze może kupić formatkę za 30zł wyciąć i skleić nową kasetę:D


Krzysiu ale kaseciak narożny który częściowo jest pod wzmocnieniem wzdłużnym i na nim wisi 5-10cm nad dnem i piaskiem też ma wadę. Nie da się zrobić do niego wyjmowanego koszyka na złoże w czym jesteś mistrzuniem:D .


Alternatywą dla projektu Plezi był ten odręczy szkic który wyjątkowo wklejam bo aż wstyd to pokazać ale robię wyjątek bo chodzi o zamysł kaseciaka narożnego który także zawiera komorę bloku adsorbera na Purolite A520E i jest pękaty z racji wymiarów DCT4000 ale nic nie wystaje w stronę przedniej szyby. Przy szerokości akwarium 40cm odstęp do przedniej jest 24cm. a kaseta nie ma "nogi" bo wisi na dwu wieszakach

Rafał nie powinien się obrazić że to umieszczam w jego temacie a nie o kaseciaku ale to było przeznaczone dla niego więc chyba mogę.


04fbd2fe36e0e813med.jpg



a może Plezi w swoim projekcie poprzesuwa te ścianki tak jak na tym szkicu i wklei tu ten wg mojego zamysłu - ja nie potrafię

  • Dziękuję 1
Opublikowano

To jeszcze ja dwa słowa od siebie, mam już wstawiony wystrój baniaka, przygotowany byłem na troszkę inne wymiary kaseciaka, dlatego uporczywie dążyłem do narożnej konstrukcji, po prostu łatwiej mi zmieścić 16,6cm na tylnej ścianie niż 24+ :) Tylko dlatego powstała wersja kompaktowa narożna, a nie zaproponowana przez Deccorativo.


Wrzucanie projektu, który dotyczy mojego baniaka jest jak najbardziej na miejscu :) wszak przedstawiam tu od podstaw jak powstaje moja "Czarna Perła Malawi" - to już chyba oficjalna nazwa tego baniaka ;).


Gdyby ktoś chciał do wglądu projekt w 3D to piszcie na PM. wyślę mailem plik do programu SketchUp. A wieczorem narysuję jeszcze ten projekt od Deccorativo.

Opublikowano

Ja mam tę lepszą sytuację, że nie mam w baniaku wzmocnień. Gorszą natomiast bo szer. akwa tylko 30cm.

Natomiast ja chcę umieścić kaseciak z lewej strony i myślałem, żeby zrobić go tak jak Plezi czyli ta część z otworami zasysu byłaby na tylnej ściance akwarium a część z pompą na lewej bocznej. Do tego cały kaseciak byłby obłożony (zasypany) kamieniem. Jedyny minus rozwiązania to brak komory absorbera...

Opublikowano

Krzymor proponuję się przenieść do tematu kaseciaka bo ani twój litraż ani pierwsza kaseta jak Plezi.

Pamiętam twój baniak jamnik coś ze 2m ale wąski 30cm i wysoki coś w podobie coś tam wspólnie może wymodzimy lepszego od tej wersji 7.0 jaką masz obecnie ( gąbki w poziomie).

Opublikowano

Ewolucja kasety narożnej trwa od dawna i wielu kolegów podsyła mi swoje pomysły.



wrzucę filmik ze swoim kaseciakiem narożnym z działającym skimerem , za jakieś 3 godz :)

-- dołączony post:

kaseciak narożny : wkłady 1 litr ceramiki, 1 litr matrix , 1 litr TMBT , 2 gąbki 5 cm x 5 cm x 22cm , na wierzchu wata węglowa , skimer gąbka + wata ... grzałka , pompa Jebaoo 4000 DCT


kaseciak - YouTube

Opublikowano

Podoba mi się patent z gąbką pod skimerem. Czy Ty aby nie masz tej kasety z 5mm płyty ?


Moje prace dziś zostały znów wstrzymane, chłopaki cięli ładnie ale ten co wydawał nie sprawdził, a ja też od razu wrzuciłem do auta... Twarde PCW , co najwyżej mogę sobie podstawkę pod model zrobić o :) Jutro znowu zamiast do pracy prosto to muszę jechać w przeciwną stronę żeby mi to odkręcili...

No ale z drugiej strony im więcej będzie przeciwności tym bardziej będę doceniał swój baniak, tak mi się zdaje.

Opublikowano
Podoba mi się patent z gąbką pod skimerem. Czy Ty aby nie masz tej kasety z 5mm płyty ?




tak z 5mm

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.