Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Najprostsza rzecz zaczela rodzić nowe pytania.


A miowicie czy podlozyc mieki czy twardy styropian pod zbiornik 216l i np czy mieki 2cm przy nierowno rozlozonym ciezarze nie bedzie sie z krzywo uginal i spowoduje "zjechanie" zbiornika? A moze wystarczy 1cm twardego?

Sprawa wydawala by sie banalna ale nie chcial bym popelnic na starcie jakies gafy.

Przy okazji czy do środka pakujecie 1 czy 2cm i jakiej twardości?


Pozdrawiam!

Marcin

Opublikowano

Pod akwarium nie podpowiem, bo sam nie mam, ale do srodka wlozylem styropianowe kasetony grubosci ok. 0,5 cm. Sprawdzaja sie dobrze, a dzieki mniejszej grubosci maja rowniez mniejsza wypornosc, wiec wieksza szansa, ze dluzej pozostana na dnie w przypadku duzych "przemeblowan" dna.

Opublikowano

Ja pod moim zbiornikiem mam pianke (chyba poliuretanową) ok. 5mm. A w zbiorniku styropian o grubości 1 cm (zwykłej twardości)).

Narazie nie mam problemu ani z jednym ani z drugim.

Mój baniaczek ma 150x50x50 (wypukły)

Opublikowano
A w zbiorniku styropian o grubości 1 cm (zwykłej twardości)).


Co to znaczy "zwyklej"? Tez bylem przekonany ze styropian tej grubosci bedzie w zwyklej twardosci. Wyprowadzono mnie jednak z bledu.

Pojdzie w ruch chyba twardy(ten bardziej zbity) styropian, latwiej go ciac pod profil.

Opublikowano

Pod pojęciem normalny rozumiem EPS 50 lub EPS 70 (Stare oznaczenie PS-EFS 12 i PS-EFS 15) oczywiście można też dać EPS 100 (PS-EFS 20) ale taki stosuje się pod wylewki betonowe.

O rodzajach styropianu i zastosowaniu możesz poczytać:

www.arbet.pl/index.php?nw=1&pno=1

Co do cięcia styropianu. Ja ciołem go lutownicą, idzie jak po maśle :D, choć trochę pachnie. Lepiej nie robić tego w miszkaniu.

Opublikowano

Ważne jest, zeby styropian do srodka nie zawierał żadnych środków grzybobójczych, plesniobójczych itp. Ja zastosowałem 0,5 cm i ciąłem nozyczkami. Co do twardości zewnetrznego to chyba nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ale jesli ma niwelowac jakies tam nierównomierne naciski na srodowisko (a takie przecież jego zadanie) to powinien byc miękki. I tak zasadniczą sprawą będzie wypoziomowanie zbiornika :!:

Opublikowano

Pod zbiornikiem mam 2cm styropian.A 5mm wewnątrz wymieniłem na spienione PCV po tym jak samiec Red- Red zaczął kopać i skubać podkład.Nie za ładnie wyglądał kożuch białych kuleczek na powierzchni wody.

Opublikowano
samiec Red- Red zaczął kopać i skubać podkład.Nie za ładnie wyglądał kożuch białych kuleczek na powierzchni wody.


Ja właśnie dla tego nie daje styropianu... Kiedy zaczynałem przygode z malawi dawalem 5mm styropian na dno akwarium i przysypywalem ok.2cm warstwa piasku... A moj samiec Lombardoi wydlobywal mi w nocy styropian a rano na powierzchni wody byly zawsze kuleczki styropianu ,wiec zrezygnowalem ze styropianu i poprostu daje ok.5cm piasku...

Opublikowano
samiec Red- Red zaczął kopać i skubać podkład.Nie za ładnie wyglądał kożuch białych kuleczek na powierzchni wody.


Ja właśnie dla tego nie daje styropianu... Kiedy zaczynałem przygode z malawi dawalem 5mm styropian na dno akwarium i przysypywalem ok.2cm warstwa piasku... A moj samiec Lombardoi wydlobywal mi w nocy styropian a rano na powierzchni wody byly zawsze kuleczki styropianu ,wiec zrezygnowalem ze styropianu i poprostu daje ok.5cm piasku...



W moim przypadku, przygoda z Malawi dopiero się zaczyna, ale NIGDY nie budowałbym akwa bez dna na którym jest jako pierwszy nie jest - styropian (lub inny wkład) zabezpieczający akwarium !


- poczytałem na forum, dostałem kilka odpowiedzi, kilka "zj..ek" za swoje pomysły :oops: i w końcu zrozumiałem, że ktoś to chyba już wcześniej przetestował !!!


Fakt, sam zauważyłem czasami, że pysie dokopią się do styropianu - no to co ? i tak przy podmianie wody ja robię swoje :wink: , a one potem swoje :wink: i zabawa trwa :D ... ale ja jestem bardziej spokojny, że w nocy nie zbudzi mnie "wielkie buuuum" :wink:


p.s.

wolę jednak widok kliku kuleczek styropianu (zresztą widocznych dopiero jak zdejmę pokrywę :? ) , niż widok pękniętego akwarium i martwych ryb :roll:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.