Skocz do zawartości

Osprzęt i filtracja do akwarium 150x50x50


Arielb

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym się z Wszystkimi przywitać i napisać parę słów o tym co mnie ściągnęło na forum. Po prawie czterech latach przerwy w zabawie z akwarium spowodowanej pęknięciem mojego poprzedniego zbiornika (narożne 210 litrów), postanowiłem wrócić do tematu. Poprzednio było to Malawi i tym razem również ten biotop. Całość ma powstać w okolicach marca 2016.

W związku z tym, że mam jeszcze trochę czasu, chciałbym, aby było wszystko zrobione tak, aby nie sprawiało problemów i zarazem było przyjemne dla oka. Pozwala to też na rozłożenie w czasie wydatków z tym związanych. Mój wybór padł z racji ograniczonego miejsca na akwarium 150x50x50. Postanowiłem szafkę pod akwarium zaprojektować i wykonać sam. Będzie to szafka z profili stalowych obłożonych płytą wiórową. Stelaż z racji pewnych problemów ze stropem będzie dodatkowo zakotwiony do ściany. Na nim akwarium i pokrywa DIY z aluminiowych profili kasetonowych z oświetleniem LED opartym na taśmach z diodami 5730 22 W oraz RGB 5050 14,4W.

Chciałbym, aby w akwarium znajdowało się minimum potrzebnych z punktu widzenia technicznego elementów. Dlatego chciałbym wykonać filtrację mechaniczną i biologiczną w oparciu o filtry narurowe. Poniżej przedstawiam mój schemat jaki sobie na podstawie informacji z forum stworzyłem. Proszę Was o opinie, czy jest on OK lub co ewentualnie zmienić. Zależy mi na możliwie łatwej obsłudze jak również na jakości filtracji.


Będę wdzięczny za pomoc.

http://naforum.zapodaj.net/524be1678a60.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór spustowy jest w dobrym miejscu ponieważ dzieki niemu będzie można odpowietrzyć korpusy mechaniczne po wymianie wkładów.

Korpus z mechanikiem za pompa jest bez sensu tylko będzie skutecznie hamował wodę. Zrób najprostszego anrurowca jakiego ci podam. Bedziesz miał wsio i wsio będzie super hulac z dużym przepływem wody.


wlot - 2 mechaniki równoległe - kranik spustowy (tak jak na schemacie) - pompa - 4 korpusy po 2 (jedne za drugim ) równolegle - wlot wody do akwarium.


Korpusy za pompa zamontować odwrotnie do przepływu dać rurkę jak w fbf żeby woda mogła przepływać od dołu do góry (jak w kubełku) , a same korpusy zasypać matrixem tak w 2/3 a na górę dać ciężki grys koralowy. Zapobiegnie to wypadaniu matrixa z korusu ) matrix jest dosyć lekka ceramiką)


Acha i nie dawaj wtedy żadnych zbędnych bypassów !!!!!

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zmodyfikowałem układ zgodnie z sugestią:




wlot - 2 mechaniki równoległe - kranik spustowy (tak jak na schemacie) - pompa - 4 korpusy po 2 (jedne za drugim ) równolegle - wlot wody do akwarium.


Korpusy za pompa zamontować odwrotnie do przepływu dać rurkę jak w fbf żeby woda mogła przepływać od dołu do góry (jak w kubełku) , a same korpusy zasypać matrixem tak w 2/3 a na górę dać ciężki grys koralowy. Zapobiegnie to wypadaniu matrixa z korusu ) matrix jest dosyć lekka ceramiką)



Myślę, że w tym układzie w jednym z filtrów z linii będzie można dać ewentualnie np. Purolite.


Co Wy na to?


http://naforum.zapodaj.net/68b6d8365ba6.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Myślę, że w tym układzie w jednym z filtrów z linii będzie można dać ewentualnie np. Purolite.


Co Wy na to?



Ja na to tak.

Nie znam się na tej hydraulice narurowej zupełnie:D no może odrobinkę:D ( policzyłem szybko ile to będzie kosztowało) ale gdybyś podał w profilu miejscowość lub w pierwszym poście zapodał parametry kranówy to bym podał co i ile tam w te korpusy wsypać. Hihi :twisted: grysu koralowego nie ma gdzie włożyć:rolleyes:


Staszek wie ile wejdzie w taki odwrócony korpus i jak go znam będzie to chodziło ekstra ale na baniak 375l wystarczy jak dasz 1l Matrixa, ale Purolite A520E daj dwa korpusy w szeregu - nawet jak to będzie 1,5l to koszt znikomy a regeneracje co 2-3 miesiące a może i dłużej.

Nadilość Matrixa nie daje "nadfiltracji" i nie da ci ujemnych wartości NH4 i NO2:D Nawet poniżej litra Matrixu będziesz miał wyzerowany amoniak i azotyn czyli oznakę wzorowej biologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na to tak.

Nie znam się na tej hydraulice narurowej zupełnie:D no może odrobinkę:D ( policzyłem szybko ile to będzie kosztowało) ale gdybyś podał w profilu miejscowość lub w pierwszym poście zapodał parametry kranówy to bym podał co i ile tam w te korpusy wsypać ....



Dzisiaj odszukałem pozostałości po moim poprzednim akwarium i mam m.in. Testy JBL kropelkowe do wody. Choć nie wiem czy one bedą jeszcze wiarygodne. Jutro jak będzie chwila czasu to sprawdzę jaka u mnie w kranie leci woda. Podzielę się informacją o jej parametrach licząc na pewne dalsze sugestie co do filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy mają termin ważności - sprawdz, a pomiar przeterminowanymi bezsensowny bo nie wiarygodny.

Lepiej by było wpisać miejscowość w profil bo na stronie twoich wodociągów czasami masz więcej info niż z tych testów możemy zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprawdzeniu testów wynika, że miały okres ważności do 10.2011:( , więc raczej mogą być średnio wiarygodne.

Co do danych o parametrach wody na stronie www naszych wodociągów to dowiedziałem się tylko tyle, że spełnia wymogi określonych norm i przepisów.


Co do samego filtra to zmodyfikowałem go jeszcze trochę poprzez dodanie bypassa filtrów biologicznych i myślę, że to będzie wersja, którą będę składał. Macie może jeszcze jakieś sugestie co do układu?


http://naforum.zapodaj.net/f1c27055f09c.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.