Skocz do zawartości

Metody startu nowego akwarium - wydzielony


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

No nie Patryku na ogóra czy kapuchę to nie rusza ale oczami wyobrażni widzę kogoś jak tłucze kasiorę na sprzedawaniu woreczka 1l lawy wulkanicznej za 30 zeta.

Ja jestem już za stary i nie muszę ale młody prężny coś jak Romek - jak najbardziej.


Po pierwszych 24h - spadek NH4 o 60% a wzrost NO2 od 0 do 0,05-0,1.:D

Chyba nie mam do ciebie maila a nie chcę już filmiku z gotowania kubełka biologii umieszczać na YT.:D trzeba ze dwa razy powtórzyć by być pewnym.

Daj jakiś kontakt na pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W nawiązaniu do mojej dzisiejszej rozmowy z deccorativo (na pw) chciałem odnieść do testów na fosforany. Jak mylnie można je interpretować.


Wg testu JBL mam PO4=0,2 mg/l a NO3=5 mg/l

Buddy = 38 a Redfield 38/1,53 = 25 (czyli jest ok - jestem w polu zielonych glonów)


to samo zmierzone odczynnikiem MW12 wskazuje jednak na coś innego


PO4 = 0,5 a NO3 =5 to Buddy jest 15 a Redfield 9,8 a to oznacza że właśnie wchodzę w pole niebieskie zwiastujące sinice.


I teraz musi nastąpić szybka reakcja, aby nie pojawiły mi się sinice i żebym nie psioczył na tabelkę Redfielda, że jest do dupy.


Mogę podnieść NO3 albo obniżyć PO4.

Z racji tego że już mam atrament wleję dzisiaj jedną dawkę.

Za parę dni sprawdzę wyniki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne potwierdzenie po koledze aarset który to pierwszy napisał mierząc PO4 fotometrem HJ713 i moje wyniki porównania mierzone fotometrem MW12.

Jacek także potwierdza.

Test JBL PO4 zaniża wyniki tak 200-300%

Zamiast uzupełnienia do tego testu kupujemy reagent do MW12 i wtedy dopiero mamy prawdziwy wynik.

Tak jak u Jacka wyszło z JBLa że wszystko w porządku a z MW12 że właśnie wdepnął w sinice.

Oczywiście bez paniki bo to spokojnie można zapobiec - nie ma jakiegoś wielkiego pośpiechu w działaniu ale trzeba na to zareagować.

Brawo Jacku

podziękowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam pytanko odnośnie wlewania bakterii, czy ma znaczenie jaka temperaturę ma woda w chwili wlewania ich do zbiornika ?

Wiem że wg szablonu temperatura ma być ustawiona na 30 stopni, ale nagrzewanie baniaka może trochę potrwać, dlatego

nasuwa się pytanie czy trzeba czekać aż woda się ogrzeje, czy nie ma to znaczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W nawiązaniu do aktualizacji tematu dot. startu na WA oraz części wpisu, który brzmi: cyt. " 

Ja w swoich akwariach mam piasek dolomitowy Retne biały jak śnieg a to skała wapienno-magnezowa właśnie z CaCO3.

Wszystkie piaski zawierające pokruszone muszelki, ( piasek z Chęcin)  złoże grysu koralowego w filtracji automatycznie neutralizuje kwas azotawy w czasie dojrzewania akwarium.

 

- czy nie można by wyjść na przeciw tej sytuacji, stosując w akwarium jako wystrój skały/kamienie dolimotowe własnie? 
Czy w zestawieniu z piaskiem neutralizującym kwas azotawy, skały dolomitowe stanowiły by swojego rodzaju "odpowiedź"?
Wiele składów kamieni oferuje skałki dolomitowe, które całkiem dobrze komponowały by się z naszym biotopem (sam rozważałem taką aranżację). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, luck83 napisał:

- czy nie można by wyjść na przeciw tej sytuacji, stosując w akwarium jako wystrój skały/kamienie dolimotowe własnie? 

Nie pomnę by ktoś napisał że wapienie w każdej postaci są bee w Malawi.

Ale także nie napiszę by narzucać komuś obowiązek stosowania wapieni jak on chce granity czy bazalty łącznie z czarnym piaskiem bazaltowym - to by była zbyt daleko idąca ingerencja w gusta.

Jak napisał @jello - mamy dwie metody zapobiegania zatrzymaniu dojrzewania i teraz każdy ma dowolność wyboru tak wystroju jak i startu na co się zdecyduje.

Ja polecam start na WA ale pomagam także jak się żle dzieje w innych metodach startu np na siki albo BactoActiv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.