Jump to content

Prośba o weryfikację pomysłu na remont zbiornika


Apes1

Recommended Posts

Witam serdecznie.


Prosiłbym o pomoc i wersyfikacje mojego pomysłu na urządzenie akwarium.


Historia tego zbiornika jest trochę zawiła, w skrócie podczas mojej nieobecności zapuszczony zbiornik pojawił się u mnie w domu... Chciałbym doprowadzić go do porządku i utrzymywać w dobrej kondycji. Moja wiedza jest słaba, ot tyle co dowiedziałem się z Internetu, z forum.


Akwarium obecnie (sprawdzone organoleptycznie + wieczory spędzone na forum na dokształcaniu się):


Rodzaj - 170l profilowane (100 x 40 x 50)


Na dnie - piasek kwarcowy oraz kamienie (nie wiem do końca jakie to są)


Tło - przyklejona, odchodząca czarna folia


Oświetlenie - 2x świetlówki T5 35W, jedna biała, druga niebieska (nie ma napisane jaka jest ich temperatura) + oświetlenie nocne led (10 diód) Wszystko podłączone pod zegary sterujące.


Filtracja • wewnętrzna Filtr Aquael 1000, robi również za napowietrzanie • zewnętrzna - woda idzie do filtra narurowego w którym znajduje się filtr sznurkowy, a następnie do kubełka Fluval 305 tam znajdują się gąbki, jakieś kulki czarne (nie wiem co to jest) i 2 koszyki wyładowane ceramiką.Obsada • 2x pielęgnica papuzia • 2x bocja • 1x kosiarka • 1x pyszczak Yellow • 2x pyszczak Maingano • 1x Pseudotropheus socolofi • 2x glonojad, nie potrafię powiedzieć jakie to są gatunkiGeneralnie po całym akwarium pływają papuzie, bocje oraz Pseudotropheus socolofi, reszta pochowana w zakamarkach.
Roślinność - brak, nie licząc glonu na szybie, kamieniach i filtrze.
Co bym chciał osiągnąć - fajne akwarium z paszczakami, myślałem o żółtych i niebieskich.


Co kupiłem dodatkowo: • Tło - Juwel STR600 3 szt. • Piasek - 2x25kg kwarc biały • Kamienie - łupek drzewiasty (9 szt.) • Kurtyny powietrzne 45cm 2 szt. • Silikon akwarystyczny czarny i bezbarwnySchemat umiejscowienia poszczególnych elementów oraz legenda jest w załącznikuOpis zbiornika:
 1. Tło przykleję do tylnej szyby + z prawej strony zrobiona wnęka około 15x15 cm na filtr fluval. We wnęce na dole oraz na górze będą zrobione otwory zakryte siatką (żeby ryby nie przepływały) aby zapewnić obieg wody do filtra. 2. Z lewej strony na dole zasysanie wody do filtra wewnętrznego, a na górze wylot wody. 3. W podłożu zakopane dwie kurtyny, wężyki poprowadzone za tłem, żeby nic nie było widać. 4. Poukładane kamienie tak, żeby zapewnić schowki dla mieszkańców.

Opis działania: 1. Odławiam rybki do wiader (napowietrzanie i grzałka będą zapewnione) 2. Spuszczenie wody oraz generalne czyszczenie 3. Klejenie tła i wnęki, ułożenie wszystkich rurek. 4. Czekam do następnego dnia na wyschnięcie silikonu 5. Zalewam zbiornik 6. Odstanie wody do następnego dnia. 7. Wpuszczenie zwierzaków do nowego domu.

Całą akcję zaplanowałem na 3 dniowy weekend majowy :)
Pytania: 1. Prosiłbym o uwagi i poprawki co do ułożenia elementów w akwarium oraz poszczególnych etapów całej akcji. 2. Zalanie zbiornika 3. Czy muszę dodawać jakąś chemię po zalaniu zbiornika, czy wystarczy jak się odstanie przez noc? Czytałem gdzieś, że warto wpuścić trochę starej wody, jednak się boję, żeby jakiegoś syfu z woda nie przenieść. 4. Filtr wewnętrzny, biologiczny - czy w 2 koszyczkach zostawić starą ceramikę? Co dać do 3 koszyczka, węgiel? 5. Filtr zewnętrzny i narurowy - filtry mechaniczne więc tam po prostu wymienię gąbki. 6. Co do obsady to chciałbym w tym tygodniu pozbyć się pielęgnic, jeżeli mi się nie uda to wpuszczam wszystko jak było. 7. Jaką proponujecie obsadę, podobają mi się Maingano oraz Yellow :)

Akwa.pdf

Link to comment
Share on other sites

Zaznaczę na wstępie, że specjalistą nie jestem. Ala mam kilka ale...

Silikon nie wyschnie w jeden dzień.

Kurtyny powietrzne zbędne.

Odstanie wody do następnego dnia? Jakiej wody? Lejesz kranexa czy może zostawiasz część obecnej i tylko uzupełniasz z kranu?

Te kulki plastikowe to biobale, moim zdaniem wywal i uzupełnij ceramiką.

Sznurkowy bym wywalił, gąbkę z kubła też, na zasys do kubła prefiltr.

Zasys i wylot z kubła dałbym po przeciwnych stronach, natomiast mechaniczny ustawić metodą prób i błędów tak żeby wyeliminować martwe strefy.

Co do obsady to się nie wypowiem.

Jeśli walnąłem gdzieś gafę to niech ktoś bardziej doświadczony mnie poprawi

Link to comment
Share on other sites

..trochę trudno ogarnąć to co napisałeś bo straszne dużo informacji w jednym miejscu:)

Zacznę może od obsady...

- jeżeli chcesz żółte i niebieskie to trochę Cię zmartwię ,że tu zbytnio nie poszalejesz z ilością ze względu na trochę małe akwa .Ale możesz dać np.: saulosi 1+4( samiec niebieski a samice żółte) i Maingano 1+3 ( tyle ,że tu trudno określić płeć ) . W sumie byś miał 4 żółte i 5 niebieskich dobranych żywieniowo i charakterem. Resztę ryb będziesz musiał oddać komuś.


O filtracji narurowej się nie wypowiadam bo nigdy jej nie miałem:)


Filtr mechaniczny i kubełek masz dobrze ustawione jeżeli chodzi o zasysy i wypływy ale to i tak ulegnie korekcie gdy będziesz miał ryby i kamienie w akwa.


Węgiel z filtra wyjmij bo póki co nie będzie Ci potrzebny .


Jeżeli piasek masz o gradacji 0.8 - 1.2mm to jest ok. Drobniejszy będzie Ci " fruwał"


Odniosę się do Twojego opisu "logistycznego":)

Jeżeli będziesz chciał zachować ryby które masz obecnie to pamiętaj ,że nie będzie to już biotop Malawi a po prostu mieszanka ryb o różnych wymaganiach żywieniowych , charakterologicznych, wody, zawartej w niej biologii itp. A tego to CI ODRADZAM OSOBIŚCIE:) Ale jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to zrób tak jak piszesz ale wody nie wylewaj tylko przelej do jakiegoś zbiornika bo szkoda jej ,gdyż jest już dojrzała. Jeżeli prawie całą wylejesz zostawiając tylko tę w wiaderku to po wlaniu nawet odstanej wody możesz zachwiać równowagą biologiczną w akwa.

Ale jeżeli pozbędziesz się obsady którą masz to wtedy po prostu startujesz akwa tak jest opisane w FAQ i robisz wszystko zgodnie z sztuką oszczędzając sobie stresu:)


Gdybyś jednak chciał zachować to co masz ( obsadę) a jednocześnie chcesz wymienić wkłady ( wszystkie w filtrze) to pamiętaj ,ze nie można robić tego w ten sposób ,że za jednym zamachem wymieniasz wszystko bo zachwiejesz biologią.


Jeżeli będziesz chciał zmienić obsadę tak jak polecam wyżej to warto wtedy zacząć od początku i wtedy możesz nawet zostawić starą ceramikę co przyspieszy proces nitryfikacji a zamiast węgla daj np. grys koralowy.


Wszystko zależy teraz od Ciebie jak zrobisz:)


I jak kolega pisze wyżej : kurtyny są zbędne w naszym biotopie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za dobre słowo :)


Chciałbym wymienić całą obsadę tylko ze starą nie mam za bardzo co zrobić... Ale zobaczymy może uda się coś załatwić.


Jaki czas powinienem czekać na wyschniecie silikonu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.