Skocz do zawartości

pierwsze Malawi (720l) - dylematy początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  rafik567 napisał(a):
Jest jakiś wątek założony o kaseciaku aby doczytać bo o tym cudzie nie słyszałem jeszcze? Jak wygląda taka filtracja, jak sprawdza się przy dużej objętości, itp?



Kaseciak sprawdzi się u Ciebie jak najbardziej. Osobiście polecam ten rodzaj filtra.

Tu możesz zobaczyć w błyskawicznym skrócie mój kaseciak:

Budowa filtra kasetowego. - YouTube



Służę też rysunkami szczegółowymi.

-- dołączony post:

  rafik567 napisał(a):

Do tego szukam dobrego postu o pokrywach - jakieś polecacie koledzy?

Rozumiem że iść w spienione pcv, dorobić chłodzenie itp. Ale o praktycznych aspektach - jak otwierane/dzielone, czy jakieś zawiasy, wady i zalety, nadajace się pod ledowe oświetlenie...



To link do tematu dot. budowy pokrywy:

http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic.php?t=1104&highlight=pokrywa



Nie pamiętam czy taką fotorelację z budowy pokrywy zamieszczałem i na tym forum...? Wydaje mi się, że zamieszczałem ale nie mogę się doszukać :( Jeśli nie to chętnie wkleję taki temat - może ktoś skorzysta...

U mnie pokrywa ta spisuje się idealnie więc mogę ją polecić. Nie mam zamontowanego chłodzenia ale pokrywa jest tak wykonana, że dołożenie wiatraczków chłodzących nie jest żadnym problemem. Można je zamontować zarówno od góry w płycie nakrywowej jak i z tyłu i po bokach pokrywy.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wielkie dzięki - o taki instruktaż mi chodziło. Zabieram sie za studiowanie:)


Malymi kroczkami ale do przodu- oby tak dalej:)


A czy któryś z kolegow moglby wypowiedziec sie na temat oswietlenia szerzej- sa rozne gusta i opinie ale dyskusja zawsze otwiera oczy- staram sie wyrobic swoje zdanie z doswiadczeni innych.


Wiem ze w led chce wejsc. Pytanie czy RGB czy montowac moduly? Czytalem juz posty o RGB i o sterownikach, takze o oswietleniu kolegi Slawka Meszka i JemioloSeby. Wszystko wyglada ciekawie ale co polecacie z doswiadczenia? Malawi chyba tyle swiatla co roslinniak nie potrzebuje ale chcialbym aby w pokoju ladnie sie prezentowalo oraz ryby oko cieszyly. Isc w rgb ze sterownikami i programatorami prezentowanymi tutaj przez innych kolegow- jak tak to w jakiej ilosci?

Opublikowano

Za radą kolegi z klubu idę w ledy, a dokładnie moduły samsunga. W moim wydaniu 24szt białych i 10 RGB na 190cm szerokości. Ale jak to wyjdzie to będę mógł pokazać za kilka dni, bo dziś skończyłem kleić pcv.

Opublikowano
  rafik567 napisał(a):
RE: Deccorativo - przeczytałem wytrwale wszystkie posty o kaseciaku z linka ( oczy mi siadają bo się wątek rozwinął trochu ). Domyślam się że są różne szkoły - zwolennicy narurowców, sumpów oraz teraz kaseciaków:) każde mają wady i zalety. Zwróciłem uwagę że często do mniejszych baniaków go się wkłada - czy to 720 on też się spisze? Różnica jest 200-350l a 700. Da radę ?


Co do lokalizacji - niestety pod drugą ścianą będzie światło z balkonu ( południowe okno ) na szkło padało a to z obecnych doświadczeń roślinniaka nie wróży nic dobrego= czyż nie??. .



Gratuluję wytrwałości w czytaniu. Teraz dopiero masz mętlik w głowie:grin: Nie namawiam bo mnie zaraz wsadzą palce w oczy za promowanie kaseciaka. Sam decyduj ale jak pójdziesz w kasetę to


Rób wersją 7.0 z poziomymi gąbkami dokładnie wg projektu Krzysztofa tylko grubość wewnętrzna 12cm.

Pompa Atman 306 2000l/h za 90 zł wystarczy taka opcja obsłuży nawet 1000l bańkę.

Cała filtracja mech/bio/polimer wyjdzie w okolicach 300-400zł.

Pompa w kaseciaku nie filtruje wody ona ją przelewa swobodnie z komory do baniaka więc zawsze pompuje na max co fabryka dała. Każdy był zaskoczony co taki Atman czy AqC2000 wyrabia w baniaku.


Posłuchaj dobrych rad i stawiaj akwarium w oknie.

Wklejam ci specjalnie dla ciebie nakręcony filmik - zdjęcie z przed 1,5 roku z pustym szkiełkiem masz poniżej a to aktualne.

Widzisz jakieś problemy że słońce rano świeci do baniaka z lewej a po południu z prawej.


Akwa w oknie - YouTube



a tak było rok temu z oświetleniem RGB - sterylnie i ryby jakieś maleńkie:shock:


Manual IR44 RGB COB 10W 4x by Deccorativo - YouTube



Całość filtracji napędzają 2 pompy Hydor Pico 1200 czyli 2x 7W. Jedna jest w stanie utrzymać idealną czystość w akwarium ale ponieważ od roku nie robię zupełnie podmianek wody to siedzi biopolimer więc musi pracować także drugi Hydorek.

Opublikowano

Po dwóch dniach mierzenia i próby przekonywania "szefowej":) wyszło jednak na wariant pierwotny i zostaje koło narożnika - ale zmianę długo kalkulowałem po waszych poradach. Najwyżej za 2-3 lata będę zmieniał... Mam nadzieję że jednak będzie dobrze. Dlaczego.... okna jak sugerował Decco rozważałem i to z metrówką ale ściana między oknami to tylko 130 cm... jak będzie zachodziło na okno ( dwa okna o szerokości po 200 cm ) to utraci ono możliwość otwierania i szkło musiałoby być odsunięte od ściany a to ingeruje mocno w pokój i jeśli baniak ma stanąc w domu to bez takich lokalizacji. Jedynie pomierzę jeszcze z tą wysokością i może uda się zejść do niezbędnego minimum skoro twierdzicie że zbyt wysoko będzie - trochę się dziwie bo ryby przecież przy dnie i kamieniach pływają więc na wysokosci oczu w sumie przy takiej wysokości.


Powoli inne opinie się mi klarują. Dzięki kolegom za wsparcie w pokrywie, baniak też wiem skąd brać. Część mam nadzieje na targach we Wro za chwilę uda się podpatrzeć też..


Idąc dalej - czy tło i wystrój planować jak będę znał gatunki i rodzaj jaki finalnie będzie czy to niezależne? Myślałem początkowo o jakiejś folii niebieskiej lub granatowej aby rozjaśnić. Podobają mi się czarne tła bo dają głębie a na niebieskim tle niebieskie ryby będą chyba słabo widoczne a większośą jest niebieska przecież - czy takie rozumowanie jest błędne? Ma ktoś niebieskie folie jako tło?) ale boje się ze zbyt ciemny wystrój wtedy wyjdzie ( meble w pokoju też z czarnego lako-belu są ) - w sumie jak się oklei tylną szybę to czarne pcv można wewnątrz zawsze dołożyć...


Skało-podobne okleiny wyglądają interesująco ale muszą pasować też do kamieni a o tym nie myślałem jeszcze. Zastanawiam się też aby filtr też jakoś wpasować w wystrój tła - granitowa okleina jednego z kolegów mi się spodobała szczególnie z "grotą na dole" choć granit to zbyt ciężki wystrój trochę.


W galerii starałem się przeglądać wystroje i na razie nic nie wpadło mi.

Jak to praktycznie wygląda wg was - co warto a w co nie warto - gusta są własne ale może na coś zwrócić uwagę ?

Opublikowano

Nie martw się wysokością. I tak będziesz obsługiwał baniak stojąc na narożniku :) Ja tak mam i jest akurat tak wysokie, że nie widać dolnej szyby ani też blatu bo ma wielkość dna.

Muszę przyznać, że obsługa nie jest najwygodniejsza bo trzeba chodzić po meblu ale... Ja podmieniam wodę raz w miesiącu wiec nie jest źle a raz w tygodniu wejść dwa razy żeby wyjąć gąbki a potem je włożyć po czyszczeniu to nie jest jakaś tragedia. :)

Dojście do szafki też mam z boku i polecam zrobić wysuwane szuflady na jak najdłuższych prowadnicach. Ja o tym nie pomyślałem i tego bardzo żałuję.


Jedna przestroga bo minus jakiś poważny musi być :) Uważaj jak będziesz robił testy kropelkowe, aby nic Ci nie kapnęło na narożnik (albo połóż szmatę). U mnie jest materiał i coś że dwa razy skapnęło. Teraz mam tam dziury :(

Acha. Kaseciak to w tym ustawieniu prawdziwe zbawienie i wygoda. :)

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Kaseciak to juz pewne. Zauroczyl mnie :)

Przy nim wydaje mi sie ze po meblu wskoczyc problemu nie bedzie az takiego takze, a razem jako calosc spasuja. Inaczej byc nie moze. A z tyli szufladami mozesz cos wiecej napisac? Zaintrygowales mnie bo to opcja dotad nierozwazana ale mam czas na zmiany :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.