Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jako iż tutaj dużo z Was posiada filtry narurowe oparte na korpusach np. 10 cali to mam pytanie o nietypowe wykorzystanie takiego korpusu.

Czy da radę zbudować filtr z 2-3 korpusów, napędzanych pompką aquael 500 litrów/godz umieszczoną wewnątrz takiego korpusu a w pozostałych jakiś wkład piankowy czy gąbkowy lub trochę ceramiki aby nie robił dużego oporu.

Filtr taki stałby tuż za akwarium na tej samej wysokości.

Mam około 12cm luzy między ścianą a akwarium - zmieściłby się - a jeśli nie to ile potrzeba miejsca to bym przestawił szafkę.

Akwarium roślinne 54 litry - raczej w kierunku LowTech więc filtracja w myśl reguł LT raczej mechaniczna.

Opublikowano

Pewnie by się dało z tym że przepływ nie był by zawrotny ale do 54l LT IMHO wystarczający.

Sprawdź w necie jakiej średnicy są korpusy i będziesz wiedział czy pomieścisz.

Opublikowano

Dziś kupiłem 10" . W opisie jest podane ,że bez przyłączy ma średnicę 11cm. Natomiast w najszerszym miejscu ma 11.5 cm.

-- dołączony post:

  pietach napisał(a):
Akwarium roślinne 54 litry - raczej w kierunku LowTech więc filtracja w myśl reguł LT raczej mechaniczna.


...jeżeli ma to być LT to wystarczy taki

FILTR Wewnętrzny 200l/h do akwarium 30L _ HJ-111B (5188204590) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/51/88/20/45/5188204590@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@51/88/20/45@@AMEPARAM@@5188204590

tylko po to aby mieszał wodę. Przy tym litrażu co podajesz w zupełności wystarczy. W LT nie jest wskazana filtracja mechaniczna. Ja nawet nie odmulałem dna bo w ten sposób możesz zachwiać biologią w LT. Ale to już inny temat.
Opublikowano

Obecnie mam Aquaela 500 z gąbką i trochę skręcony przepływ.

Wiem, że do LT trzeba tylko coś co rusza wodą i ewentualnie lekko filtruje mechanicznie, biologia jest załatwiana przez podłoże i rośliny.

Ale ja chciałbym coś małego ale żeby całkiem wyciągnąć z akwarium, dlatego pytam o zwykły korpus z pompką w środku i kawałkiem gąbki tylko.

Opublikowano
  pietach napisał(a):
Ale ja chciałbym coś małego ale żeby całkiem wyciągnąć z akwarium, dlatego pytam o zwykły korpus z pompką w środku i kawałkiem gąbki tylko.


..ten co pokazałem w linku jest tak malutki ,że nie widać go za roślinami. Ale rozumiem ,że chcesz coś na zewnątrz typu korpus narurowy to może 5". http://www.ustm.pl/pl/produkty-ustm/filtry-do-wody-pl/filtry-domowe-korpusy-narurowe/1152-korpus-wfw-emi-5 . Jego średnica to 10 cm i powinien Ci się zmieścić. Są dostępne w Leroy Merlin. Ewentualnie jakiś mały filtr kaskadowy.

Opublikowano
  AndrzejWałb napisał(a):
Ewentualnie jakiś mały filtr kaskadowy.

To chyba najprostsze rozwiązanie a i kosztowo chyba wyjdzie taniej, chyba że ktoś lubi majsterkowanie :).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.