Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jak w opisie. Kilka sztuk Iodotropheus sprengerae nie je i chudnie. U jednej zauważyłem białe nitkowate odchody. Pewnie mają pasożyty. Rybki są aktywne i nie chowają się, ale zaczynają wyglądać jak szkielety. Mam pod ręką metronidazol i Baktoforte S, ale pojutrze lub w piątek dostanę preparat Preis Coly. Podać metronidazol i bactoforte od razu, czy lepiej poczekać na to drugie?

Akwarium zalane 19 listopada, pierwsze ryby wpuszczone 26. Miałem dojrzałe filtry z poprzedniego baniaczka i wlałem 100l dojrzałej wody.


Opis:

Akwarium 300l (120x50x50)

oświetlenie 2x45W t5

temperatura 26/27 C

Filtr aquael do 300l i zewnętrzny JBL cristal profi 1501


Parametry wody z dzisiejszych pomiarów:

Kh-8

GH-14

Ph-7,8

NO2-0

No3-około 2,5


Obsada obecna:

Pseudotropheus saulosi coral 10

Labidochromis caeruleus 10

Iodotropheus sprengerae 10

Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" 8


Obsada ostateczna:

Pseudotropheus saulosi coral 1+5

Labidochromis caeruleus 1+4

Iodotropheus sprengerae 1+3/4 lub Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" 1x4

Pozdrawiam, Krasny.

Opublikowano

masz tam trochę tych rybek i dziwi mnie tak niskie NO3 , bo może być to objawem niedojrzałego zbiornika ....jakimi testami mierzyłeś NO3 i jaką masz wartość NH3/4 ????

Opublikowano

Ano trochę jest. Maingano były nieplanowane. Dostałem w prezencie i pływają teraz razem z resztą. Testów na NH3/4 nie mam obecnie, ale za niską wartość NO3 odpowiadają pewnie kostki Nitra-Guard Bio-Cubes. Właśnie mija dwa tygodnie odkąd je włożyłem i NO3 zaczęło spadać. Testy były zooleku.

Opublikowano
Ano trochę jest. Maingano były nieplanowane. Dostałem w prezencie i pływają teraz razem z resztą. Testów na NH3/4 nie mam obecnie, ale za niską wartość NO3 odpowiadają pewnie kostki Nitra-Guard Bio-Cubes. Właśnie mija dwa tygodnie odkąd je włożyłem i NO3 zaczęło spadać. Testy były zooleku.


pewnie tak... na choróbskach za bardzo się nie znam , ale z pewnością koledzy pomogą , mnie to wygląda na jakieś nicienie

Opublikowano
Jak w opisie. Kilka sztuk Iodotropheus sprengerae nie je i chudnie. U jednej zauważyłem białe nitkowate odchody. Pewnie mają pasożyty. Rybki są aktywne i nie chowają się, ale zaczynają wyglądać jak szkielety.


Dobrze by było jak byś zapodał fotkę tych ryb w miarę dobrej jakości,to i koledzy mieli by spore ułatwienie żeby tobie pomóc,tak to tylko można gdybać...

Opublikowano

Wrzucam fotki. Niestety nie powalają, ale ani ja nie jestem fotografem, ani aparat nie jest najlepszy. Poza tym strasznie kłębią się przy szybie jak tylko kogoś zobaczą żebraki jedne :)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/db6c77932b624ac5

http://www.fotosik.pl/zdjecie/d7481a059b961050

http://www.fotosik.pl/zdjecie/d239759f4c544804

http://www.fotosik.pl/zdjecie/d41df77298d7a3b6

http://www.fotosik.pl/zdjecie/22340e3be4534c58

Nie widać białych gówienek, bo ryba już je zgubiła. Tylko kawałek jej wystaje, zbyt mały do zobaczenia na fotkach.

Opublikowano

rozmawiałem ze znajomym i miał podobny przypadek do Twojego , pomogło leczenie w akwarium ogólnym preparatem Zoolek Protocaps M , ponoć to bardzo podobne do metranidazolu i skuteczne na nicienie itp.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki za rady, ale nie za bardzo mam skąd wziąć w tej chwili ten lek. Metronidazol też podobno nie niszczy biologii w baniaku. Chyba będę zmuszony zastosować antybiotyk. Boję się, że inne ryby dostaną objawów.

Opublikowano

Metronidazol szkodzi biologii. Najpierw spróbowałbym z tym Preis Coly. Mi pomógł kiedyś na podobne objawy. Ryby wypluwały jedzenie i miały jasne, nitkowate odchody. Możesz też zastosować Microbe-Lift, Herbtana, jeśli masz gdzie kupić. To też b. dobry preparat na pasożyty. Nie spiesz się z antybiotykiem.

Opublikowano

Witam. Podałem dzisiaj Preis Coly w zalecanej ilości (15ml/100l). Według zaleceń jutro mam powtórzyć dawkę i po leczeniu. Mam wątpliwości co do takiej dwudniowej kuracji. Jakie macie doświadczenia z tym preparatem? Nie trzeba powtórzyć wszystkiego za 4/5 dni? W internecie krążą różne opinie na temat tego specyfiku.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Po co nawozisz? Trafiłeś na forum miłośników ryb z j. Malawi, nie uświadczysz u nas bogactwa roślin. Podejrzewam, że Ty założyłeś akwarium z innym biotopem.
    • Będe bardzo wdzięczny za podpowiedzi od bardziej doświadczonych akwarystów
    • Cześć, Mam pytanie dotyczące okrzemków w moim nowym akwarium. 200l brutto-150 l wody netto, filtr aquael ultramax2000, co2 (indykator ciemnozielony), oświetlenie 2x 14 w aquael leddy tube + sinkor x 42 w (aktualnie sinkor świeci na 70%, a leddy tube są wyłączone od momentu jak pojawiły się okrzemki), świece 7 h dziennie. Akwarium ma 4 tygodnie, a okrzemki zaczęły się pojawiać ok tydzień temu. Chyba za wcześnie zacząłem nawozić potasem + mikro + makro + carbo( mikro i makro 1/4 dawki, a carbo pełna dawka), jak pojawiły się glony to przestałem lać mikro i zostałem tylko przy carbo, makro i potasie. Podpowiedzcie czy to normalne? czy coś jeszcze moge zrobić żeby się ich pozbyć? Szybę czyści się łatwo, ale znaczna część monte carlo jest pokryta okrzemkami, a pomimo to widzę, że nowe zielone listki wystają ponad glony, ale potem znowu są zasłaniane i znowu się pokazują i tak w kółko... Mniej więcej w 3 tygodniu no2 i amoniak zeszło do 0 i jak utrzymywało się tam kilka dni to wpuściłem parę ślimaków i parę krewetek amano. Dodam, że to moje 2 akwarium- pierwsza jest kostka 30 l z krewetkami i tam okrzemki też pojawiły się na starcie, ale nie w takiej ilości.  
    • Tak, to ten piasek. Normalny, zwykły piach, najbardziej naturalny, jaki może być.
    • @pozner takie coś? https://www.castorama.pl/piasek-kwarcowy-dekoracyjny-099-kreisel-25-kg/5907418096203_CAPL.prd Nawet bym nie wpadł na market budowlany, jak potrzebowałem piasek zawsze zamawiałem wywrotkę 😆 ale patrząc po cenie warto podjechać 
    • Podobny kolor ma zwykły piasek z Castoramy. Wymieszać go możesz ewentualnie z żwirem kwarcowym i drobnymi kamykami.
    • Czy ktoś z forumowiczów używał może kiedyś piasku aqua della sand brown? To mój ulubiony kolor piachu, ale na taką powierzchnię dna sobie raczej nie pozwolę 🤣 wiadomo jak to jest ze zdjęciami - każde wychodzi inaczej. W każdym razie chodzi mi o taki trochę cieplejszy, żółtawy, a nie biały. Szukam na allegro ale nic mi nie wpada w oko.  
    • @poznerPamiętam o plaży, mam 3 metry kwadratowe dna, a tylko niespełna 700 kg kamieni. Nie muszę wykorzystać wszystkich. Mam świadomość jakie wybrałem gatunki i jak niewiele z nich potrzebuje do szczęścia kamienie. @Jetstormwychodzi na to, że w Holandii jest taniej niż u nas... może kolejne szkło będzie trzeba importować 😉
    • Czy te kamienie na trawie to jest plan na aranżację? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać o plaży dla non mbuny. Szczególnie rostratusy i mdoki potrzebują takiej otwartej, piaszczystej przestrzeni. 
    • Najprawdopodobniej będę zamawiał te: https://pvc4u.nl/product/pvc-hd-kogelkraan-dil-32-x-32-blauw-vdl/ Dlatego że cenowo wychodzi to tak samo a mam to na miejscu i w razie jakby coś było nie tak to odeśle im   Ogólnie miałem zamawiać wszystko w Polsce ale jak widzę że ceny są takie same albo o nie wiele wyższe (czyt. 1 zł w przypadku zaworu) to szkoda zamawiać z Polski i płacić za wysyłki.  A prawda jest taka że Holendrzy mają dosyć dobre jakościowo rzeczy.
  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.