Skocz do zawartości

Kroczek po kroczku;)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie:)

Zakładam temat bo mam setki pytań i będę potrzebować pomocy na dłuższą metę. Proszę mnie nie wykopywać do Malawi FAQ bo mam całe wydrukowane i czytam do poduszki ale ja blondynka jestem i potrzebuję łopatologicznego tłumaczenia:mrgreen:

Akwarium 240l zalane w niedzielę, dziś kamyczki przemeblowałam i stwierdziłam, że bardzo mi się podoba ten aranż;) więc tu raczej kombinować nie będę, ale do rzeczy.

Mam filtr zewnętrzny HW-303A 1400l/h wypełniony grysem koralowym i ceramiką oraz wewnętrzny 800l/h, który muszę wymienić (tak mi wyszło z lektury forum). Podpatrzyłam u Andrzeja (AndrzejWałB) pod opisem filmu, że posiada cyrkulator Aquael 2000.


Proszę, zerknijcie w link i powiedzcie mi czy takie urządzenie mogę wsadzić do mojego akwarium zamiast obecnego filtra wewnętrznego? -

AQUAEL POMPA CIRCULATOR 2000 DO 500 L 24h (5671477089) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img08.allegroimg.pl/photos/400x300/56/71/47/70/5671477089@@AMEPARAM@@08@@AMEPARAM@@56/71/47/70@@AMEPARAM@@5671477089



I jeszcze jedno pytanie na dziś mam. Mąż zaszalał w zoologicznym i zakupił bakterie o nazwie Stability firmy Seachem w ilości 100 ml. Wlewać je czy na razie dać sobie spokój z nimi?

Opublikowano

pompa jak najbardziej się nadaje i jest lepsza niż ta 800l/h zawsze możesz też dodać cyrkulator jvp 101 który to pomoże w tym by dno było czyste, co do bakterii niech inni się wypowiedzą:-)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Cześć. Cyrkulator jak najbardziej będzie OK. Musisz tylko się jeszcze zaopatrzyć w odpowiedniej gradacji gąbkę.

Odnośnie bakterii zanim wlejesz to napisz w jaki sposób wystartowałaś zbiornik tzn. czy już dawała ś jakieś bakterie na start, co z pożywką itp. ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Proszę, zerknijcie w link i powiedzcie mi czy takie urządzenie mogę wsadzić do mojego akwarium zamiast obecnego filtra wewnętrznego?
..


...miło ,że u mnie podpatrzyłaś:) Dobrze jest dodać jeną albo dwie rurki ( takie plastikowe , można dokupić w akwarystycznym) po to aby wylot był jak najwyżej a gąbka jak najniżej dna. Gąbkę polecam gęstą ,dosyć dużą ( ma wadę bo jest widoczna ale można zamaskować) i z nacięciami . Kształt obojętny i najlepiej ciemna. Poczytaj tutaj bo będę się powtarzał;) :http://forum.klub-malawi.pl/filtracja-300l-hw-circulator-t25940.html

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki wielkie, zatapiam się w lekturze i w poszukiwaniach gąbki:)

Jutro sobie strzelę pierwsze testy wody i zobaczymy, co tam mam.

Opublikowano
Na razie nic nie dodawałam do wody


Akwarium masz zalane, wszystko działa więc nie ma na co czekać tylko trzeba działać, żeby ruszył cykl azotowy.


Jeśli się zdecydujesz na zastosowanie Stability (choć z opisu produktu wynika, że posiadana przez Ciebie butelka o pojemności 100 ml nie będzie wystarczająca w Twoim przypadku) to pamiętaj o tym, żeby zapewnić pożywkę bakteriom nitryfikacyjnym, tj. coś co Ci wytworzy amoniak, żeby bakterie nie przymierały głodem ;-) Jeśli śledziłaś uważnie forum to zapewne doczytałaś o różnych pożywkach typu woda amoniakalna, uryna, mięsko, mrożonki itp.


Ewentualnie jeśli nie chcesz się zabawiać z pożywką, a masz możliwość zwrotu do sklepu Stability to możesz użyć klasycznego biostartera (u mnie kilkakrotnie sprawdzał się Sera BioNitrivec), a następnie wspomagać cykl azotowy Prodibio Biodigest - widzę, że jesteś z Niepołomic, więc jeśli bywasz w Krakowie to ww. produkty są co do zasady dostępne w bieżącej sprzedaży np. w sklepie Zoożyrafa przy Grzegórzeckiej i Kazimierza Wielkiego.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Zrobię tak, że dokupię tego Stability jeszcze, a ponieważ zakup pierwszej butelki był pomysłem mężusia, to jego wkład własny w akwarium będzie polegał na załatwieniu uryny;) 30 ml starczy czy więcej tego ma być? I jeszcze jedno pytanko - po jakim czasie najlepiej pierwsze testy zrobić?

Opublikowano

Jeśli się nie boisz, że wraz moczem męża wlejesz do akwarium coś niedobrego to 30 ml uryny w zupełności starczy przy takim litrażu jak Wasze akwarium.

Odnośnie testów to powinnaś znać wartości startowe więc pierwsze testy najlepiej zrobić wody kranowej, w momencie wlewania wody do akwarium. Jeśli tego nie zrobiłaś podczas napełniania akwarium to wykonaj test wody w zbiorniku jeszcze przed dodaniem uryny/bakterii, a następny test - po 3-4 dniach od dokonania powyższych czynności. Testy powtarzaj następnie w odstępach 4 dniowych - podczas pierwszych dwóch/trzech pomiarów sprawdzaj zawartość NH3/NH4 i NO2, a następnie wykonuj testy na oznaczenie NO3 (potrzeba około 2 tygodni, żeby test na oznaczenie NH3/NH4 wykazywał najniższą wartość). Gdy tak się stanie to mierz już tylko stężenie NO2 i NO3.

Na razie testy na oznaczenie pH i kH sobie odpuść.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.