Skocz do zawartości

Gatunki roślin występujących w jeziorze Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Spiochu jesteś wielki :) podziękowania mi sie skończyły ale jak juz bede miał to wrócę tu i Ci dam:)


Wklejam tą stronę z PDF

Macrophytes

Macrophytes are higher order plants that grow in ecosystems dominated by water and whose processes and characteristics are largely controlled by water. The group are further categorized into four groups in terms of their life-forms; rooted emergent, rooted but with floating leaves, rooted submerged, and floating submerged, and free floating (Blackmore, et al. 1988).

Factors that influence the establishment of macrophytes include: depth, topography, type of substrate, exposure to currents and/or wind and water turbidity. The distribution of macrophytes is often related to their mode of attachment (Sculthorpe, 1976 cited in Omondi, 2006). Macrophytes are found mainly in shallow fringe areas, along the lakeshores in associated waters, in the river mouths and sheltered bays. Submerged macrophytes are vulnerable to removal by seine netting and lakeshore settlements. Macrophytes provide a physical, structural and biological habitat for invertebrates, a large surface area for epiphytes and nursery grounds and refuges for fish and detritus (Chafota, 2005).

The most common macrophytes in Lake Malawi/Nyasa are the reeds Phragmites mauritianus and P. australis, bulrush (Thypha domingensis), papyrus (Cyperus papyrus) and hippos-grass (Vossia cuspidate).

The rooted emergent macrophytes (reeds, bulrushes, papyrus and hippo-grass), develop rapidly in dense stands where no other macrophytic plants have an opportunity to succeed. However, in the peripheral areas of these stands, mixed plant communities are found. A number of these plants pose a threat to their ecosystem because of this invasive characteristic accentuated by eutrophication. These include the free-floating Azolla nilotica (Azollaceae), Salvinia molesta (Salviniaceae) and Pistia stratiotes (Araceae), the introduced water hyacinth Eichornia crassipes (Pontederiaceae), and the Myriophyllum aquaticaum (Haloragidaceae).

The rooted submerged macrophytes such as Vallisneria aethiopica, Malawispongia echinoides, Ceratophyllum demersum, Myriophyllum spicatum, Potamogeton pectinatus and Potamogeton schweinfurthii have been observed in the shallow sheltered parts of the lake, in associated swamps and lagoons and in quieter parts of rivers (Blackmore et al, 1988).

Beds of macrophytes can be found on sheltered areas of sandy shores or on sandy patches between rocks with Vallisneria and Ceratophyllum as common example species. Vallisneria leaves host rich algal communities. (Fryer, 1959)

Filamentous algae mats form the mainstay of rock dwelling fish in Lake Malawi/Nyasa. They harbour a rich diversity of benthic fauna, including insect larvae, crustaceans and many other small invertebrates (Chafota, 2005).

Water hyacinths were first introduced to the lake in the 1960s. The plants are not abundant in the lake, probably due to the low nutrient concentrations, and they are currently considered to be more of a problem in the local rivers (Liwonde barrage and Shire River hydro-electricity generating plants). (Bootsma & Jorgensen, 2006).

Opublikowano

Piotriola z ciekawości, gdzie trafiłeś u Edka te nazwy. Zapewne dokładniej szukałeś ale chciałbym wiedzieć gdzie przeoczyłem.

Opublikowano

Nie znalazłem bo jej nie mam jeśli to ta z 1999 roku to nie mogłem dostać wersji anglojęzycznej a później sobie ją odpuściłem ?

Opublikowano

To gąbka.


Cytując za Niemcami (http://www.cichlidenkwekers.nl/malawispongia-echinoides/)


"Gąbki słodkowodne sprawiają ogromne wymagania w wodzie, są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia."


Zapewne aby je chodować trzeba byłoby wodę przygotowywać z RO i stosować wszystkie zsady z morszczyzny. Malawi jak wiadomo miało kiedyś połączenie z oceanem.

Opublikowano

Jakoś pomijałem te ustrojstwa , choć wiem że występują w naszej Wiśle . Nie to jednak mnie zainteresowało, ciekawi mnie zdanie ,,Malawi miało połączenie z oceanem" możesz napisać coś więcej ? jakiś link do źródła.:D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.