Skocz do zawartości

Zakładanie pierwszego Malawi 720l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
..jak ryby dorosną i zaczną kopać " podnosząc kurz" wtedy będzie problem estetyczny . Ale jak kto woli...


Andrzejku, rzuć okiem na fotkę. Ten piasek nie jest drobny, na moje oko to jest 0.8-1.2 nie wiem czemu akwarystyczny podaję gradacje 0.3-1. Wcześniej miałem bardzo drobny piasek kwarcowy z zoologa i wtedy owszem miałem zamieć w baniaku ale nie było to aż takie straszne. Ale przyznaję, nie powinienem pisać jak w poście powyżej. Kolega zrobi jak zechcę...

Opublikowano

Z piaskiem w naszych baniakach oczywiście każdy zrobi jak zechce ale dobrze by było jakby wiedzieć nieco o tych wapiennych czyli albo dolomitowych albo koralowych.

Istnieje pogląd że kaleczą pyski naszych kopaczy. Nie mogę powiedzieć o wszystkich koparach w Malawi ale mam bardzo delikatne i może gór nie usypują ale memłają ten piasek stale roznosząc wszędzie - to tropheusy.

Straszono mnie na KMT że jak dam piasek dolomitowy to pyski pokaleczone, pleśniawki murowane, skrzela pokaleczone i krew się leje.

Nic podobnego - żadne nie ma miejsca u mnie.

Gdy zalewałem zbiornik to nie było jeszcze tego piasku koralowego w akwarystyczny24 a u innych był b.drogi więc kupiłem ten

Śnieżno-biały piasek dolomitowy Retne 1-1,5mm

http://www.retne.eu/index.php/oferta/podoa-akwarystyczne/dolomitowe/biay-piasek


A ponieważ lubię wiedzieć co daje rybom to wklejam wam fotki z mikroskopu + to z akwarystyczny24 do porównania. Każdy sam osądzi który i czy w ogóle któryś może ranić ryby.


Piasek z Castoramy Kreisel 099


8207caf7a88598cemed.jpg


Piasek dolomitowy biały jak śnieg Retne 1-1,5mm

f9d2a4d29428411bmed.jpg


Piasek koralowy 0,3-1mm z akwarystyczny24

49f79b336bb15694med.jpg




Ja w każdym widzę pojedyńcze szpileczkowe ostre krawędzie, nawet w Kreiselu choć ten jest najdrobniejszy najbardziej okrągły i wyrównany wymiarowo.

Retne zgodnie z opisem jest najgrubszy i wcale nie ma ostrych krawędzi.

Piaski koralowe są najbardziej miękkie więc ich krawędzie szybko stępią się i rozpuszczą z wapniem. Ostre szpileczki w Kreiselu pozostaną na zawsze.


Dla mnie teoria o kaleczeniu ryb jest przesadzona.


Sprawa pylenia w wodzie. W tym koralowym z akwarystyczny24 tak jak pisze kolega Paweł nie widać takich drobnych 0,3 a nawet jak są pojedyncze drobinki to z racji małego ciężaru koralowca wypłuczesz przed włożeniem do akwarium.

Sprawa 30-60kg buforu wapiennego w akwarium nie wymaga chyba komentarza - wreszcie to działa.

Pozostaje sprawa płukania tych piasków.

Kreisel tak po 10 :wink: wodach jest wypłukany i siup do baniaka.:wink:

Piaski wapienne ( dolomitowe lub koralowe) nigdy się nie wypłuczą ponieważ przez wzajemne ocieranie cały czas dadzą mleko - są w porównaniu do kwarcu bardzo miękkie.

Ta wada jest zaletą. O wiele szybciej się rozpuszczają w wodzie niż grys koralowy w kuble.

Ja swój Retne po 3 wodach płuczących z całą świadomością i z taką bawarką wsadziłem i po tygodniu nawet jak ryby brały w pyski nic nie mleczyło do wody. Albo opadło na dno albo się rozpuściło w wodzie. Z piasków wapiennych to zniknie z niedopłukanego kwarcowego nigdy.

Każdy jednak musi sam podjąć decyzje jaki piasek użyje.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Ten piasek nie jest drobny, na moje oko to jest 0.8-1.2 nie wiem czemu akwarystyczny podaję gradacje 0.3-1.


...no właśnie. Być może nieświadomie wprowadzają nas w błąd. Ja z założenia twierdzę ,że 0,3 jest zbyt drobny . Stąd wcześniej napisałem ,że jeżeli będzie zbyt dużo 0,3 to będzie "kurzył". Myślę ,że można to położyć na karb ich zabezpieczenia się przed zarzutami o to ,że piasek "kurzy" w wodzie . Gradacja jest np. podana 0,3-1.2 mimo,że faktycznie jak na zdjęciu jest większa zdecydowanie od 0,3:) Tak jak w przetwórstwie spożywczym na opakowaniach jednostkowych podaje się ,że dany produkt może śladowo zawierać np. gluten , jaja, mleko itp. A wszystko po to, że jak dany produkt zażyje alergik uczulony na te składniki i w momencie jak dostanie ataku alergicznego to nie będzie mógł sobie rościć praw do odszkodowania:) Ale nie o tym jest wątek:)

Jeżeli faktycznie gradacja we wszystkich opakowaniach będzie taka jak na Twoim zdjęciu to ok. Ale może trafić się zgodna z opisem:) Myślę ,że jednak warto poszukać tego piasku ale o większej gradacji w opisie a i tak rzeczywistość pokaże co tam włożyli:)

Opublikowano

Dzięki za wszystkie rady.Zdecydowałem się kupić ten piasek koralowy ,jeśli wygląda tak jak u Pawła1586 to powinno być ok .Teraz pytanie 60 czy 90 kg ,Jak teraz kupuje to wole kupić wszystko w jednym,dwóch transportach .Akwarium z szafką juz zamówione,termometr, a także filtr,świetlówki T5 optinatural 4 80W,2 grzałki z termostatem 300W,tło strukturalne i skały od jednego producenta,napowietrzacz APR 300 GOLD. A z akwarystcznego 24 chce zamowic piasek,wlącznik/wyłacznik światła matrix 2,5 l, węgiel aktywny tylko nie wiem ile dla klarownej wody.zastanwiam sie na karmnikiem i pokarm większą ilośc zebym nie musiał co chwila kupować,który polecacie dla rodziny Mbuna?Jeśli zapomniałem o czymś piszcie z góry DZIĘKI!!!

Opublikowano
Zamiast węgla zastanów się nad purigenem. Bardzo ładnie usuwa zabarwienie wody , dłużej działa i można go regenerować ...


Przy Purigenie jak zauważysz, że woda nie jest krystalicznie czysta, to znak jest, że musisz przetrzeć szkło. Osobiście polecam.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Witam ponownie,powoli składam drugie zamówienie.Do tego filtra FLUVAL FX6 jakie dokupić pompy cyrkulacyjne ?2razy 3400l/h mover wystarczą czy kupic mocniejsze?i czy taki czyścik zdaje zgzamin?https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-algenmagnet-l-15mm-czyscik-magnetyczny-do-usuwania-glonow-z-szyb-p-214.html


Moim zdaniem będzie dobrze. Sam mam ochotę na ten dwupak. Ponoć najmniejsze cyrkulatory na rynku. Serwis jest, moim zdaniem produkt godny polecenia. A wielkość daje na plus, nie będą się rzucać w oczy tak bardzo. Obejrzyj film zamieszczony na akwarystyczny. Ja jestem za, nie wiem co reszta napiszę... Czyscik - mam jbl trochę mniejszy i jest ok. Ale nad czyscikiem chyba nie ma co zbyt dużo rozmyślać...

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jeden styka Ci cyrkulator np. jebao rw15. Bardzo mocna pompa z zewnętrznym sterownikiem. Miesza u mnie na 80% mocy w akwarium 255x75x60. Cicha i wydajna i mała jak na taka moc pompa cyrkulacyjna(falownik) za rozsądne pieniądze.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.