Skocz do zawartości

Start akwarium 250 l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć Wszystkim, mam na imię Michał, jestem ze Śląska (SG/SGL)już kiedyś tu się rejestrowałem lub czytałem te forum (nie pamiętam dokładnie), dawniej byłem zapalonym akwarystą w wieku 12-20lat, minęło troche czasu i po 8 latach czas wrócić do hobby z dawnych czasów ;)


Na wstępnie napiszę, że kupiłem baniak 250l z wzmocnieniami robiony bezpośrednio przez producenta czeka już w domku - koszt 240zł ( w razie czego moge podać namiary bo robią wszystko w Katowicach).


Filtr biologiczny(wczoraj pierwszy raz zobaczyłem coś innego niż z popularnego serwisu alegro) też już czeka i tu ciekawostka - może nie widzieliście takiego ale ja go wam zaprezentuje : 1330l/h i pobór mocy 13W !! - Astro 2212 - podaję link do specyfikacji (też kupiony w Katowicach) :


http://www.aquotix.com/wp-content/uploads/Astro-Cannister-new.jpg


Dokupiłem też 2 grzałki Atmana 75W z termostatem - at-75


Pokrywa standardowa plastikowa -180zł Wromak 2x30W


Dodatkowo dokupie sobie oświetlenie led RGB


Miałem dokupić piasek w Leroy Merlin ale coś mnie tknęło i się wstrzymałem( chodzi o czystość i ewentualne domieszki związków nieporządanych)


Szafka w trakcie.


Teraz mam problem bo bede szukał jakiegoś składu z kamieniami i piasek.


Za tło dam albo czarny arkusz albo coś samemu sobie wykonam ale tylko na tło za akwarium - szkoda zabierać cenne miejsce rybkom :)

Opublikowano

Witaj. Tło możesz zrobić ze spienionego czarnego pcv. Oświetlenie zrób sam w oparciu o moduły RGB - wyjdzie taniej niż zakup gotowego oświetlenia. Powodzenia.


Wysłane z mojego I213 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

A czemu dwie grzałki? Lepiej było kupić jedna mocniejsza. Jak masz dwie to dokup jakiś zewnętrzny przekaźnik/termoregulator

Tło jw spienione pcv daj

Do środka potrzebny Ci będzie jakiś mechanik. Daj atman lub aquael 2000

Piasek kreisel z obi czy castoramy za 7 zł 25kg

I kamienie najpopularniejszy tu na forum jest serpenrynit

Opublikowano

2 grzałki ponieważ wyszedłem z założenia, ze jak któraś padnie to jeszcze ta druga pociągnie jakoś do momentu aż zauważę problem. Zawsze jakaś będzie sprawna. Pomijam estetykę bo wiadomo, że im więcej sprzętu widać tym bardziej szpeci akwarium.


Kamienie jadę dziś kupić do Tych firma "Asia" nakupię ile wlezie a potem będe kombinował na dywanie co z tego ułożyć. Napewno jakieś groty, jaskinie itp.


Pod kamienie styropian, pleksi czy pianka pod panele ? Styropian ponoć nasiąka i się rozlatuje po czasie, prawda to? A może jakieś kawałki plastiku np. ABS lub inne ?


Z filtrami biologicznymi (kubłami) mam pierwszy raz do czynienia czy mogę całość wypełnić keramzytem? Ceramika się zużywa ( znikają pory w krótych mogą się kumulować bakterie) a keramzyt zostanie taki jaki był na początku.

Opublikowano
Kamienie jadę dziś kupić do Tych firma "Asia" nakupię ile wlezie a potem będe kombinował na dywanie co z tego ułożyć. Napewno jakieś groty, jaskinie itp.


Pod kamienie styropian, pleksi czy pianka pod panele ? Styropian ponoć nasiąka i się rozlatuje po czasie, prawda to? A może jakieś kawałki plastiku np. ABS lub inne ?


Z filtrami biologicznymi (kubłami) mam pierwszy raz do czynienia czy mogę całość wypełnić keramzytem? Ceramika się zużywa ( znikają pory w krótych mogą się kumulować bakterie) a keramzyt zostanie taki jaki był na początku.



Co do kamieni to wybierz parę wysokich,a resztę w kształcie brył....Pod kamienie daj sobie piankę pod panele,ja mam styropian ale niektórym jak pyśki dokopały się do dna to gryzły styropian i pływały im kulki po powierzchni wody,ja akurat tego nie doświadczyłem ale lepiej dmuchać na zimne ;) .......A co do kubełków to dużo lepsza jest dobra ceramika bo posiada dużo więcej porów co również zwiększa ilość bakterii,no jeszcze może być grys koralowy nie dość że to tez dobre siedlisko dla bakterii to w małym lub większym stopniu stabilizuje na właściwym poziomie Ph ale to już zależy od ilości grysu i litrażu zbiornika :)

Opublikowano
Panowie,

Dział "Przedstaw się i swoje akwarium" nie służy do prowadzenia dyskusji w takim kształcie, jak to czynicie.

Na tym etapie wątek przenoszę do Działu: Podstawy



Przepraszam,z chęci pomocy nawet nie zauważyłem że to temat nie na ten dział ;)

Opublikowano

Pytanko. Kamienie kleicie jakos do siebie czgy po prostu ukladacie bezpieczne "budowle" ?

Wiem ze na pianke pod panele bede je ukladal ale co dalej? Pianka ma byc tylko docieta pod kamien czy na calosc ?

Opublikowano
Pytanko. Kamienie kleicie jakos do siebie czgy po prostu ukladacie bezpieczne "budowle" ?

Wiem ze na pianke pod panele bede je ukladal ale co dalej? Pianka ma byc tylko docieta pod kamien czy na calosc ?



Nie wiem jak inni,ale ja kamieni nie kleiłem,po prostu musisz je stabilnie poukładać...Co do pianki to jedni docinają tylko pod kamienie,ja aktualnie posiadam styropian na całej powierzchni dna tylko z każdej strony po bokach akwarium mam ucięte po 1-1.5 cm żeby nie przylegało do tych boków ;)

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.