Skocz do zawartości

Prośba o rady w sprawie obsady


Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Dla początkującego trzy gatunki bardziej rozłożą agresje to po pierwsze ,


...to tylko chyba Stasiu pozornie. Jak wspomniałem wcześniej w 240 też miałem 3 gatunki i siłą rzeczy były to małe haremy. Stąd ( tak uważam ) była wysoka agresja wewnątrz gatunku ( chodzi mi o Saulosi) szczególnie w trakcie tarła. Teraz na 2 samce mam 8 samic i jest ok. Zgadzam się z Tobą ,że jak będzie miała trzy gatunki będzie mogła więcej od razu poznawać. Każdy z nas subiektywnie doradza i każdy ma rację:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam bardzo za zainteresowanie i pomoc.

Kurka, to mam myślenice teraz:D

Iodotropheus sprengerae,Pseudotropheus saulosi - te dwa to pewniaki ale baaaaardzo chciałabym mieć trzeci gatunek. W razie problemów i tak będę tu szukać ratunku;)

Cynotilapia hara Gallireya Reef albo Cynotilapia afra red top Likoma - problem w tym, że oba piękne...poczytać o nich muszę jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zaraz mnie tu koledzy zakrzyczą, ale co tam, zaryzykuję ;-) Jeśli jeszcze nie wybrałaś 3 gatunku i się nadal wahasz, to ja bym spróbował na Twoim miejscu z Metriaclima callainos - piękna ryba o niebieskiej opalizującej barwie, z ładnymi samicami, która najprawdopodobniej będzie rządzić w Twoim zbiorniku, jeśli się na nią zdecydujesz.

Pomimo sporych rozmiarów myślę, że da radę w takim litrażu jak Twój (swego czasu w mojej 300-tce (120x50x50) dostojnie się prezentowała i naprawdę przykuwała wzrok ;-)


Zamieszczam fotkę mojego ulubieńca z poprzedniego zbiornika:


0a2a95672e01e1c60a2a95672e01e1c60a2a95672e01e1c6.jpg

0a2a95672e01e1c6

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekaj, wybór obsady to jeden z najfajniejszych momentów. Decydując zwróć uwagę również na samice, wszak będzie ich kilka, więc też muszą Ci się podobać.

Metriaclima będzie moim zdaniem za duża do tego akwarium. Niektórzy i tak uznają, że trzeci gatunek w takim akwarium, to o jeden za dużo, więc jeśli już ma być, to niech będzie coś niedużego i coś co nie zdominuje reszty obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu była dyskusja na tym forum czy callainos się nadaje do 240 i co niektórzy ze starych wyjadaczy polecili ją do takiego litrażu. Zresztą jest też w proponowanych obsadach.


Gdyby ktoś się bardzo uparł to nawet można byłoby się pokusić na M. estherae jeśli komuś oczywiście nie przeszkadza, że taki "kotlet" pływa w relatywnie niewielkim szkiełku - to już wyłącznie kwestia poczucia estetyki. Oczywiście wtedy na pewno nie 3 gatunkowo.


Kasia - jeśli już się zdecydujesz na jakąś obsadę, a będziesz miała wątpliwości czy obsada, którą planujesz będzie odpowiednia do Twojego zbiornika pod względem ilości / wielkości ryb to możesz się uśmiechnąć do Prezesa KM (harisimi), który posiada "magiczny kalkulator", za pomocą którego przeliczy Ci ile ryb danego gatunku oraz ile gatunków będzie mogło pływać docelowo w 240 litrach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałaś się na fajną obsadę. Jeśli będziesz zarybiała zbiornik młodzieżą (3-4 cm osobniki) to powinnaś zakupić po 8-10 rybek każdego gatunku, żeby móc później dobrać układy haremowe.

Gdy wystartujesz ze zbiornikiem z obsadą to czasami nas odwiedzaj, a najlepiej załóż wątek w dziale "Przedstaw się" z fotką i opisem akwarium ;-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likoma super jest ale mięsożerca i czuję respekt przed nim


Dosyć spokojna ryba , a jej mięsożerność nie ma nic wspólnego z tym że jest groźna. Raczej bym napisał nie mięsożerna , a planktonożerna. Gdzie okazało się że terytorialne samce więcej jedzą peryfitonu niż planktonu ;-)

Ważne żeby tej rybie zapewnić grotę, gdzie spokojnie obejmie rewir i odpłaci za to super kolorami.

oczywiście hara ma ładniejsze samice od likomy i to był dobry wybór z twojej strony.

Obsada fajna i będzie cieszyć twoje oko ;-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie posiadam nie typowe akwarium 222l dł110cm. wys 45cm. szer.45cm.

Mama już rybki ale w akwarium mniejszym czyli w 120 litrach ale mama ich za wiele są to młode jeszcze rybki maja po 4 cm. ale czytając u was na temat pyszczków sporo się dowiedziałem chociażby tyle że mam ich za wiele. Zacznę od tego jaki posiada sprzęt tez do akwarium który chcę zalać czyli te 222litrów.

Aquael - unimax 250

Aquael - CIRCULATOR 1000

grzałka - 100W

piasek kwarcowy

Korzeniowy Kamień

Oświetlenie własnej roboty diody z regulacją mocy zwiększania lub zmniejszania oświetlenia.

A teraz obsada w zbiorniku 120litrów która jest za wielka a nie chciał bym mieć zamieszania z powodu agresji.

Pseudotropheus Socolofi 5szt

Labidochromis caeruleus 6szt

Pyszczak Zebra Red (Maylandia estherae) 5szt

Pyszczak acei • Pseudotropheus acei 5szt

Powiem tak kolorowa bardzo ślicznie to wygląda ale, nie wszystko idzie w parze wiec proszę o pomoc i o rozdzieleni mi tych rybek do zbiornika 222 litrów.dodam że tez bardzo mi się podobają Pseudotropheus Saulosi i być może z tymi coś się by połączyło.

-- dołączony post:

może i mi doradzicie jak i koleżance Kasi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.