Skocz do zawartości

pierwsze Malawi (720l) - dylematy początkującego


rafik567

Rekomendowane odpowiedzi


3) akwarium będzie na stelażu robionym - wysokość ok 70cm (aby narożnik nie zasłaniał) - ad 2 zastanawiałem się czy jakimiś kotwami to ściany nie przytwierdzić aby naprężenia przenieść na mury choć wtedy poziom może mi uciec..



Z tego co rozumiem chcesz postawić narożnik przed akwa? Jeśli tak nie rób tego:

- dostęp do szafki tragiczny

- niewygodnie się patrzy na akwa

- woda na narożniku

- cokolwiek do zrobienia przy akwa to deptanie narożnika

- jeszcze parę innych rzeczy o których zapomniałem


Poza tym wys 70 cm to moim zdaniem za dużo (chyba, że masz 2m) najlepiej gdy krawędź szyby będziesz miał na wysokości pachy.


Pisze bo mam zrobione dokładnie tak samo, i nie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE: cronoseek:

tak akwarium jedynie wpasowuje mi sie koło narożnika. Niestety trochę mankamentów to rozwiązanie ma ale wymiany mebli w pokoju nie przewiduję. Załączam zdjęcie z "pseudo wizualizacją" (ale roślinniaka jak pierwotnie planowałem:) na szybko w paint robioną).


Wysokość to także wynikowa mebli aby nic mi nie zasłaniało piękna baniaka. Tutaj jeszcze rozważam opcje ale wezmę pod uwagę Twoją uwagę o tej wysokości.


Dostęp do dołu będzie dramatyczny - jestem niestety tego świadomy i dlatego myślałem o jakiejś półce wyjeżdżajacej ewentualnie choć pod sump za słabe to. ewentualnie przeciskać się przez szerokość - nie zagląda tam się co dziennie... Twoje piszesz że tez masz wysokie - masz jakieś foto aby to ocenić jak to praktycznie się prezentuje może?


-------

RE: deccorativo


dzięki ! za wyczerpująca odpowiedź.

OW jestem napalony od początku - bałem się tylko że to tylko w holendrach pokaże całe piękno a więc jeśli są argumenty ZA to już mam temat rozwiazany. THX!

ten stelaż z regulacją pooglądam - jestem spod Wrocławia więc pomorze to jedynie kurier....

Myślałem żeby ręcznie coś pospawać z ojcem ale jak niedużym kosztem można też mieć stelaż z regulacją to warto to poważnie rozważyć bo poziomowania jeszcze nie obmyślałem i stanałem pod jedną z wielu ścian.


pokrywę wolę kombinować "by own" niź gotowca się wykosztować. Choć to też zależy od projektu i możliwości fizycznych i manualnych.


A tak apropo - czy któryś z kolegów na forum tutaj nie trudni się może hobbystycznie tworzeniem takich pokryw na wymiar - chętnie nawiązałbym współpracę z kimś kto ma doświadczenie praktyczne w pokrywach , coś by zaproponował i wykonał a tym bardziej w ledach, i ma ochotę wspomóc ( początkującego oraz siebie:) w jednym )


Te tło ciekawe - takich nie oglądałem. Bardziej myślałem o granacie z folii ale faktycznie pooglądam galerie Wasze i oko może coś upatrzy fajnego.


Na lekturę o kaseciaku chwilę potrzebuję bo sporo tam postów. Już zabieram się za lekturę bo mnie to zaintrygowało. Tym bardziej ze potwierdzasz że sump to armata na wróbla.

post-16346-14695723937239_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że zdjęcie pokoju wkleiłeś.

To i ja wklejam swoje .

Pokaż żonie te fotki bo bardzo was będzie szyja bolała jak ciągle głowy odwrócone na prawo na akwarium:D


A może zaproponuj jak moje u ciebie między tymi dwoma kwiatami? chyba nawet takie same mamy.

72bc11f8e16fc90bgen.jpg



to zdjęcie z przed 1,5 roku i to moja Tanganika z tropheusami.



No i żona na pewno będzie zadowolona bo odkurzaczem wjedzie pod akwarium a dla kobiet to niezwykle ważne by kurz się nie zbierał :D

13c7c0dfc502c771gen.jpg



a to nowe szkiełko 120x60x55 ( tylko tyle wchodzi) pod solniczkę z filtrem panelowym - już graty niemal w komplecie - czas ruszać.


Graty do podmianki - raz w miesiącu schowane w innym pokoju.

Karma i tak namaczana więc stoi w szafce kuchennej przy kraniku z wodą RO.

Listwy zasilające i zasilacz 12V pod spodem blatu przyklejone na taśmę dwustronną.

Pompa napowietrzająca epump na przyssawce z tyłu szkiełka.

To po co szafka - ? czy to piękny mebel ?:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej poglądowej foty. Ale dalej będę twierdzić, że pomysł z takim ustawieniem jest zły. Każda podmiana, cokolwiek do zrobienia przy akwa to nerw. Czyszczenie prefiltra, ustawienia cyrkulatora itd woda na narożniku. Podmiany odsuwanie itd. Zrobisz jak uważasz ale ja Ci odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że się tak z ciekawości podpytam-deco ile litrow stoi na tych nogach na pierwszym zdjęciu?


Przesadziłem bo to były pierwsze stoliki - ten na pierwszej fotce jest z aluminium i ma grube 6 nóg - całość pod 150x45x45 więc tylko 300l.

Ten drugi to już dopracowana konstrukcja - stalowy na 5 nogach wspawanych w podwójnie wywinięty blat a wewnątrz profil kwadrat - słonia można na tym posadzić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE: Deccorativo - przeczytałem wytrwale wszystkie posty o kaseciaku z linka ( oczy mi siadają bo się wątek rozwinął trochu ). Domyślam się że są różne szkoły - zwolennicy narurowców, sumpów oraz teraz kaseciaków:) każde mają wady i zalety. Z dotychczasowego czytania zaciekawiło mnie to rozwiązanie i jak będę w to wchodził to nie omieszkam podpytać o wersję i detale. Zwróciłem uwagę że często do mniejszych baniaków go się wkłada - czy to 720 on też się spisze? Różnica jest 200-350l a 700. Da radę ? Do dużych wszędzie sumpy polecali jak dotąd dlatego to wersja bazowa była dotychczas.

Zalet ma sporo jak na razie. I to chyba wg mojej amatorskiej wiedzy zaczyna wybór ponad sumpem zwyciężać. choć jeszcze się waham


Co do lokalizacji - niestety pod drugą ścianą będzie światło z balkonu ( południowe okno ) na szkło padało a to z obecnych doświadczeń roślinniaka nie wróży nic dobrego= czyż nie??. Ten róg ze zdjęcia jest nie narażony na słońce. Przy kaseciaku chlapanie narożnika będzie zminimalizowane - tak myślę ale nie da się uniknąć. Warto przemyśleć....


Wysokość fakt wysoko ale jeśli tamta lokalizacja zostanie to musi pozostać aby go nie zasłaniało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby ręcznie coś pospawać z ojcem ale jak niedużym kosztem można też mieć stelaż z regulacją to warto to poważnie rozważyć bo poziomowania jeszcze nie obmyślałem i stanałem pod jedną z wielu ścian.

Jak masz możliwość spawania to się nawet nie zastanawiaj. Do regulacji kupisz odpowiednie nóżki i po kłopocie. Polecam z Castoramy takie:

074271510d035f62efbab9255b57730d.jpg

Są tanie i do tego wychylne wiec nawet jak nakrętkę od spodu stelaża źle pospawasz to nie będzie problemu ;)



Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kaseciaka to ktoś w dużych baniakach z kolegów ma założone i przetestowane jak w 700 l się sprawuje: jak często czyszczenie wkładów oraz czy jest różnica czy montowany jest na tylniej ścianie czy na bocznej - cyrkulacja itp - w dużym miejsca sporo ( co prawda na bocznej idealnie by się schował że byłby niewidoczny ale może z tak dużej powierzchni nie ściągnie i rekomendujecie raczej na tylniej wpasować ?



Ten nowy sterownik RomanoLindano wypada porownywalnie ( lub lepiej) do opisywanego TC420? Juz smialo polecacie w ten watek wchodzic?


Do tego szukam dobrego postu o pokrywach - jakieś polecacie koledzy?

Rozumiem że iść w spienione pcv, dorobić chłodzenie itp. Ale o praktycznych aspektach - jak otwierane/dzielone, czy jakieś zawiasy, wady i zalety, nadajace się pod ledowe oświetlenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.