Skocz do zawartości

Moje pierwsze malawi- 200l


gsztar

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli jesteś w stanie wygospodarować wolne środki finansowe na test PO4 to moim zdaniem warto się zaopatrzyć w ten test.

Tak na marginesie, odnośnie dawki Phosguard jakiej użyłeś to trochę zaszalałeś ponieważ producent zaleca 250 ml preparatu na każde 300 litrów wody (co nie jest równoznaczne z 300 litrowym akwarium). W Twoim 200 litrowym akwarium wody netto nie będzie więcej niż 150 litrów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się wygospodarować trochę środków na zakup testu PO4.

Wyniki pomiarów z 22.06


temp. 28 st C

KH 5 st d

GH 8,5 st d

pH 7,8

NO2 <0,01 mg/l

NO3 ok. 20,0 mg/l

NH4 <0,05 mg/l

PO4 <0,02 mg/l


Pojawiło się jeszcze kila zielony punktów na innych kamieniach, ale nie wygląda to na jakąś straszną inwazję.

Zwierzaki wyglądają na zadowolone.

Jak często sprzątacie piasek i jakich metod używacie? Czy stosowanie odmulania podłoża jest zasadne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie dna raz w tygodniu czasem dwa razy, ma to sen bo nie zawsze wszystko podgarnie pod siebie mechaniak, gdzieś za kamieniem zostaną resztki jedzenia, załączeniu się kupa, przez co zwiększa się NO3, a to prowadzi do zaburzeń biologii wody. Do tej pory używałem zwykłego odmulacz przy podmianie wody, a czasem odmulacz na baterię ale u mnie ma jakiś słaby zasys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moris, jeżeli dobrze zrozumiałem to czyszczenie dna a podmiana wody to dwie rożne rzeczy. Po czyszczeniu dna, uzupełniamy tylko wode w akwarium. Podmiana wody to wymiana około 20% wody. No i podmiana to co jakieś dwa tygodnie. Oczywiście co jakiś czas podmiana będzie sie łączyć z czyszczeniem dna. Czy tak? Czy coś pomieszałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak robię podmianę wody to czyszczę gąbki i czyszczę jednocześnie dno. Elektrycznego odmulacza używam w tygodniu jak widzę, że zalega mi coś na dnie i mnie to drażni .Do podmiany mam taki odmulacz z ręczną pompką, która zasysa wodę, a końcówką zbieram syf z dna zbiornika i mam dwa w jednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyszczenie dna a podmiana wody to dwie rożne rzeczy. Po czyszczeniu dna, uzupełniamy tylko wode w akwarium. Podmiana wody to wymiana około 20% wody. No i podmiana to co jakieś dwa tygodnie. Oczywiście co jakiś czas podmiana będzie sie łączyć z czyszczeniem dna. Czy tak? Czy coś pomieszałem?


Tak są to dwie różne rzeczy ;) Odmulasz dno przegarniając piasek wybierając resztki z dna jakieś brudy itp. Po czasie można wybrany piasek uzupełnić bo nie jesteś wstanie odmulić nic nie wybierając z akwa. Do odmulania masz odmulacze do dna ja kupiłem najzwyklejszy w akwarystycznym.


A podmianka to robisz co tydzień wymieniając 20-25% wody w akwarium na świeżą odstaną tak około doby w wiaderkach. I PAMIĘTAJ ŻEBY GĄBKI CZYŚCIĆ W WODZIE Z AKWA przy podmiance i kubełek tak samo jak będziesz czyścił. TYLKO W WODZIE Z AKWARIUM.




[300] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piachu nie ruszam, nie grzebię w nim. Kiedyś dziurkowałem piach by nie powstawały strefy beztlenowe, teraz to ryby kopią i świderki też swoje dokładają. Mam takie wrażenie, może błędne, że grzebiąc w piachu mogę zachwiać biologią, a co gorsza to jeszcze jakieś diabelstwo wygrzebię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie wrażenie, może błędne, że grzebiąc w piachu mogę zachwiać biologią, a co gorsza to jeszcze jakieś diabelstwo wygrzebię.


Czytasz Karolu w moich myślach:D


Właśnie kończę opracowania czterech tematów.

1/ Czy można przechować w pełni sprawną biologię miesiącami bez żadnej interwencji i jeśli tak to jak szybko ruszy.?

2/ Czy sam piasek w akwarium jest już wystarczającym złożem dla bakterii nitryfikacyjnych.?

3/ Czy woda z zoologa polecana jako ratunek do surowych baniaków z rybami ma coś wspólnego z nitryfikacją.?

4/ Czy piasek przeczesany i przeniesiony do nowego akwarium daje tam natychmiast w pełni wydajną biologię.?


Pierwsze dwa już skończone i właśnie je opracowuję, pozostałe dwa w trakcie badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o ten syf który przy szybach się zbiera pod piaskiem i wygląda pod nim przez tą szybę jak szlam czy warstwa mułu w wodzie.Przy samym odmulaniu i tak delikatnie się nim przerzuca a też nie mówię by to robić non stop. Ja to robię co jakiś czas i biologia u mnie ok;)




[300] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.