Skocz do zawartości

zielona woda


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Od bardzo wielu czynników. Pierwsze co mi się narzuca to czy wymieniasz ją co tydzień czy w tamtym tygodniu, bo to istotne?

2. Parametry wody, były sprawdzane?

3. Akwarium, a raczej jakieś dane typu litraż itp.

4. Podaj jaką masz filtracje i oświetlenie

5. Gdzie stoi akwarium?


Jest naprawdę masę czynników decydujących o zakwicie glonów. Gdybyś przynajmniej na te najważniejsze informacje odpowiedziała można by już pokusić się o jakieś przypuszczenia.

Opublikowano

Akwarium trzymam od roku w tym samym miejscu od roku i nie było problemu. Zmieniałam obsadę, dlatego zmieniłam żwirek, wyczyściłam kamienie i zmieniłam wode. Mam trzy młode pyszczaki melanochromis auratus. akwarium 120l.

Opublikowano

Magda lat 15

patrząc na zaawansowany wiek (sorki to nie prztyczek tylko lekka ironia),

Magda wylała całą wodę, wymyła wszystko co się da pewnie włącznie z filtrami wlała śieżutką wodę i wpuściła rybki które to w żadnym wypadku do takiego akwarium się nie nadają, teraz ma zakwit glonów i szuka ratunku w forach.

A tyle razy się mówi najpierw poznaj potem rób.

Tutaj przynajmniej przewaga Lenka, który zanim zacznie z rybami, popsuje troszkę krwi forumowiczom.

Magda niestety należysz do wiekszosci początkujących akwarystów, popełniajacych te same błędy.

Powinnaś po umyciu wszystkiego doprowadzić do zamknięcia cyklu azotowego aby akwarium dojrzało, potem sprawdzajac parametry wody i po przekonaniu się że jest wszystko ok, dopiero wpuścić ryby które będą dobrze sie czuły w takim akwarium.

Bardzo chciałbym się mylić co do Twojej oceny. Jeżeli tak jest to mnie popraw, niestety to co piszesz jest typowym objawem najpierw robię potem czytam.

Opublikowano

Czytałam trochę przed czyszczeniem akwa, ale chyba za mało, bo dopiero potem doczytałam, że nawet wymienienie połowy wody, a za pare dni drógiej to za dużo. Kamienie tylko przepłukałam, a żwirku starego część zostawiłam. Ale przyznaje się, chyba nie za bardzo sie przyłożyłam do tego czytania. Zawaliłam. Da się to jakoś naprawić? Ile może potrwać dojrzewanie akwarium? Nigdy wcześniej nie miałam takiej sytuacji.

Opublikowano

Prawidlowa odpowiedz na pytanie jak dlugo dojrzewa akwarium brzmi - az azotyny nie spadną do zera. Wiem, ze nie takiej odpowiedzi sie spodziewalas, ale to naprawde jedyna sluszna odpowiedz. Proces dojrzewania akwarium zalezy od wielu czynnikow, w roznych zbiornikach inaczej przebiega, niemniej jednak nie trwa on krocej niz 2-3 tygodnie.

Spojrz na wykres z tej strony: http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekr ... cling.html

na nim masz pokazane zmiany amoniaku, azotynow (NO2) i azotanow (NO3).

Jak widzisz poziom azotynow spadl w okolice zera ok. 40 dnia.

Najlepiej bedzie sie uzbroic w 3 rzeczy:

  • testy na NO2

    testy na NO3

    dużą cierpliwość


i czekac az "się stanie"

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

To ja sie dołącze do tematu, a że jestem nowa pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Zaczynając od tematu z wodą podobnie jest u mnie i nie mam juz pomysłu co dalej...ale od początku. Akwa 112 l, założone 15 stycznia, żwirek kwarcowy biały, piaskowiec i anubis x3, dwa filtry wewnętrzny mechaniczny, zewnętrzny kaskada biologiczny z koralem, oświetlenie Sylvania grolux i Narva Oceanic Blue. Na start wrzuciłam Bactozym( 1 kaspułka) i NitrateMinus, oprócz tego multmineral ,nawóz dla roslin Esklarin, podniosłam ph wody ( u mnie woda bardzo miękka)i starałam sie zwiększać lub zmniejszać parametry wody dla pyszczaków.

Akwa dojrzewało miesiąć, pojawiły sie okrzemki na piaskowcu wówczas wpuściłam 3 skalary, później na piaskowcach pojawiały sie maleńkie plamki zielonych glonów. 28 lutego wpuściłam yszczaki. Od dwóch tygodni woda jest zieloniutka rybek nie widać, włączałam światło tylko na karmienie, akwa przykrywałam ręcznikiem i nadal nic, woda jaka zielona była taka jest. Akwa stoi na zachodniej ścianie.Parametry wody na dzień dzisiejszy:

NO 3-20mg/l

NO2 -0 mg/l

GH-150

KH-120

Ph- 7,2

....a i zapomniałam o obsadzie 8 sztuk pseudropheus saulosi i

4 sztuki pseudotropheus socolofi.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś omysły, po przeczytałam cały temat dotyczący glonów i pomimo zastosowania niektórych porad NIC!

pozdarwaiam

Opublikowano

Akva za małe na dwa gatunki, za małe dla socolofi, za mało filtracji a za dużo chemii i ryb (chyba że to podrostki?). O stabilne akwarium będzie bardzo ciężko, grys w kaskadzie niewiele pomoże, już lepiej by było nasypac tam dobrej ceramiki, ale to też będzie niewiele.

Postaraj się o kubełek.

Oddaj socolofi

Zmierz jeszcze NH4

Uważaj z chemią

Jeśli nawet teraz wygrasz z sinicami to w tym akwarium one szybko powrócą.

Powodzenia

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.