Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy taka porada jest słuszna – także sprawdzam.

Więc ten sam kotnik z którego wylałem wodę i tworzę maksymalnie niekorzystny wariant ale właśnie takie tworzą ci nowi .


Na początek parę przemyśleń

18f7024d5d2de9dbmed.jpg




Każdy zapewne zauważa że tylko tak ok. 1cm piasku na wierzchu jest czyste a głębiej czarna masakra.

A dlaczego to na wierzchu jest czyste. Moim zdaniem tam dopływa z wodą tlen i bakterie tlenowe ten detrytus rozkładają. Jeśli woda cyrkulująca w akwarium a u nas to tak solidnie dostarcza tam tlen to i zapewne NH3/4 oraz NO2 więc tam muszą być bakterie nitryfikacyjne. Głębiej już nie koniecznie bo tam strefa niskotlenowa i raczej denitryfikacja siedzi.

Z baniaczka wzorca bakteryjnego z którego poprzednio wziąłem tylko wodę teraz zgarnąłem szufelką ten 1 cm piasku i bez ceregieli wpakowałem do toby foliowej i tak sobie zamknięte leżało godzinkę.

Wiadomo z zoologa też troszkę trwa zanim wrzucimy do naszego baniaczka. Wyszło tak


4c257b616ad7d601med.jpg




Warstwę centymetrową piasku zgarniałem z dna 60x30cm = 1800cm2 a zabrałem tylko ok. 1litra piasku do rozłożenia na dnie 40x25cm = 1000cm2 też warstwą grubą na 1cm.

Czyli przeniosłem tylko 55% złoża biologicznego – no większego baniaczka nie miałem.

Potem było szybko – woda kranówa węgrowska 10l ale z uzdatniaczem Azoo Aquaguard , pompka Hydorek i identyczna jak poprzednio dawka Wody Amoniakalnej.


Wyszło tak

3675fbd4f84a04bfmed.jpg




Wyniki takie ( może ktoś pomocny ujmie je w tabelkę wtedy czytelne są bardziej)

Start

NH4 – 1 mg/l NO2 –poniżej wykr JBLa NO3 – 1 mg/l ( woda miała 40mg/l a w piasku nie przenosimy azotanów wcale)

Po24h

NH4 – 0,5 NO2 – 0,04 NO3 – 4

Po48h

NH4 – 0,15 NO2 – 0,04 NO3 – 9

Po 72h

NH4 – niewykrywalne NO2 – 0,05 NO3 – 14

Po 4 dobach wyniki

NH4 niewykrywalne NO2- 0,025 NO3 -20 mg/l

Piasek z zoologa jeśli jest z dojrzałego akwarium to świetny ratunek dla nieszczęśnika ze zdychającymi rybami.

Przeniosłem 50% złoża i dokładnie tak działało – na 50% ale i tak z dawką amoniaku którą dadzą ryby w tydzień poradziła sobie ta piaskowa 50% biologia w 4 dni.

Ważne jest jedno by nie czekać z tym piaskiem aż ryby wytworzą tyle amoniaku że już je zabija.

Trzeba interweniować natychmiast jak zauważymy niepokojące zachowanie ryb i nawet testów kropelkowych nie mamy. Jak będziemy zwlekać to ilość amonu a w konsekwencji i azotynów NO2 tak narośnie że ta pożyczona biologia nie wydoli natychmiast usunąć skomasowaną nadwyżkę i bieżącą produkcję przez ryby. Nawet jak jest na 50% to i tak jest szybsza niż ryby są w stanie produkować amoniak. Zauważcie że oba typy bakterii nitryfikacyjnych jedne odpowiedzialne za przerób NH4 do NO2 oraz te od przeroby NO2 w NO3 ruszają natychmiast i te drugie pracują zawsze na 99% pozostawiając śladowe ilości azotanów. To bardzo dobrze rokuje bo najczęściej ryby zabija nie amoniak lecz podstępny cichy zabójca czyli NO2.

Więc od razu biegiem do zoologa i brać tylko 1 cm warstwę piasku z podobnego wymiarami jak nasz baniaka. Nie ma obawy o uszkodzenie tą operacją bakterii ważne by ten piasek wsypać na wierzch naszego i nie mieszać – tylko równo rozgarnąć na wierzchu. Nie dbamy że woda się zamuli – teraz ratujemy ryby.

Zamówiłem ten Kordon Amquel Plus zobaczymy jak wyjdzie w pracy duet piasek z zoologa + Amquel.

  • Dziękuję 3
Opublikowano

Dopisałem wyniki po 4dniach co w zasadzie kończy test.

Mam prośbę by zgłosił się kolega który robi regularne podmianki co tydzień i ma skok NO3 przed/po podmiance o 20 mg/l czyli np z 40 na 20 mg/l. i jest tak stale

i podał jaką ma obsadę ale z wymiarami ryb.

Odpowie to nam na pytanie ile przeciętnie ryba produkuje amoniaku łącznie z tym z siku i gówienka.

Nie widzę żadnej korzyści z większej jak 1cm warstwy piasku a zbieranie większej spowoduje tylko wymieszanie z tą cenną jaką stanowi ten 1cm.

Tam głebiej też nie widzę jakiś zagrożeń i niczego poza detrytusem się nie dokopiecie.

Poza chwilowym zmętnieniem i skokiem o ząbek NO2 nic tam nie wykopiecie.

Zawsze zbieramy ten 1cm w oddzielną torbę a w inny wór jak trzeba pozostały piasek.

Darek wyczuwa blusa.

Ja miałem cała biologię w piasku.

Jak macie kubeł z 2l Matrixa ( 1400m2 dla bakterii) i ten piasek w akwarium 300l ( 570 m2 dla bakterii ) to w piasku może być tylko 1/3 całej populacji bakterii wynikająca z proporcji powierzchni tego Matrixa i piasku 1cm. Jak zauważam nie wszyscy wiedzą że bakterie mają w d... ile płaciliście za Matrix a ile za piasek.

Czym więcej dajecie złoża i grysu w kuble tym mniej bakterii będzie w piasku i tym większe niebezpieczeństwo wam grozi jak kubeł np Eheim się zepsuje.

Tak więc te nadmiarowe złoża wcale nie dają lepszej biologii tylko niebezpieczeństwa siarkowodorowe rosną. Najlepszy jest umiar i podział 1/2 w piasku 1/2 w kuble.

Jak do kubła wsadzicie biopolimer to niebezpieczeństwo siarkowodorowe wzrasta wielokrotnie i o tyle ile w kuble syfu i polimeru.

Przypominam co podaje Seachem a oni troszku wiedzą.

Polecają 1/2 litra Matrixa na baniak 200l czyli w dowolnym przekładzie na nasze

- 350m2 powierzchni dla bakterii wystarcza na typową obsadę w 200l baniaku i nie trza więcej.

Powierzchnia piasku dla bakterii nitryfikacyjnych w 300l baniaku 120x50x50 to 570 m2.

Opublikowano
Czym więcej dajecie złoża i grysu w kuble tym mniej bakterii będzie w piasku i tym większe niebezpieczeństwo wam grozi jak kubeł np Eheim się zepsuje.

Tak więc te nadmiarowe złoża wcale nie dają lepszej biologii tylko niebezpieczeństwa siarkowodorowe rosną. Najlepszy jest umiar i podział 1/2 w piasku 1/2 w kuble.


Całkowicie się zgadzam :)

Opublikowano

To pozostał trzeci test który w moim przekonaniu będzie najcenniejszy jeśli się oczywiście powiedzie.


Akcja ratowania ryb wpuszczonych ( na niby) do baniaka-surowiaka za pomocą piasku z zoologa i szarlatanerii Kordona Amquela.

Wszystko zamówione - szarlatan w drodze.:D

Co powiecie na tak 20 "ryb" w 10 litrach wody - przeżyją?

Opublikowano
Zależy jak długo ;)


Darku już wiem.

Będą to Tropheus Maswa Virtualis te się nie tłuką i nie walczą o terytorium no i dorosłych 20 szt wejdzie do tych 10 l wody.

Test będzie trwał 1-2 miesiące i właśnie zaczynam przygotowywać wodę i podnosić pH do 9 by amoniaku NH3 było dużo tak z 0,4 mg/l a amonu NH4 z 0,6 mg/l.

Będzie ostra jazda.

Już jest jak walnąłem tego Seachem Tanganyika Buffer - woda mleko w moment.

Ryby wpuszczam jak zawita do mnie ten szarlatan z Ameryki

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czy całkowita wymiana piasku, który powiedzmy stanowi większość złoża biologicznego w akwarium np 2/3 mogła by zachwiać biologie w akwarium?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.