Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zastanawiam się w jaki sposób lepiej podmieniać wodę w akwarium z sumpem. Mam dwie opcje:

1. Wyłączam pompę, woda zlewa się z komina do sumpa, robię podmianką w akwarium, załączam pompę i woda się wyrównuje. Wadą tego rozwiazania jest (tak mi się zdaje), ze jak woda zleje się z komina do sumpa, to poziom się tak podniesie, że woda połączy praktycznie wszystkie komory (no może oprócz pierwszej) i mesza się cały syfek z pierwszych komór z tą czystszą wodą z komory pompy.

2. Wyłączam pompę, zamykam zawór spustu, robię podmianę, załączam pompę i.....zaczyna się jazda - wada tej opcji - ustawienie zaworu kulowego tak, żeby był odpowiedni poziom w kominie i żeby nie siorbało, itd.


Macie jakieś inne rozwiązania na podmiankę oprócz powyższych dwóch opcji?

Opublikowano
Zastanawiam się w jaki sposób lepiej podmieniać wodę w akwarium z sumpem. Mam dwie opcje:

1. Wyłączam pompę, woda zlewa się z komina do sumpa, robię podmianką w akwarium, załączam pompę i woda się wyrównuje. Wadą tego rozwiazania jest (tak mi się zdaje), ze jak woda zleje się z komina do sumpa, to poziom się tak podniesie, że woda połączy praktycznie wszystkie komory (no może oprócz pierwszej) i mesza się cały syfek z pierwszych komór z tą czystszą wodą z komory pompy.

2. Wyłączam pompę, zamykam zawór spustu, robię podmianę, załączam pompę i.....zaczyna się jazda - wada tej opcji - ustawienie zaworu kulowego tak, żeby był odpowiedni poziom w kominie i żeby nie siorbało, itd.


Macie jakieś inne rozwiązania na podmiankę oprócz powyższych dwóch opcji?



Ja robię wg. #1 i nie ma problemu. Przecież jak prąd wyłączą albo jak zatrzymuję pompę na karmienie to i tak mi spływa to co musi.

Zaworu nie ruszam bo za dużo zabawy z ustawianiem.

Teoretycznie można mieć drugi poniżej, do odcinania, ale czy warto?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Hajka

..Wyłączam pompę, woda zlewa się z komina do sumpa, robię podmianką w akwarium, załączam pompę i woda się wyrównuje. Wadą tego rozwiazania jest (tak mi się zdaje), ze jak woda zleje się z komina do sumpa, to poziom się tak podniesie, że woda połączy praktycznie wszystkie komory (no może oprócz pierwszej) i mesza się cały syfek z pierwszych komór z tą czystszą wodą z komory pompy..



To widocznie masz źle skonstruowanego sumpa :)

,albo zbyt dużą objętość wody (jak to ja nazywam) procesowej. Stawiam jednak na to pierwsze.Możesz załączyć zdjecia? Jak to słusznie zauważył k2aqua jak wyłączą prąd to jak to będzie,tak samo? :-?


Odnośnie sumpa, fajnie tłumaczył wszystko makok na youtube ( https://www.youtube.com/user/motowilk ).

Może Ci to pomoże ;)



Ten Pan ma inne rozwiązanie podmiany wody (ciągłe)..bynajmniej na tym filmiku.

Opublikowano
To widocznie masz źle skonstruowanego sumpa


A jak wg Ciebie powinien być skonstruowany sump? Czy u Ciebie cała woda z komina + spiętrzenie + to, co rurach mieści się w ostatniej komorze pompy?

Moim zdaniem to dopiero byłyaby kiepska konstrukcja, bo większość sumpa byłaby nieużywana w czasie jego normanej pracy. :-)


Myślę jednak, że Twoja wątpliwość wynika ze złej interpretacji tego, co napisałem.

Opublikowano

Obecnie nie mam sumpa ;)

Objętość procesowa wody powinna mieścić sie w sumpie..i to tyle.Pod pojęciem objętość procesowa mam na myśli: woda z komina +spiętrzenie+ woda w rurach z pompy.Tą ostatnią biorę pod uwagę, gdyż zaworek zwrotny za pompą może puszczać. Jeżeli wyłączymy prąd (zasilanie pompy), spiętrzenie wody w akwarium spływa kominem do pierwszej komory i kolejno do następnych, aż do wyrównania poziomu we wszystkich komorach.Ja takie mam o tym pojecie :) popraw mnie proszę jak sie mylę, bo mogę przecież czegoś nie rozumieć.

Opublikowano

U mnie po zaniku prądu woda ze spiętrzenia plus rur spada do sumpa, zalewa mi wszystkie komory, bo jest jakieś 3-4cm powyżej pierwszej. Ale to nie ma żadnego znaczenia, ważne żeby tylko się ta woda w tym sumpie zmieściła. ;)

Opublikowano

Panowie, właśnie o to mi chodzi. Woda po wyłączeniu pompy (albo jak odłączą zasilanie albo jak ja odłączę, bo robię podmiankę) zalewa praktycznie cały sump. No zosytawiłem sobi elekki zapas bezpieczeństwa, ale w ten sposób wodo w komorach sie miesza i teoretycznie po włączeniu zasilania do akwarium leci nie przefiltrowana. Innym sposobem jest zaknięcie zawory na spuście, ale potem jego regulacja to niezła zabawa. Czyli i tak źle i tak niedobrze.

Opublikowano

Mój sump jest taki, jak wszystkie inne typu "góra-dół". Wszystkie sumpy pracują tak samo więc nie wiem po co Ci zdjęcie. To, że nie rozumiesz mojego pytania, znaczy chyba, że nie masz zbytnio doświadczenia z sumpem.

Więc jeszcze raz. Chodzi mi o to, że jak się sump zalewa wodą z komina, to woda miesza się we wszystkich komorach. Taka sytuacja jest w każdm sumpie, nie tylko u mnie ;) .

A pytanie moje jest czy pozwolić jej się mieszać (przy podmiankach oczywiście, bo tylko wtedy to kontrolujemy) i wtedy po włączeniu zasilania mamy cały syf w akwarium, czy zamykać zawór na spływie, ale strasznie trudno się ten zawór reguluje.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.