Skocz do zawartości

Szablon startu biologii przed zakupem akwarium


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Przesyłka do Andrzeja wysłana sam jestem ciekaw co się stanie.

Jak pamiętacie wpuścił ryby do nie dojrzałego baniaka - temat wymuszony start kado.

Sam tam zapewne opisze jakie ma problemy



Przesyłka od Henia dotarła w czwartek wieczorem ok. 1 litr Matrixa "zapylonego" bakteriami, czyli dojrzałego wkładu. Od razu wrzuciłem do kaseciaka. W piątek pomiar i NO2 ok 0.6 W sobotę też bez zmian i zacząłem wątpić w skuteczność tej metody. Wczoraj wieczorem zrobiłem pomiar i spadek NO2 do ok 0.4 . Ucieszyłem się, bo widać że coś ruszyło. Nawet zadzwoniłem do Henia się pochwalić. Dzisiaj jednak rano całkowicie mnie pomiar zaskoczył :)


NH3/4 - 0

NO2 - 0

NO3 -10


Trzeba wziąć pod uwagę to, że moje akwa zanim dodałem Matrix od Henia, chodziło 2 tygodnie, więc fajnie by było potwierdzić skuteczność w dopiero założonym akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jednak rano całkowicie mnie pomiar zaskoczył :)


NH3/4 - 0

NO2 - 0

NO3 -10


Trzeba wziąć pod uwagę to, że moje akwa zanim dodałem Matrix od Henia, chodziło 2 tygodnie, więc fajnie by było potwierdzić skuteczność w dopiero założonym akwa.



Oczywiście słuszna uwaga ale wreszcie po wielu tygodniach walki , podmian wody i stałego narażenia ryb na bardzo wysokie poziomy azotynów NO2 wreszcie ryby Andrzeja odetchnęły pełnymi skrzelami.:D


Dla informacji złoże zostało zapakowane w niedziele bez wody i bez dostępu tlenu aż do czwartku czyli przez 4 dni.


Dzisiaj czyli od 17.10 dojrzało złoże lawy wulkanicznej . Trwało to więc dokładnie 16 dni.

Oczywiście w każdej innej metodzie będzie to trwało dłużej o tyle ile trwa zgnicie płatków lub uryny tak by powstał amoniak. U mnie amoniak jest w sekundę. Więc słusznie piszą koledzy że u nich 24 dni - na WA w max 3 tygodnie.

Podobnie jak u Andrzeja jeszcze wczoraj NO2 było hoho ponad 1 mg/l a dziś 0.

Dałem ponowną dawkę pożywki czyli WA 1 mg/l ale już bez bakterii i powinno być tak:

jutro NH4 -0 a NO2 - z 5 mg/l ( nie ma jak zmierzyć)

przez 3-4 dni NO2 powyżej zakresu pomiarowego testu JBLa a potem w jeden dzień - 0.


Taka powtórzona dawka WA jeszcze bardziej wzmacnia dojrzały wkład.


Za kilka dni kończę dojrzewanie 2xbiologii na Matrixie i wezmę się za ten grys koralowy ze śmietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Startowałem dwa zbiorniki z rybami bez działającej biologii i wiele mnie to nauczyło. Nie straciłem ani jednej ryby, ale ile się nabiegałem z wiaderkami, ile kasy poszło na testy i uzdatniacze , żeby utrzymac parametry w normie i rybki były w dobrej kondycji, to nawet nie napiszę :) Ważne też , że miałem ryby ze sprawdzonego źródła, od sprawdzonych sprzedawców i pewnie dlatego nie ujawniły się żadne choróbska. Wyciągnąłem z tego jeden wniosek - najlepiej odczekać ten miesiąc aż dojrzeje akwa i bez stresów wpuścić rybki, co wszystkim polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne też , że miałem ryby ze sprawdzonego źródła, od sprawdzonych sprzedawców i pewnie dlatego nie ujawniły się żadne choróbska.


Z tym to może być całkowicie odwrotnie. Ryby ze sprawdzonego źródła WF czy F1 o wiele szybciej padną Ci w wodzie o złych parametrach niż bastardy z "piwnicznej hodowli".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym to może być całkowicie odwrotnie. Ryby ze sprawdzonego źródła WF czy F1 o wiele szybciej padną Ci w wodzie o złych parametrach niż bastardy z "piwnicznej hodowli".


akurat miałem (mam) wszystkie F-1 i nic takiego się nie stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj czyli po 18 dniach zakończyło się podwójne dojrzewanie złoża biologicznego na lawie wulkanicznej.

17,10 br zalałem tą lawę wodą żródlaną z Lidla i wlałem WA 1mg/l oraz bakterie Seachem Stability- 5ml. Grzałka na 25C i pompa 600l/h . Dokładnie jak w szablonie


Po 14 dniach parametry wody NH4 i NO2 - poniżej wykrywalności testu JBLa , natomiast NO3 -wzrosło z 15 do 40 mg/l.


Wylałem wodę i dałem nową z Lidla oraz następną dawkę WA 1 mg/l już bez Stability - po 4 dniach czyli dziś

NH4 i NO2 - poniżej wykrywalności JBLa, a NO3 - ponownie z 15 do 40 mg/l.

Warto zauważyć czas pierwszego dziewiczego dojrzewania złoża lawy =14dni

Druga identyczna dawka amoniaku została przerobiona na końcu w NO3 już tylko w 4dni.


ec77567143db2dd0gen.jpg



Mam więc do rozdania bezpłatnie i do wysyłki "na cito" ok 10l dojrzałej biologii na lawie wulkanicznej która pozwala od razu wpuścić ryby do dopiero co zalanego baniaka.

Wyślę każdemu zupełnie nowemu młodziankowi który przebiera nogami by wpuścić obsadę albo już to zrobił. Pierwszeństwo mają ci którym już ryby zdychają:rolleyes:

Warunek jest by było wszystko nówka-sklep oraz musi zakupić test JBL NO2 i JBL NO3 nie inny jakiś;) i zobowiązać się do podawania parametrów przez 3 tygodnie


66c622c2edc9f194gen.jpg



Tak wygląda gotowa biologia dla baniaka 300-400l


Złoże jest "laboratoryjnie" pozbawione patogenów, zanieczyszczeń organicznych, szkodliwych substancji i szkodliwych dla ryb i glonów NH4,NO2,NO3,PO4, SiO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Henryk aby sprawdzić czy takie złoże po 2 latach w puszce startuje natychmiast, musiałbyś dać tylko to złoże i wodę amoniakalną. Dodając stability już wprowadziłeś element dodatkowy i nie wiesz w jakim stopniu działają bakterie ze złoża, a w jakim ze stability



Jestem już w stanie wiarygodnie odpowiedzieć na to pytanie.


Tak staruje natychmiast - nawet suche takie wyrzucone na śmietnik narażone na mróz zimą i upał latem byle nie sparzone wrzątkiem lub potraktowane środkiem bakteriobójczym.

Pamiętacie to zdjęcie


a4eb43f36ea9d9d6gen.jpg



Ten grys koralowy właśnie tak przeleżał sobie na śmietniku historii kaseciaka, nie wiem dokładnie ile czasu ale na pewno dwie zimy przebył.


Wczoraj przyszedł na niego czas.


Cały mój Matrix suchy poszedł do pojemnika a pusty kubełek z pompką i gąbeczką po gotowaniu Matrixa został umyty, następnie wszystko potraktowane nadtlenkiem wodoru ( koncentrat wody utlenionej) więc absolutnie wyjałowione z wszelkich bakterii.

Wsypałem nad pompę ze 2l tego grysu i zalałem 2-3 litrami wody RO czyli też bez bakterii i niemal zerowych parametrach wody poza pH.

Nie dawałem uzdatniaczy ani żadnych bakterii nitryfikacyjnych tylko poszedłem na całość i wlałem tam ogromne stężenie amoniaku - 5 mg/l :D :D

Coś tam kiedyś pisano że 1mg/l amoniaku zabija bakterie nitryfikacyjne - hahhahahah


Wyniki po 12 godzinach


NH4 - 4-5mg/l

NO2 - poza skalą JBLa grubo powyżej 1 mg/l próbka czerwona jak krew

i słuchajcie to najważniejsze NO3 - od 0 wzrosło do ok 50 mg/l.


Wyniki po 24h


NH4 - spadek z 5 mg/l do 1 mg/l

NO2 nie mierzyłem szkoda testu na pewno czerwone jak krew poza skalą

NO3 - poniżej 80 mg/l powiedzmy że ok 60 mg/l


Wniosek tylko jeden - biologia przetrwała nie naruszona prze dwa lata - ruszyła w kilka godzin a szybkość z jaką znika amoniak i jednocześnie już rośnie NO3 świadczy o wspaniałej kondycji całej biologii nitryfikacyjnej nawet po tak trudnych warunkach jej pobytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Muszę się włączyć do dyskusji, ponieważ mam problem ze startem na tak przygotowanym złożu. Główkuję co mogło pójść nie tak.

Woda w baniaku przepuszczona przez filtr węglowy, odstała przez ponad tydzień, po czym wrzucone gotowe złoże.

Wlana WA (niestety nie miałem testera NH4 żeby pomierzyć stężenie amoniaku).


Po 24 godzinach NO2 wzrost z 0,025 do 0,1 (testy wszystkie wykonane przy pomocy kropel JBL)

Po 48 godzinach NO2 bez zmian 0,1

Po ~68h NO2 idzie o kolejną kreskę z 0,1 do 0,2 badam też NO3 jest bez zmian 5 tyle co w kranie po ~77h od włożenia złoża i wlania WA parametry są następujące:

NO2 urosło do 0,4

NH4 jest na poziomie 0,6

To jest czwarty dzień, według prawideł powinienem już zobaczyć zera, a nie powolny wzrost NO2.


Filtr kasetowy działa poprawnie, wszystko zrobione z głową i nie na "raptusa".

Deccorativo podejrzewa albo chlor albo przemrożenie w transporcie. To drugie odrzucam, w tych dniach kiedy to transportowałem nie było mrozów. Nie wiem jak sprawdzić zawartość szkodliwych chlorów w wodzie, ale w zasadzie filtr węglowy działa prawidłowo nie ma możliwości żeby woda szła bokiem nieprzefiltrowana (konstrukcja na to nie pozwala), być może jeszcze coś dostaję z wodociągu w prezencie, czego węgiel nie wybił ?

Jest jeszcze jedno całkiem głupie wytłumaczenie, podczas płukania piasku wsypywałem mokry do zbiornika, mogło się dostać ze 2 - 3 litry wody z chlorem, ale przy ~180l wody to chyba nie miało by znaczenia ?

Muszę wstrzymać transport ryb, bo teraz ich nie mogę wpuścić do momentu aż nie rozwiążę zagadki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.