Skocz do zawartości

Projekt 270x70x70 1300L


szulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,


Po dość dlugiej nieobecności (prawie 7 lat) postawnowiłem wócić do hobby. Widzę bardzo dużo zmian na forum. Bardzo wiele się też zmieniło jeśli chodzi o samo nasze hobby, technika trochę poszła do przodu.


Projekt 1300L juz przerabiałem ale efekt był dość marny (opis był kiedyś na stronie teraz link nie działa :( jeśli czyta to ktoś z moderatorów mogę prosić o odblokowanie tego linka), samo akwarium może i robiło wrażenie ale wiele rzeczy jeśli chodzi o technikę było do poprawy i przy dłuższym używaniu sprawiało więcej kłopotów niż pożytku.


Udało mi się wkońcu uporządkować kilka spraw i chciał bym ponownie wystartować z dość dużym zbiornikiem :twisted: , ale będę potrzebował trochę pomocy bo jak napisałem wcześnij jest dużo nowości i nie chciał bym czegoś skopać.


Moje założenia:


Zbiornik 270x70x70


Co do zbiornika mam kilka pytań. Komin ma być czy nie? jeśli tak to gdzie? środek? (tak miałem poprzednio, nie było większych problemów ale trochę psuło to wygląd.

Zastanawiam się nad kominem z boku prawa lub lewa strona (czy takie rozwiązanie zda egazamin?).

A może by tak w ogóle zrezygnować z komina (tu temat rozwine przy filtracji).


Filtracja


No właśnie i tu zaczynają się schody.

Poprzednio miłem sumpa pompę C.O i powiem szczerze, że dawało radę ale moim zdaniem nie było idealnie. Miałem dość częste problemy z pompą (podczas podmian musiałem ją wyłączać i bardzo często się zapowietrzała.

Takie rozwązanie filtracji nie rowiązywało problemu z filtracją mechaniczną pomimo tego że w zbiorniku były dwie pompy cyrkulacyjne (odchody, pozostałości roślin i jedzenia) zawsze zostawały na dnie i nie dało się tego inaczej usunąc jak tylko poprzez odessanie wszystkiego przez wąż do wiadra.

Przy nowym zbiorniku chciał bym to zredukować do minimum lub w ogóle rozwiązać ten problem tak bym nie musiał wkładać łap do wody.


Dlatego zastanaiwiam się nad filtracją opartą tylko na kubłach jeden biolog na jednym końcu baniaka drugi mechanik na drugim końcu i jedna pompa cyrkulacyjna (zastanawiam się czy takie rozwiazanie nie jest czasami strasznie prądo żerne)

Czy takie rozwiązanie zda egzamin? (w takim przypadku mogę zrezygnować z kominów).


Jeśli macie jakieś inne propozycje to pisać śmiało


Podmiana wody


Chciał bym wszystko maksymalnie zautomatyzować ale na tą chwile nie mam zielonego pojęcia (jeszcze nie doczytałem:) )jak wygląda automatyczna podmiana wody i na czym to polega. Więc na tą chwile nie będę się wypowiadał w temacie.


Oświetlenie


HEHE schody schody

Jak kończyłem przygodę 7 lat temu to oczywiście były świetlówki, zaczęto testować HQI ale z tego co pamiętam to rozwiązanie było strasznie prądożerne, o ledach tylko sie pisało bo to rozwiązanie było mianowicie bardzo drogie.


Teraz widzę, że ledy są tanie i powszechnie stosowane, ale musze przyznać, że jeśli chodzi o mnie to kabel + i - to to samo:confused:

Tu będe miał najwięcej pytań co z czy co i jak.

Czy to oświetlenie naprawde jest tak dobre jak to nietórzy opisują? Co byscie proponowali do takiego zbiornika?



Mam jeszcze kilka pytań ogólnych


Tło - w poprzednim zbiorniku było robione z CR65 ( moda, względna łatwość, psełdo wygląd naturalnych kamieni) nie wiem ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć jedno może teraz ktoś sie na mie obrazi ale te tła to tak naprawdę są bardzo czaso chłonne a efekt w większości przypadków wychodzi bardzo odmienny od zamierzonego.


Dlatego przy nowym zbiorniku zastanawiam się nad dwoma trzema typami.


Strukturalne świetnie wyglądają ale mega drogie i pytanie czy do takiego zbiornika dostanę takie tło.


Drugim rozwiązaniem, ktore widziałem w zbiornikach jest zastosowanie czarnej płyty PVC. Wygląda fajnie i pewnie z milion razy tańsze ale jakie macie doświadczenia z taki tłami?


Trzecie to tło z łupków tu jest rochę trudno bo ciężko dostać takie ładnie wyglądające w miarę cieńkie łupki, ale temat otwrty i co o tym myślicie? Apropo w mojej galerii jest zdjęce mojego starego zbiernika 375L gdzie właśnie tło było zrobione z łupków, chodzi mi właśnie o coś takiego ale kamienie większe.



Teraz dwa zagadnienia chyba najważniejsze.


Taki zbiornik musi na czyms stać już przerabiałem różne opcje ale i najlepiej sprawdził się metalowy stelaż. Pytanie do was czy znacie może kogoś w okolicach Marek, Warszawy kto może pospawać taki stelaż.


To samo tyczy się samego zbiornika i ewentualnie sumpa.

Ja już niestety nie posiadam kontaktu do osób które spawały mi stelaż i kleiły zbiornik, dlatego liczę na waszą pomoc.


Jeśli chodzi o obsadę i karmienie to tu niezmiennie będę kierował pytania do harisimi apropo Wojtku wiem, że to już dawno po czasie ale gratuluję objęcia stanowiska Prezsa.


Czas realizacji przewiduję na rok może dwa (wszystko musi być dokładnie przemyślane policzone i zaprojektowane heh no i muszę znowu przekonać żonę:twisted: ). Bardzo licze na waszą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.


Pozdrawiam

Dominik Szulc "szulo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie szulo

krótko węzłowato i na temat.


Baniak prosty bez żadnych kominów grzebieni i przelewów wraz ze stelażem o regulowanych nóżkach zamawiasz w erybka w Markach na ul Lisiej.:D front z OW zamów bo warto

już pracujesz nad przekonaniem żony:D bo dla niej to że podłogę pod baniakiem będzie mogła odkurzyć i umyć to wartość sama w sobie.

Tak robię tylko moje 400l solniczkę ale idee widać

3694521da65e7fc0gen.jpg



Filtrację robisz na kaseciaku na pompie Jebao DCT 6000-8000l/h bezgłośna i elektronicznie regulowana z funkcją karmienia.

Woda nie opuszcza szkiełka więc stelaż może mieć wygląd stolika jak wszystkie u mnie -fotki znajdziesz.

Koszt to ok 150zł + koszt pompy ok 300-400zł ale to warte swojej ceny.


Oświetlenie robisz na modułach WRB oraz na sterowniku RomanoLindano - automatyczny cykl dobowy 24/7 i jak raz zaprogramujesz światełka latami nie tykasz.


Podmiany wody - nie wiem ile NO3 masz w kranie ale polecam biopolimery TMBT - co prowadzi do braku problemu azotanów w baniaku i podmiany tylko okazjonalne tak 5-10% raz na miesiąc albo i raz na kwartał. to po co myśleć o systemach podmian. 2-3 wiaderka raz na 3 miesiące to chyba nie problem a zawsze możesz wężykiem


Tło polecam albo czarne pcv spienione 3mm albo fornir kamienny albo teraz bardzo ładne tapety z efektem 3D

https://www.akwarystyczny24.pl/ebi-tlo-dwustronne-sea-+-rock-120x50cm-241-108796--foto-tapeta-do-przyklejenia-na-tylna-szybe-akwarium-p-5187.html


Będę testował takie polakierowane z obu stron lakierem bezbarwnym matowym poliuretanowym w sprayu za 10 zł - powinno być zupełnie wodoodporne na zawsze. Dajesz dwa a w miejscu łączenia stoi kaseciak który przysłania a sam też ma przyklejony ten wzorek kamoli.

Jak to zrobisz nieregularnie to nikt nie da wiary że to płaski papier a kaseciak zupełnie nie widoczny będzie.


Jak widzisz wszystko to teraz pryszcz - najważniejsze to zacznij od przekonania żony i nie podawaj litrażu by nie zemdlała:shock: i tak potem nie dojdzie ile to litrów

powodzenia

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj z powrotem na forum :) jak tu trafiłem to czytałem wątek o Twoim zbiorniku i zastanawiałem się, czy jeszcze coś działasz bo jesteśmy po sąsiedzku :) Co do filtracji to ja bym Ci do takiego zbiornika polecał opcję narurową, w której specem jest tu Stan i do niego możesz się zwrócić, a na pewno pomoże ;) przy kaseciaku czasem jednak trzeba pchać łapy do środka, choćby po to, żeby wyjąć i wyczyścić gąbki. Narurowiec to prosta sprawa, a wszystko co musisz robić, robisz poza zbiornikiem, wewnątrz są tylko falowniki i rurki od filtracji. Co do eRybki to rzeczywiście robią dobrą robotę ale taki zbiornik ze stelażem będzie chodził w okolicach trochę ponad 3000 zł - wiem bo sam o taki niedawno pytałem ;) mam kumpla, który może zrobić stelaż, właśnie od trzech dni mam od niego robótkę, co prawda pod 240 litrów, ale spokojnie zrobi i pod 1300, zna się chłopak na rzeczy i jest naprawdę solidny, jak coś to zapraszam po kontakt ;)


Oświetlenie to strasznie subiektywna sprawa, mi np. podoba się i ze świetlówek i z ledów, a najbardziej chciałbym mieć HQI połączone z ledami :P


Czarne pcv jako tło - super sprawa i tyle ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ... witaj kolego :-)... kope lat Cię tu nie było ale jak wracasz to już na poważnie ;-). Projekt zacny a żebyś nie wybił sobie z głowy stałej podmiany napiszę jedno ... to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w akwarystyce

No a jak stała podmiana to wg mnie i sump i komin. Kubełki to układ zamknięty a stała podmiana najłatwiejszy do zrealizowania w otwartym. Na początek zachęcam Cię do lektury tego:


http://forum.klub-malawi.pl/stalo-sie-start-mojej-wanienki-t16964.html?&highlight=Wanienki


Chętnie pomogę ( po weekendzie bo wyjeżdżam ).


Jedno pytanie techniczne. Jakie masz parametry wody w kranie ? Ph, kh, nh3/4 , no2, no3. Bo tylko kranówa może zniechęcić do stałej podmiany.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo tyczy się samego zbiornika i ewentualnie sumpa.

Ja już niestety nie posiadam kontaktu do osób które spawały mi stelaż i kleiły zbiornik, dlatego liczę na waszą pomoc.


Bardzo polecam firmę z Kolna www.akwaria.biz

Super jakość wykonania, facet ma pojęcie o tym co robi.

No i w miarę blisko masz, ale z transportem z jego strony nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :shock: a zakładałem, że wszystko pójdzie jak z płatka ;).


Widzę, że jednak zaległości straszne się narobiły i trzeba nadrobić dzieki Hari za linka trochę minie zanim przez niego przebrnę :mrgreen:. Jeśli chodzi o parametry wody nie mam pojęcia jakie są nie robiłem testów. Przy poprzednim baniaku lałem prosto z kranu do baniaka było oki więc nie wydaje mi się by coś teraz było nie tak ale kupię testy i zobaczę.


Wielkie dzięki za namiary na sklepy i firmy podzwonie popytam, na początku nie napisałem (moja wina) ale szkło muszę mieć klejone w domu (taka specyfika korytarza na klatce schodowej tylko 1,50 metra szerokości i z takim zbiornikiem w całości nie wjade do mieszkania :mad:) dlatego konieczność klejenia w domu. To samo ze stelażem tylko tu stelaż może być z dwóch części a połączony musi być też u mnie w domu.

Matik tu na pewno będę się oddzywał :)


Ok na tą chwilę mam lekturę, muszę poczytać o filtracji i jak coś wybiorę to oczywiście jeszcze będę uzgadniał szczegóły.



Jeszcze mam jedno pytanie Hari czy jest możliwość odkopania gdześ na stronie lub forum mojego artukułu z poprzedniego baniaka. Ponieważ w domu nie zostały mi żadne dokumenty jeśli chodzi o tamten zbiornik, zdjęć też nie mam a była tam kilka istotnych kwesti odnośnie stelaża i mocowania do do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o parametry wody nie mam pojęcia jakie są nie robiłem testów. Przy poprzednim baniaku lałem prosto z kranu do baniaka było oki więc nie wydaje mi się by coś teraz było nie tak ale kupię testy i zobaczę.


Woda powinna być ok, ale prosto z kranu bym nie lał, tak na wszelki wypadek ;)


ale szkło muszę mieć klejone w domu (taka specyfika korytarza na klatce schodowej tylko 1,50 metra szerokości i z takim zbiornikiem w całości nie wjade do mieszkania :mad:) dlatego konieczność klejenia w domu. To samo ze stelażem tylko tu stelaż może być z dwóch części a połączony musi być też u mnie w domu.


Matik tu na pewno będę się oddzywał :)



Jak szkło w domu to tylko TheWald ;) co do kontaktu w sprawie stelaża, zapraszam :)


Jeszcze mam jedno pytanie Hari czy jest możliwość odkopania gdześ na stronie lub forum mojego artukułu z poprzedniego baniaka. Ponieważ w domu nie zostały mi żadne dokumenty jeśli chodzi o tamten zbiornik, zdjęć też nie mam a była tam kilka istotnych kwesti odnośnie stelaża i mocowania do do ściany.


Byłoby fajnie, bo z tego co pamiętam, baniaczek był zacny i miło było patrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.