Skocz do zawartości

Skok NO2


mooh

Rekomendowane odpowiedzi

Leję prodibio, podmieniam wodę


Mam nadzieję, że na odwrót.


Może to i dobrze, że nie udało Ci się przywieźć wody ze sklepu zoologicznego z dojrzałego zbiornika, bo to zawsze zwiększone ryzyko "przywiezienia" jakiejś kolejnej infekcji.

Rozumiem, że odstawiłaś karmienie ryb ?

Ja bym jednak proponował zaprzestać podmianek wody, stężenie NO2 na poziomie 0,4 - 0,5 mg/l to oczywiście stan niepożądany, ale też nie jest to tragedia w świetle okoliczności, o których piszesz w tym wątku.

Jeszcze co mógłbym polecić to dodanie niejodowanej soli kuchennej w celu zmniejszenia ciśnienia osmotycznego, żeby rybom w miarę możliwości zminimalizować dyskomfort przebywania w warunkach toksycznych i zmniejszyć wchłanianie pochodnych azotu.

I głowa do góry - musi być dobrze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jasne, że najpierw podmieniam, potem leję prodibio :)

Ile soli na jedno 10 litrowe wiadro? Bo daję dwie łyżeczki, ale to wszystko na czuja.


Najdłuższa przerwa w karmieniu wyniosła 3 dni. Mam opory, żeby nie karmić dłużej ze względu na najmniejszą rybę, której już się trochę zapadł brzuch i lekko się słania. Poza azotynami, najbardziej szkodzi jej największa i najbardziej agresywna ze współlokatorek. Dziś chyba odłowię tę najmniejszą. Może w spokoju jakoś dojdzie do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jasne, że najpierw podmieniam, potem leję prodibio :)

Ile soli na jedno 10 litrowe wiadro? Bo daję dwie łyżeczki, ale to wszystko na czuja.


Najdłuższa przerwa w karmieniu wyniosła 3 dni. Mam opory, żeby nie karmić dłużej ze względu na najmniejszą rybę, której już się trochę zapadł brzuch i lekko się słania. Poza azotynami, najbardziej szkodzi jej największa i najbardziej agresywna ze współlokatorek. Dziś chyba odłowię tę najmniejszą. Może w spokoju jakoś dojdzie do siebie.



Z tego co pamiętam 1 łyżeczka do herbaty na 10 litrów wody w akwarium (w zbiorniku pewnie będziesz miała około 80 litrów wody netto).

Odnośnie najsłabszego lokatora, ja osobiście nie poświęcałbym całej obsady żeby uratować najsłabszego osobnik, ale jeśli masz taką możliwość to możesz go odłowić i umieścić w podwieszanym siatkowym kotniku umieszczanym w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kryzys minął. Ryby całe i zdrowe, rosną, mają się dobrze, dwie pięknie się wybarwiają na pasiasto niebiesko. Dzisiejsze parametry to NO2=0,05 NH4 niewykrywalne, NO3=1.


I coś, co może komuś się przyda:

Ostatecznie sytuacja została opanowana dzięki preparatowi Microbe Lift TheraP. Następnego dnia po dodaniu do zbiornika NO2 spadło z 0,6 do 0,4. Kolejna doba to NO2=0,2. Systematycznie spadały też azotany (właściwie do tego te bakterie głównie służą). Od podania 7 dni temu pierwszej dawki ML TheraP woda nie była podmieniana ani raz.


Jeszcze raz dziękuję za rady w imieniu własnym i mieszkańców akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Aktualizacja (z myślą o tych, którym może się przydarzyć podobny problem)

Od kryzysu związanego z załamaniem filtracji biologicznej minęło kilka miesięcy. Od tego czasu sytuacja jest bardzo stabilna. Najskuteczniejszy w odbudowie biologii i neutralizacji szkodliwych związków azotowych okazał się Microbe Lift TheraP. Kryzys został opanowany po jednorazowej dawce. Oczywiście przez jakiś czas dodawałam raz w tygodniu dawkę profilaktyczną, ale to już tylko dla podtrzymania. Wahań parametrów już w każdym razie nie było.

Jest na rynku parę preparatów do zadań specjalnych, nie mam bardzo szerokiego rozeznania w ich działaniu, ale z czystym sumieniem mogę polecić MB Lift TheraP. Poradził sobie z tym, z czym Prodibio nie dało rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.