Skocz do zawartości

Projekt 270x70x70 1300L


szulo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,


Po dość dlugiej nieobecności (prawie 7 lat) postawnowiłem wócić do hobby. Widzę bardzo dużo zmian na forum. Bardzo wiele się też zmieniło jeśli chodzi o samo nasze hobby, technika trochę poszła do przodu.


Projekt 1300L juz przerabiałem ale efekt był dość marny (opis był kiedyś na stronie teraz link nie działa :( jeśli czyta to ktoś z moderatorów mogę prosić o odblokowanie tego linka), samo akwarium może i robiło wrażenie ale wiele rzeczy jeśli chodzi o technikę było do poprawy i przy dłuższym używaniu sprawiało więcej kłopotów niż pożytku.


Udało mi się wkońcu uporządkować kilka spraw i chciał bym ponownie wystartować z dość dużym zbiornikiem :twisted: , ale będę potrzebował trochę pomocy bo jak napisałem wcześnij jest dużo nowości i nie chciał bym czegoś skopać.


Moje założenia:


Zbiornik 270x70x70


Co do zbiornika mam kilka pytań. Komin ma być czy nie? jeśli tak to gdzie? środek? (tak miałem poprzednio, nie było większych problemów ale trochę psuło to wygląd.

Zastanawiam się nad kominem z boku prawa lub lewa strona (czy takie rozwiązanie zda egazamin?).

A może by tak w ogóle zrezygnować z komina (tu temat rozwine przy filtracji).


Filtracja


No właśnie i tu zaczynają się schody.

Poprzednio miłem sumpa pompę C.O i powiem szczerze, że dawało radę ale moim zdaniem nie było idealnie. Miałem dość częste problemy z pompą (podczas podmian musiałem ją wyłączać i bardzo często się zapowietrzała.

Takie rozwązanie filtracji nie rowiązywało problemu z filtracją mechaniczną pomimo tego że w zbiorniku były dwie pompy cyrkulacyjne (odchody, pozostałości roślin i jedzenia) zawsze zostawały na dnie i nie dało się tego inaczej usunąc jak tylko poprzez odessanie wszystkiego przez wąż do wiadra.

Przy nowym zbiorniku chciał bym to zredukować do minimum lub w ogóle rozwiązać ten problem tak bym nie musiał wkładać łap do wody.


Dlatego zastanaiwiam się nad filtracją opartą tylko na kubłach jeden biolog na jednym końcu baniaka drugi mechanik na drugim końcu i jedna pompa cyrkulacyjna (zastanawiam się czy takie rozwiazanie nie jest czasami strasznie prądo żerne)

Czy takie rozwiązanie zda egzamin? (w takim przypadku mogę zrezygnować z kominów).


Jeśli macie jakieś inne propozycje to pisać śmiało


Podmiana wody


Chciał bym wszystko maksymalnie zautomatyzować ale na tą chwile nie mam zielonego pojęcia (jeszcze nie doczytałem:) )jak wygląda automatyczna podmiana wody i na czym to polega. Więc na tą chwile nie będę się wypowiadał w temacie.


Oświetlenie


HEHE schody schody

Jak kończyłem przygodę 7 lat temu to oczywiście były świetlówki, zaczęto testować HQI ale z tego co pamiętam to rozwiązanie było strasznie prądożerne, o ledach tylko sie pisało bo to rozwiązanie było mianowicie bardzo drogie.


Teraz widzę, że ledy są tanie i powszechnie stosowane, ale musze przyznać, że jeśli chodzi o mnie to kabel + i - to to samo:confused:

Tu będe miał najwięcej pytań co z czy co i jak.

Czy to oświetlenie naprawde jest tak dobre jak to nietórzy opisują? Co byscie proponowali do takiego zbiornika?



Mam jeszcze kilka pytań ogólnych


Tło - w poprzednim zbiorniku było robione z CR65 ( moda, względna łatwość, psełdo wygląd naturalnych kamieni) nie wiem ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć jedno może teraz ktoś sie na mie obrazi ale te tła to tak naprawdę są bardzo czaso chłonne a efekt w większości przypadków wychodzi bardzo odmienny od zamierzonego.


Dlatego przy nowym zbiorniku zastanawiam się nad dwoma trzema typami.


Strukturalne świetnie wyglądają ale mega drogie i pytanie czy do takiego zbiornika dostanę takie tło.


Drugim rozwiązaniem, ktore widziałem w zbiornikach jest zastosowanie czarnej płyty PVC. Wygląda fajnie i pewnie z milion razy tańsze ale jakie macie doświadczenia z taki tłami?


Trzecie to tło z łupków tu jest rochę trudno bo ciężko dostać takie ładnie wyglądające w miarę cieńkie łupki, ale temat otwrty i co o tym myślicie? Apropo w mojej galerii jest zdjęce mojego starego zbiernika 375L gdzie właśnie tło było zrobione z łupków, chodzi mi właśnie o coś takiego ale kamienie większe.



Teraz dwa zagadnienia chyba najważniejsze.


Taki zbiornik musi na czyms stać już przerabiałem różne opcje ale i najlepiej sprawdził się metalowy stelaż. Pytanie do was czy znacie może kogoś w okolicach Marek, Warszawy kto może pospawać taki stelaż.


To samo tyczy się samego zbiornika i ewentualnie sumpa.

Ja już niestety nie posiadam kontaktu do osób które spawały mi stelaż i kleiły zbiornik, dlatego liczę na waszą pomoc.


Jeśli chodzi o obsadę i karmienie to tu niezmiennie będę kierował pytania do harisimi apropo Wojtku wiem, że to już dawno po czasie ale gratuluję objęcia stanowiska Prezsa.


Czas realizacji przewiduję na rok może dwa (wszystko musi być dokładnie przemyślane policzone i zaprojektowane heh no i muszę znowu przekonać żonę:twisted: ). Bardzo licze na waszą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.


Pozdrawiam

Dominik Szulc "szulo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie szulo

krótko węzłowato i na temat.


Baniak prosty bez żadnych kominów grzebieni i przelewów wraz ze stelażem o regulowanych nóżkach zamawiasz w erybka w Markach na ul Lisiej.:D front z OW zamów bo warto

już pracujesz nad przekonaniem żony:D bo dla niej to że podłogę pod baniakiem będzie mogła odkurzyć i umyć to wartość sama w sobie.

Tak robię tylko moje 400l solniczkę ale idee widać

3694521da65e7fc0gen.jpg



Filtrację robisz na kaseciaku na pompie Jebao DCT 6000-8000l/h bezgłośna i elektronicznie regulowana z funkcją karmienia.

Woda nie opuszcza szkiełka więc stelaż może mieć wygląd stolika jak wszystkie u mnie -fotki znajdziesz.

Koszt to ok 150zł + koszt pompy ok 300-400zł ale to warte swojej ceny.


Oświetlenie robisz na modułach WRB oraz na sterowniku RomanoLindano - automatyczny cykl dobowy 24/7 i jak raz zaprogramujesz światełka latami nie tykasz.


Podmiany wody - nie wiem ile NO3 masz w kranie ale polecam biopolimery TMBT - co prowadzi do braku problemu azotanów w baniaku i podmiany tylko okazjonalne tak 5-10% raz na miesiąc albo i raz na kwartał. to po co myśleć o systemach podmian. 2-3 wiaderka raz na 3 miesiące to chyba nie problem a zawsze możesz wężykiem


Tło polecam albo czarne pcv spienione 3mm albo fornir kamienny albo teraz bardzo ładne tapety z efektem 3D

https://www.akwarystyczny24.pl/ebi-tlo-dwustronne-sea-+-rock-120x50cm-241-108796--foto-tapeta-do-przyklejenia-na-tylna-szybe-akwarium-p-5187.html


Będę testował takie polakierowane z obu stron lakierem bezbarwnym matowym poliuretanowym w sprayu za 10 zł - powinno być zupełnie wodoodporne na zawsze. Dajesz dwa a w miejscu łączenia stoi kaseciak który przysłania a sam też ma przyklejony ten wzorek kamoli.

Jak to zrobisz nieregularnie to nikt nie da wiary że to płaski papier a kaseciak zupełnie nie widoczny będzie.


Jak widzisz wszystko to teraz pryszcz - najważniejsze to zacznij od przekonania żony i nie podawaj litrażu by nie zemdlała:shock: i tak potem nie dojdzie ile to litrów

powodzenia

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj z powrotem na forum :) jak tu trafiłem to czytałem wątek o Twoim zbiorniku i zastanawiałem się, czy jeszcze coś działasz bo jesteśmy po sąsiedzku :) Co do filtracji to ja bym Ci do takiego zbiornika polecał opcję narurową, w której specem jest tu Stan i do niego możesz się zwrócić, a na pewno pomoże ;) przy kaseciaku czasem jednak trzeba pchać łapy do środka, choćby po to, żeby wyjąć i wyczyścić gąbki. Narurowiec to prosta sprawa, a wszystko co musisz robić, robisz poza zbiornikiem, wewnątrz są tylko falowniki i rurki od filtracji. Co do eRybki to rzeczywiście robią dobrą robotę ale taki zbiornik ze stelażem będzie chodził w okolicach trochę ponad 3000 zł - wiem bo sam o taki niedawno pytałem ;) mam kumpla, który może zrobić stelaż, właśnie od trzech dni mam od niego robótkę, co prawda pod 240 litrów, ale spokojnie zrobi i pod 1300, zna się chłopak na rzeczy i jest naprawdę solidny, jak coś to zapraszam po kontakt ;)


Oświetlenie to strasznie subiektywna sprawa, mi np. podoba się i ze świetlówek i z ledów, a najbardziej chciałbym mieć HQI połączone z ledami :P


Czarne pcv jako tło - super sprawa i tyle ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ... witaj kolego :-)... kope lat Cię tu nie było ale jak wracasz to już na poważnie ;-). Projekt zacny a żebyś nie wybił sobie z głowy stałej podmiany napiszę jedno ... to najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w akwarystyce

No a jak stała podmiana to wg mnie i sump i komin. Kubełki to układ zamknięty a stała podmiana najłatwiejszy do zrealizowania w otwartym. Na początek zachęcam Cię do lektury tego:


http://forum.klub-malawi.pl/stalo-sie-start-mojej-wanienki-t16964.html?&highlight=Wanienki


Chętnie pomogę ( po weekendzie bo wyjeżdżam ).


Jedno pytanie techniczne. Jakie masz parametry wody w kranie ? Ph, kh, nh3/4 , no2, no3. Bo tylko kranówa może zniechęcić do stałej podmiany.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo tyczy się samego zbiornika i ewentualnie sumpa.

Ja już niestety nie posiadam kontaktu do osób które spawały mi stelaż i kleiły zbiornik, dlatego liczę na waszą pomoc.


Bardzo polecam firmę z Kolna www.akwaria.biz

Super jakość wykonania, facet ma pojęcie o tym co robi.

No i w miarę blisko masz, ale z transportem z jego strony nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow :shock: a zakładałem, że wszystko pójdzie jak z płatka ;).


Widzę, że jednak zaległości straszne się narobiły i trzeba nadrobić dzieki Hari za linka trochę minie zanim przez niego przebrnę :mrgreen:. Jeśli chodzi o parametry wody nie mam pojęcia jakie są nie robiłem testów. Przy poprzednim baniaku lałem prosto z kranu do baniaka było oki więc nie wydaje mi się by coś teraz było nie tak ale kupię testy i zobaczę.


Wielkie dzięki za namiary na sklepy i firmy podzwonie popytam, na początku nie napisałem (moja wina) ale szkło muszę mieć klejone w domu (taka specyfika korytarza na klatce schodowej tylko 1,50 metra szerokości i z takim zbiornikiem w całości nie wjade do mieszkania :mad:) dlatego konieczność klejenia w domu. To samo ze stelażem tylko tu stelaż może być z dwóch części a połączony musi być też u mnie w domu.

Matik tu na pewno będę się oddzywał :)


Ok na tą chwilę mam lekturę, muszę poczytać o filtracji i jak coś wybiorę to oczywiście jeszcze będę uzgadniał szczegóły.



Jeszcze mam jedno pytanie Hari czy jest możliwość odkopania gdześ na stronie lub forum mojego artukułu z poprzedniego baniaka. Ponieważ w domu nie zostały mi żadne dokumenty jeśli chodzi o tamten zbiornik, zdjęć też nie mam a była tam kilka istotnych kwesti odnośnie stelaża i mocowania do do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o parametry wody nie mam pojęcia jakie są nie robiłem testów. Przy poprzednim baniaku lałem prosto z kranu do baniaka było oki więc nie wydaje mi się by coś teraz było nie tak ale kupię testy i zobaczę.


Woda powinna być ok, ale prosto z kranu bym nie lał, tak na wszelki wypadek ;)


ale szkło muszę mieć klejone w domu (taka specyfika korytarza na klatce schodowej tylko 1,50 metra szerokości i z takim zbiornikiem w całości nie wjade do mieszkania :mad:) dlatego konieczność klejenia w domu. To samo ze stelażem tylko tu stelaż może być z dwóch części a połączony musi być też u mnie w domu.


Matik tu na pewno będę się oddzywał :)



Jak szkło w domu to tylko TheWald ;) co do kontaktu w sprawie stelaża, zapraszam :)


Jeszcze mam jedno pytanie Hari czy jest możliwość odkopania gdześ na stronie lub forum mojego artukułu z poprzedniego baniaka. Ponieważ w domu nie zostały mi żadne dokumenty jeśli chodzi o tamten zbiornik, zdjęć też nie mam a była tam kilka istotnych kwesti odnośnie stelaża i mocowania do do ściany.


Byłoby fajnie, bo z tego co pamiętam, baniaczek był zacny i miło było patrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
    • Ja bym dorzucił jeszcze do zestawu "drapieżnika kieszonkowego" sciaenochromis fryeri 
    • Od dłuższego już czasu  Cynotilpia Jalo  Reef też już jest zebroidesem. To tak dla przypomnienia,poza tym Jalo Reef ma ładniejsze samiczki
    • Co do ilości, to zależy, czy będziesz kupował ryby male, czy celował w gotowe, podrośnięte obsady. Jak maluchy, to po 10-12 szt. i zobaczysz co wyrośnie i jak się poukłada, ewentualnie redukcje i korekty Cię potem czekają. Jak się zdecydujesz na zakup podrośniętych ryb to jak kto lubi. Ja lubię wielosamcowo, układy 3-4/5-7 u mnie sprawdzają się fajnie i dają dużą frajdę z obserwacji zachowań wewnątrz gatunku. Jednosamcowo też można, ale dla mnie nudniej a i draki wewnątrz i zewnątrz gatunkowe częstsze wg  mnie. Większe grupy zajmują się sobą i agresja w moim odczuciu mniejsza. Sam zakup ryb w dużej mierze zależy od zasobności portfela. Większe ryby bywają kilkukrotnie droższe i czasem trzeba się za nimi porozglądać trochę dalej. Często pojawia się argument, że kupując maluchy masz możliwość obserwacji rozwoju ryb i układania się hierarchii w zbiorniku, święta prawda, ale.... Po pierwsze w przypadku maluchów trudniej ocenić jakość osobników i czasem wyrośnie nie  to co byśmy chcieli. Po drugie układ płci może wyjść daleki od planowanego a dobranie potem pojedynczych osobników i pozbycie się niechcianych może stanowić problem. Co do obserwacji rozwoju i asymilacji z grupą, to jak zbudujesz dobrą obsadę i stworzysz dobre warunki, to się napatrzysz na to u ryb urodzonych u Ciebie. Większość pysków mnoży się jak króliki albo i lepiej. Ja byś chciał ryby podchowane to daj znać na priv. Mam paru sprawdzonych dostawców. Co do aranżacji, to najlepiej załóż nowy temat, bo jak się tu rozwiniemy w sprawie gór skalistych,to nam miłościwie panujący @Bartek_De uszy urwie i dwa kłopoty gotowe. Pierwszy że słuchem a drugi ze wzrokiem, bo nie będzie gdzie okularów zaczepić😜
    • lukBB właśnie w Żorach mam zamiar zrobić zakupy niestety nie mają crabro   Skoro z "garażami" za blisko zostawię najwyżej jeden dwa  i kombinuję dalej   
    • Witaj. Ładny zbiornik, wymiar konkretny i pozwalający już na hodowlę trochę większej mbuny. Co do aranżacji i doboru poprzednicy już Ci doradzili. Skąd będziesz brał ryby?Widzę że jesteś z BB, w Żorach mamy 2 godne polecenia hodowle. Ich właściciele to wieloletni hodowcy i przede wszystkim pasjonaci. Zawsze dobrze doradzą obsadę i nie wcisną nic na siłę. Warto umówić się, podjechać, oglądnąć na żywo i dopytać jakie wybrane przez Ciebie gatunki można że sobą połączyć. Co do pomysłu wsadzenia tych sztucznych garaży, jest to dosyć mało naturalne. Umieszczone blisko zbyt blisko siebie i w dodatku schowane nie spełnią swojej roli. Nie będziesz mógł obserwować naturalnych zachowań ryb walczących o swój rewir. Ponadto będą zbyt blisko siebie. To w mojej opinii po prostu się to nie sprawdzi. Naturalne groty w kilku miejscach, tak jak w jeziorze.  Trzymam kciuki za projekt i pozdrawiam po sąsiedzku!    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.