Skocz do zawartości

Prolem z wodą - nowe akwarium


sirfalo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej


To mój pierwszy post. Bez obaw, troszkę poczytałem i tutaj i w innych miejscach, ale nie do końca jestem w stanie rozwiązać swój problem.

Bez rozwlekania, noobem totalnym nie jestem, bo ryby towarzyszyły mi odkąt pamiętam, ale bez ostatnich lat niestety. Jednak nie były to pyszczaki, a bardziej pospotile "zestawy".


Ale do rzeczy.

Akrawium jest zrobione od nowa. Około 270 litrów, filtr do akwa 300 litrów.

Na podłoże dałem BIANCO CARRARA (marmur) o małej frakcji, 0,5 do 2mm. Dodatkowo ozdobnie pare skał, rzeczomo wapień filipiński czy coś takiego oraz GNEIS.


Kamienie wyparzane, grys gotowany w soli + mycie przez pare godzin (nie da się tego tak idealnie umyć, by woda była idealna-próbowałem z małą ilością, ale to się widać troszkę "ściera").


Parametry wody po 2 tygodniach:

PH 7,5

GH 13

KH 3

NO3 5mg/l


Na start poszły też baktecie "TETRA - BACTROZYM".


Nie dawałem wody amoniakalnej i nie mam innych testów na wodę (chyba trzeba dokupić).


ALE, parametry to jedno, a to co widać gołym okiem to coś innego.


Na powierzchni wody pojawia się biały film, korzych, który "się klei" np. do garnka gdy chcę zebrać z góry. Myślałem, że to film bakteryny, ale... skoro nie ma ryb???


Poza tym, w całym akwarium pomimo ruchy filtra, są takie, jak to nazwać... brązowe zanieczyszczenia w "kulkach". Wystarczy ruszyć ręką obok i się rozpływają w pyłek. Jest tego dość troszkę.


Druga rzecz, na roślinach pojawia się brązowy osad, który można zmyć ręką. Okrzemki? Może, ale światło jest jarzeniowe 2x40W na wysokość do roślin około 30cm, świeci po 16h dziennie. Ale okrzemki się trudniej zmywają. No i rośliny nie rosną.

Nie wiem dokładnie co to jest, bo kupiłem przelotem w sklepie na zasadzie "niech mi pan sprzeda rośliny do pyszczaków".


No i zdjęcia poniżej:

IM2.jpg

IM3.jpg

IM4.jpg

IM5.jpg


Jakieś pomysły? Czy może tak ma być? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłoże dałem BIANCO CARRARA (marmur) o małej frakcji, 0,5 do 2mm. Dodatkowo ozdobnie pare skał, rzeczomo wapień filipiński czy coś takiego oraz GNEIS.


Ależ to jest miks..

Nie dawałem wody amoniakalnej i nie mam innych testów na wodę (chyba trzeba dokupić).


ALE, parametry to jedno, a to co widać gołym okiem to coś innego.


Często jednak te dwie rzeczy się na siebie nakładają.

Kamienie wyparzane, grys gotowany w soli + mycie przez pare godzin (nie da się tego tak idealnie umyć, by woda była idealna-próbowałem z małą ilością, ale to się widać troszkę "ściera").

To lekka przesada.

Na powierzchni wody pojawia się biały film, korzych, który "się klei" np. do garnka gdy chcę zebrać z góry. Myślałem, że to film bakteryny, ale... skoro nie ma ryb???

Film bakteryjny tworzy się bez względu na obecność ryb jest to po części zjawisko wywołane "warunkami zewnętrznymi" Czy twoje akwarium posiada pokrywę? Skieruj coś na powierzchnię np. wylot filtra lub napowietrzacz to pomorze "rozbić" film.

Druga rzecz, na roślinach pojawia się brązowy osad, który można zmyć ręką. Okrzemki?

Na pewno nie przedstaw sytuacje odnośnie wody w tym zbiorniku na jakim etapie jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to jest miks..


Często jednak te dwie rzeczy się na siebie nakładają.


To lekka przesada.


Film bakteryjny tworzy się bez względu na obecność ryb jest to po części zjawisko wywołane "warunkami zewnętrznymi" Czy twoje akwarium posiada pokrywę? Skieruj coś na powierzchnię np. wylot filtra lub napowietrzacz to pomorze "rozbić" film.


Na pewno nie przedstaw sytuacje odnośnie wody w tym zbiorniku na jakim etapie jesteś?



Dzięki za odpowiedź.


Kamienie, miks to i jest, ale mi się efekt podoba :) Wybierałem wg. zaleceń, tylko nie wiem czy ten grys marmurowy zbytnio nie utwardzi/uzasadowi wody.


Przykrywe mam, ale nie jest jakaś szczelna. Ruch wody jest na górze, ale wylot jest pod wodą. Jutro puszczę jeszcze napowietrzanie i zobaczymy :)


Jeśli chodzi o sytuację, wszystko zrobiłem jakieś 2 tygodnie temu. Po pareu dniach dodałem te bakterie co podałem wcześniej, bezpośrednio do filtra. Co 4 dni podmieniam troszkę wody, tak z 10-15%. Badanie wody robiłem dzisiaj.

Poza tym, nic wiecej nie robiłem.


Jeśli to może być kwestia tego, iż nie wszystko robiłem wg. "scenariusza" podanego na forum (bez uzdatniacza wody, wody amoniakalnej itd) to z miłą chęcią zrobię co trzeba. Tylko z mojego zrozumienia, jeśli parametry wody są chemicznie OK to powinno być dobrze. Ale... No właśnie, ALE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu musisz zaczekać aż dojrzeje akwa . Przeważnie trwa to około miesiąca. Koniecznie dokup testy na NH3/4 i NO2 najlepiej kropelkowe JBL, bo bez nich nie będziesz wiedział czy masz już zamknięty cykl azotowy i czy mozesz wpuścić rybki. Poza tym bez tych testów nie bedziesz wiedział , co się dzieje , czy np. nie brakuję amoniaku żeby bakterie mogły się namnażać i przerabiać je na NO2, a później czy NO2 jest przerabiane na NO3.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kado ma racje i dobrze ci radzi. Ja jednak pokusił bym się o rezygnację z testów NH3/4 a kupił bym jedynie NO2 i NO3 i czekać minimum miesiąc a wszystko dobrze się skończy i jak to się mówi będziesz cieszył się długo i szczęśliwie swoimi rybami w hodowli których pewnie będziesz osiągał sukcesy w postaci nowych podopiecznych.(pod warunkiem ,że co do obsady postąpisz tak jak tu ci polecą)


PS: może przejrzyj galerie. Wiadomo każdy ma swój gust ale inspiracja to nic złego a klimat malawi jest piękny/mroczny i nie powtarzalny pod warunkiem ,że się go nie sprokaci i nie spiep... a roślinki zawsze można wymienić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej


Troszkę czasu minęło, ale nie wiem czy jest coś lepiej. Znaczy, parametry wody są stabilne w tej chwili, czyli podobnie jak na początku.


Dla pewności poszła urynka do zbiornika, by to na pewno ruszyło wszystko jak powinno.

W sumie minął miesiąc od początku. Woda ładna czysta.


Rzemoke okrzemki, przestały rosnąć, ale... zrobiłem małą podmiankę wody, jakieś 25% w niedziele i w środę jak wróciłem do domu po wyjeździe zrobiło ich się ze 2x więcej. I dalej nie rosną, ale nie znikają.


Czekam na przesyłkę z KORDON PHOSRID do usuwania fosforanów i krzemionki, zobaczymy ile to zadziała. Czytałem na forum, iż efekty dobre to przynosi, ale nie rewelacyjne.


Ktoś mi mówił, że węgiel aktywny pomaga w usuwaniu okrzemek, ale...

Inna teoria od "znajomego akwarysty" (chociaż ze średnią wiedzą), iż dodanie odżywki na bazie węgla usuwa okrzemki, przynajmniej w jego małym akwa. Ktoś coś takiego słyszał?


Dodatkowo do filtra wrzuciłem:

AZOO ACTIVE FILTER Far Infrared Rays

AZOO ACTIVE FILTER Silver Ion

AZOO ACTIVE FILTER Calcium & Magnesium Ion

AZOO ACTIVE FILTER Anion


oraz są dalej zwykłe ceramiczne.

Filtr FLUVAL 305, wydajność 1000l/h.

I tutaj mnie zastanawia, bo na wlocie jest gąbka, potem od razu powyższe wkłady.

Warto dawać jeszcze inną filtracę, bardziej dokładną?


I drugie pytanie: jaka jest potrzebna objętość wkładów biologicznych do akwa 240 litrów?


I jeszcze jedno: mam 2 roślinki, jak na zdjęciach na początku. W sumie, żyją, ale w ogóle bez najmiejszego rozwoju. Ani jeden listek nie wychodzi. Odżywkę też dodałem.


P.S.

Wiem, muszę się dużo nauczyć, bo coraz więcej wiem jak nic nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody po 2 tygodniach:

PH 7,5

GH 13

KH 3

NO3 5mg/l


Tak szybko pojawiło Ci się NO3?

Prawdopodobnie w kranówie już je masz, albo testy do bani, bo nie napisałeś jakiej są firmy.

nie mam innych testów na wodę (chyba trzeba dokupić).

Kup test NO2. Moim zdaniem najbardziej przydatny podczas startu akwarium.

4 dni podmieniam troszkę wody, tak z 10-15%.

Rzemoke okrzemki, przestały rosnąć, ale... zrobiłem małą podmiankę wody, jakieś 25% w niedziele i w środę jak wróciłem do domu po wyjeździe zrobiło ich się ze 2x więcej.

W trakcie dojrzewania akwa nie rób żadnych podmian.

strzelasz z armaty do muchy.

Tu się zgodzę z Jarkiem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sirfalo jak przeczytałem co ty nawyprawiałeś to wypisz wymaluj raptus bajron:D

Zanim się zastanowi to już kilka ruchów zrobi - najczęściej złych.


Możesz wytłumaczyć po co naszczałeś i ile??? jak baniak dojrzewał od chyba 2 tygodni sam.

Czyżby następny z 800ml uryny?


W okresie dojrzewania zbiornika ograniczamy się do pomiarów 3 parametrów

NH4 , NO2, NO3 mierzone testami kropelkowymi i JBLa lub Saliferta zaczynając od pomiarów w kranie a potem w baniaku. Kupisz inne bo tańsze = wyniki nie wiarygodne czyli żadne.

Jeśli startujemy na WA to test NH4 jest zbędny i robimy podmiany wody tylko jak już NO3 dochodzi do 80 ppm bo wiadomo że naszczałeś za dużo:( więc 0 podmianek.


Zdecyduj się czy chcesz Malawi czy roślinne ( światło 16h zmniejsz do max 10h) bo nie dosyć że anubiasa nie sadzi się w piachu tylko bulwa i choć częściowo korzenie w wodzie. Nie dajemy też nawozów dla roślin co zrobiłeś bo to dodatkowe porcje związków azotu i fosforu czego unikamy bo fałszują pomiary startu.

Nie pisz że parametry stabilne bo ich w ogóle nie znasz.

Do baniak 270l z 200l wody wystarcza złoże biologii nitryfikacyjnej = 0,5-0,7l dowolnego materiału porowatego - i po co kupujesz te cudaki z Azoo -lepiej kasę na dobre ryby zostaw. Masz to gwarantowane przez Seachema w ulotce o ich Matrixie.


Pozwolisz że dam ci kilka rad na początek a zrobisz jak zechcesz:


1/ Podstawowa - zanim coś zrobisz co usłyszysz lub wyczytasz to najpierw skonsultujesz na forum. Akwarystyka to szkoła cierpliwości i tylko w dwu przypadkach wymaga natychmiastowych działań - pierwszych objawów choroby ryb i zalewania wodą mieszkania.


2/ Wpisz w profil miejscowość bo wtedy z twoich wodociągów będziemy wiedzieli więcej niż z tych danych co podałeś oraz kup testy kropelkowe

pH zakres 7,4-9 nie inny zakres firm Zoolek lub JBL

NO2 - Salifert lub, JBL

NO3 - Salifert lub JBL

jak masz kasę a po tych zakupach Azoo widzę że w nadmiarze to kup to


https://www.jbl.de/?lang=pl&mod=products&func=detail&id=5941

i uzupełnienia : pH 7,4-9 , GH, SiO2. - będzie najtaniej i komplet na całą Malawi.


3/ Nic już nie dokładaj i nie dolewaj a także nie ujmuj i nie wylewaj tylko usiądz na tyłku i czekaj podając nam wyniki pomiarów.:D


Obawiam się że za dużo będzie tej pożywki i tworząca się biologia nie udzwignie tego startu - stanie na wysokim NO2 i trzeba będzie popychać.

Kup 2-3 ampułki Prodibio Biodigest to po 5zł/szt i wlej jedną prosto do wody w baniaku.

to tyle na początek.

sorry za może kategoryczny styl wypowiedzi ale tak już mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sirfalo jak przeczytałem co ty nawyprawiałeś to wypisz wymaluj raptus bajron:D

Zanim się zastanowi to już kilka ruchów zrobi - najczęściej złych.



Tiaa, chyba coraz bardziej rozumiem dlaczego :)



Możesz wytłumaczyć po co naszczałeś i ile??? jak baniak dojrzewał od chyba 2 tygodni sam.

Czyżby następny z 800ml uryny?



Odpowiedź będzie prosta i wyjaśniająca jednocześnie mój "pośpiech". Używając gów... testów ZOOLEK na NO3 i widząc, że nic się nie zmienia, błędnie uznałem, że nic się nie dzieje... Dodałem około 100ml urynki, by to lekko rozruszać. Teraz wiem, że testy zoolek mogę sobie postawić na półeczce z karteczką "Do wyrzucenia".



W okresie dojrzewania zbiornika ograniczamy się do pomiarów 3 parametrów

NH4 , NO2, NO3 mierzone testami kropelkowymi i JBLa lub Saliferta zaczynając od pomiarów w kranie a potem w baniaku. Kupisz inne bo tańsze = wyniki nie wiarygodne czyli żadne.

Jeśli startujemy na WA to test NH4 jest zbędny i robimy podmiany wody tylko jak już NO3 dochodzi do 80 ppm bo wiadomo że naszczałeś za dużo:( więc 0 podmianek.



Będę pamiętał na bank. Mam ochotę rozwailić wszystko i zrobić od nowa, by było "idealnie", ale wiem, że to głupie i niepotrzebne w ogóle.



Zdecyduj się czy chcesz Malawi czy roślinne ( światło 16h zmniejsz do max 10h) bo nie dosyć że anubiasa nie sadzi się w piachu tylko bulwa i choć częściowo korzenie w wodzie. Nie dajemy też nawozów dla roślin co zrobiłeś bo to dodatkowe porcje związków azotu i fosforu czego unikamy bo fałszują pomiary startu.



Roślinki wyciągnięte z grysu, jedna na skale, druga lekko się trzyma w grysie.

Roślinki jakieś chciałbym mieć, minimalnie, bo roślinne akwarium kojarzy mi się w zasadzie z chodowlą głupików i podobnych ryb, a tego nie chce.



Nie pisz że parametry stabilne bo ich w ogóle nie znasz.



Jak wyżej, testy zoolek do śmieci...



Do baniak 270l z 200l wody wystarcza złoże biologii nitryfikacyjnej = 0,5-0,7l dowolnego materiału porowatego - i po co kupujesz te cudaki z Azoo -lepiej kasę na dobre ryby zostaw. Masz to gwarantowane przez Seachema w ulotce o ich Matrixie.



Tego mi brakowało. W sumie będę miał zatem te Azzo zestawy i będzie tego w sumie około 3,3L. Chciałem zrobić więcej i zająć wszystkie 3 poziomy w filtrze kubełkowym, ale teraz wiem, że niepotrzebnie. Na sam dół pójdzie wata (wcześniej jest jeszcze gąbka), by zebrać małe zanieczyszczenia.

A czemu kupiłem? Bo może to nie jest do końca potrzebne, ale pewno coś da, chociaż niewiele.

Nie ustaliłem budżetu na zrobienie baniaka ani na rybki. Kupię to co będzie fajne, ale też bez przeinwestowania.

Myślałem jeszcze o lampie UV, tylko... muszę poczytać czy to ma sens, oraz o złożu biopolimerowym do eliminowania fosforanów. Tylko... teraz to już nie wiem czy potrzebuję, bo skoro jest inne złoże to może nie trzeba?

Jako dolewki będę teraz wodę RO dawać, już zmineralizowaną (taką do picia używam normalnie).



Pozwolisz że dam ci kilka rad na początek a zrobisz jak zechcesz:


1/ Podstawowa - zanim coś zrobisz co usłyszysz lub wyczytasz to najpierw skonsultujesz na forum. Akwarystyka to szkoła cierpliwości i tylko w dwu przypadkach wymaga natychmiastowych działań - pierwszych objawów choroby ryb i zalewania wodą mieszkania.


2/ Wpisz w profil miejscowość bo wtedy z twoich wodociągów będziemy wiedzieli więcej niż z tych danych co podałeś oraz kup testy kropelkowe

pH zakres 7,4-9 nie inny zakres firm Zoolek lub JBL

NO2 - Salifert lub, JBL

NO3 - Salifert lub JBL

jak masz kasę a po tych zakupach Azoo widzę że w nadmiarze to kup to


https://www.jbl.de/?lang=pl&mod=products&func=detail&id=5941

i uzupełnienia : pH 7,4-9 , GH, SiO2. - będzie najtaniej i komplet na całą Malawi.


3/ Nic już nie dokładaj i nie dolewaj a także nie ujmuj i nie wylewaj tylko usiądz na tyłku i czekaj podając nam wyniki pomiarów.:D


Obawiam się że za dużo będzie tej pożywki i tworząca się biologia nie udzwignie tego startu - stanie na wysokim NO2 i trzeba będzie popychać.

Kup 2-3 ampułki Prodibio Biodigest to po 5zł/szt i wlej jedną prosto do wody w baniaku.

to tyle na początek.



Bardzo dziękuję!

Wziąłem sobie to do serca i kupiłem taki zestaw, a raczej podobny. Będzie dobry mam nadzieje :)


https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-testlab-kompletna-walizka-do-testowania-slodkiej-wodyco2-ph-gh-kh-no3-no2-nh4-po4-fe-p-738.html


Znalazłem ciekawy .xls do notowania z wykresami. Powinno fajnie dawać pogląd.



sorry za może kategoryczny styl wypowiedzi ale tak już mam.



NIE MA NAJMNIEJSZEGO PROBLEMU!

Każdą krytykę przyjmuję bez problemu i doceniam mądrzejszych od siebie :)


Na koniec pytanko - w dziale FILTRY (czy jakoś tak), jest napisane, że przy takim baniaku powinienem mieć jeszcze filtr wewnętrzny. Kupować czy przeinwestowanie?

Skoro ilość złoża wystarczy 0,5-0,7l, a mam ponad 3 to... chyba nie ma sensu. Tak?

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.