Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie LED do akwarium 840l 70cm h


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie kolegów.


Pytanie jest następujące jaki rodzaj oświetlenia będzie najbardziej skuteczny, długi czas byłem przekonany, że zbuduje belkę opartą nad diodach led 10w RGB cob do tego sterownik tc420 coś na wzór deccorativo. Po przeczytaniu wielu postów na temat modułów led jestem w kropce nie mam pojęcia które rozwiązanie będzie lepsze akwarium ma wymiary 200x60x70h poprzednie akwarium 360l było oświetlone przez 4 naświetlacze led 20w to rozwiązanie bardzo mi się nie podobało dużo światła ale efektu zero nie chce powielać błędów proszę o pomoc w podjęciu decyzji


Pozdrawiam


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Oczywiście każde modułowe będzie dobre ale dla h70cm to tylko RGB 20W x 5 przebije światełkiem do dna. Takie jest moje zdanie.

Właśnie robię na takich diodach 20W RGB COB + oczywiście aktyniczne + UV 365 swoje światełko do solniczki.

Tobie styknie 5x20W RGB tu masz diody a zasilacz taki


20W RGB High Power LED Chip Full Color Lamp Light Bright 6 Red 6 Green 6 Blue | eBay



http://www.aliexpress.com/item/5pcs-lot-DIY-High-Power-20W-RGB-Integrated-LED-Chip-Beads-Module-Emitter-Diode-Free-Shipping/1981243963.html


NOWY ZASILACZ HP PAVILION DV6000 DV6500 DV6700 90W (5562582554) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/55/62/58/25/5562582554@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@55/62/58/25@@AMEPARAM@@5562582554



Sterownik TC 420 oraz tylko rezystor na czerwony kolor 20ohm/ 3-5W

Reszta jak w temacie dla laika.

Będziesz miał światełko 50% strumienia jak te 4x naświetlacze 20W ale za to pełniutkie spektrum od deep red do royal blu. Wybarwi ryby jak nawet HQI nie da rady.

Opublikowano
pełniutkie spektrum od deep red do royal blu


W podanych linkach nie mogę dotrzeć do szczegółowych danych tych LED-ów. Czy dysponujesz danymi albo jakimś linkiem do kart katologowych? (bo przyznam że trochę mnie to zdumiało ale jeśli prawda to zyskujesz moja nieopisaną wdzięczność)

Opublikowano
W podanych linkach nie mogę dotrzeć do szczegółowych danych tych LED-ów. Czy dysponujesz danymi albo jakimś linkiem do kart katologowych? (bo przyznam że trochę mnie to zdumiało ale jeśli prawda to zyskujesz moja nieopisaną wdzięczność)

Chińczyk pisze, ze to Epistar 6940 (jeśli dobrze rozumiem) i podaje długości fali:

"- Red: wavelength 635~700nm; voltage 13~15V

- Green: wavelength 490~560nm; voltage 18~20V

- Blue: wavelength 450~490nm; voltage 18~20V"


Wysłane z telefonu

Opublikowano

Dzięki Piotrze za dane techniczne potwierdzające moje słowa ale ja sam do oświadczeń tych wiecznie uśmiechniętych skośnookich chińczyków - podchodzę z dużą dozą nieufności.

Dopiero pomiar spektrum konkretnej serii diod dałby odpowiedz jak jest na prawdę. Ponieważ temat dotyczy zasadniczo ryb w Malawi a nie roślin to bym nie ciągnął dalej wątku diod RGB dla roślinnych zbiorników z deep red i royal blu.


Czy 5 punktów światła na 2metry to nie za mało?


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka



Temat oświetlenia dla akwarystyki to temat rzeka ale zawężając do Malawi, typowej pokrywy 2x 58W T8 i tego co dotychczas napisałeś o odczuciach ze starego akwarium to ja twoje pytanie widzę tak.


Operując nie odczuciem a jednostką strumienia światła czyli w lumenach to miałeś 4 naświetlacze białe 20W. Ponieważ tam montuje się najgorszy sort diod to dawało to ok 4x1500lm = 6000lm i sam oceniłeś że za jasno.

Jeśli kupisz typową pokrywę na 2x58W T8 gdzie typowa akwarystyczna świetlówka np

SYLVANIA AQUASTAR T8, 58W, 10 000K, daje dookólnie 1120lm ( jak jest nowa) więc na wodę świeci tak 60-70% ( chyba że pokrywa ma odbłyśnik? ) tego czyli ok 800lm x 2szt = 1600lm.


Dioda RGB COB 20W daje w najgorszym razie ok 700lm / szt x 5 = 3500lm. więc będzie dwa razy więcej jasności świecenia niż te rury 58W T8.

Ale będziesz mógł dowolnie regulować barwę i ściemniać aż do 0 czego świetlówki nie mają ( z reguły).

Więc sam sobie odpowiedz czy to wystarczy czy za mało. Zawsze możemy przejść na diody RGB COB 50W:D i wtedy nawet HQI klękają ;)

Prawdziwy cyrk zaczyna się dopiero ja wejdziemy w spektrum światełka do akwarystycznego nieba.


Mam podstawowe pytanie - czy chcesz oglądać ryby z twojej ludzkiej perspektywy pojmowania światła czyli jak ja nazywam " w świetle ryby wyjętej z wody" a więc w świetle słonecznym.

Czy też w ich naturalnym oświetleniu a więc w świetle jakie występuje w wodzie na głębokości gdzie te ryby pływają np 7-15m ( wiem że nawet głębiej też). A może przychylisz się do mojej opinii że najlepszy jest kompromis między tym dwoma skrajnymi oświetleniami i takie światełko trzeba zbudować?

Opublikowano
Dzięki Piotrze za dane techniczne potwierdzające moje słowa ale ja sam do oświadczeń tych wiecznie uśmiechniętych skośnookich chińczyków - podchodzę z dużą dozą nieufności.


Teochę OT ale tego royal blue to tam nie ma (jednak)

a jezeli chodzi o nieufnośc do chińczyków w kwestii LED to chyba nie masz wyboru jako że praktycznie zmonopolizowali ten sektor .

Są jeszcze tajwańskie ale to syf a indyjskich już nie kupisz bo fabrykę przenieśli do chin .

epistar to wprawdie taiwan ale też tam chińczycy pracują (łacznie z ośrodkiem badawczym)

No chyba że preferujesz rosyjskie :)


ps

co do meritum to masz 100% racji

Opublikowano

Pomysł z kompromisem pomiędzy natura a cukierkowe kolory jest moim zdaniem bardzo dobry. Czy wariant z diodami w wersji 10w nie był by lepszy więcej punktów światła lepiej rozproszone?


Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Nie wiem czy 5 cm robi dużą różnicę. U mnie przy wysokości akwarium 65 cm sprawdzają się moduły LED LG 8000K plus moduły RGB Samsunga na sterowniku TC420.

Mam 30 sztuk białych i 22 szt. RGB rozłożone na 2 belkach o długości 160 cm każda ( na każdej belce 15 białych i obok nich ciąg 11 RGB.

W każdym razie w moim odczuciu światło dociera do dna. Ale nigdy nie widziałem swojego akwawium oświetlonego czym innym. Być może wyglądało by lepiej. W każdym razie nie negując niczego co koledzy powyżej napisali, daję Ci tylko znać, że ta opcja przy wysokości 65 cm się sprawdza. Zdjęcie na szybko. Brakowało jeszcze ze 3 cm wody, ale teraz jest pełniutko i jest tak samo. Świecą same białe ( jakieś 22.5W ).

filmik:

post-15617-1469572359559_thumb.jpg

post-15617-14695723601633_thumb.jpg

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.