Skocz do zawartości

Jak dawkować pokarmy


Kadango

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że ryba to nie człowiek ale czy ktoś z tych co ją polecają też jeden dzień w tygodniu głoduje bo chyba to nic przyjemnego.


Tak się składa, że ja głoduję :) Może nie raz na tydzień bo raz na dwa tygodnie ale wierz mi, że ma to bardzo pozytywny wpływ na pracę jelit. O głodówkach możesz poczytać w internecie setki stron więc nie będę o tym tu pisał. Pamiętaj jednak, że ryba jak zauważyłeś to nie człowiek i pokarm w akwarium cały czas ma. W dzień głodówki ryba skubie więcej glonu a i między kamieniami coś znajdzie (nawet jakiś narybek). Uważam, że każde zwierze czy to pies czy krowa powinna raz na jakiś czas "pościć" bo zwierzęta jak i ludzie są tak skonstruowani, że taki dzień nie ma żadnych negatywnych skutków. Tysiące lat temu jak dziki nie upierdzielił zwierza to rodzina 3 dni nie jadła. To samo zwierzęta... nie zawsze coś upolują i idą spać z pustym żołądkiem. Takie prawa natury i my też starajmy się te warunki w akwarium odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy można porównać w tej kwestii człowieka do ryby ponieważ mamy trochę inne podejście do żywności i mamy inny układ trawienny. Zauważ, że pokarmy sztuczne (płatki czy granulat) nie występują w środowisku naturalnym. Sypanie karm suchych w pewnym stopniu może rekompensować niedobór składników, które występują w naturalnym środowisku. Pamiętaj, że ryby żerują cały dzień więc głodówka jest tylko głodówką umowną, taką od pokarmu, który sypiemy gdyż i tak ryba zawsze coś znajdzie w akwarium i sobie poskubie. Jeśli chodzi o podobieństwo do posiłków ludzkich, to jeśli się przejesz to też może Ci to zaszkodzić ale pojedziesz na pogotowie dadzą Ci specyfiki i będzie ok, a rybka nie zastuka w szybę i nie powie Ci hej Lechu brzuszek boli, Ty jej nie podasz leku by jej przeszło. Ryby inaczej przyswajają pokarmy niż ludzie i w ten sposób szybko zauważysz, że Twoje ryby otłuszczają się mimo, że są w ciągłym ruchu i nie spalają tego tłuszczu który może prowadzić do chorób. Jeśli taka ryba nie dostanie raz w tygodniu suchej karmy tylko poszuka sobie naturalnych pokarmów, a to wyjdzie na dobre dla jej organizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starasz się dawkować pokarm tak by zjadły go w przeciągu minuty co jest taką ogólnie przyjętą normą. Polecane jest też karmienie trzy razy dziennie w mniejszych dawkach, jeśli masz taką możliwość karmić to karm ale i tak musisz obserwować czy rybki nie obrastają w tłuszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie przytoczyć pewne akwarystyczne porzekadło : "Głodna ryba to zdrowa ryba" ;-)

Głodna ryba to ryba ciągle poszukująca pożywienia dzięki czemu jest aktywniejsza. Zwróćcie uwagę ile potrafią wytrzymać bez pożywienia inkubujące samice. Wtedy jeden dzień głodówki wydaje się niczym w porównaniu do kilku tygodniowego postu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ludzie stosują takie diety, ja pracując fizycznie nie wyobrażam sobie nic nie jeść cały dzień, a co do ryb to nie lepiej zmniejszyć porcje codzienne ?


Witaj. Ja nie stosuję głodówki ale uważam że jest to dobry pomysł. Kiedyś ktoś napisał ,,ryby w akwarium mogą zjeść w minutę tyle pokarmu co w naturze przez cały dzień" jest to mądre powiedzenie szczególnie gdy znany jest nam skład pokarmów których używamy. Zerknij na pokarm Naturefood, sam producent podaje że jest mocno skondensowany a to w nadmiarze nie jest dobre. Moim zdaniem stosując tylko granulaty można by karmić je co drugi dzień i to raz dziennie. Łatwo wyobrazić sobie co ryby pobierają w naturze, trochę glonów jakaś rozwielitka, nie ma to nic wspólnego ze składem takich pokarmów: enzymy trawienne, proteiny, mięsa i mączki ryb. Nasi podopieczni dobrze znoszą zmianę nawyków żywieniowych ale są pewne granice.

Zgodzę się z post mortem że ryba powinna być wiecznie głodna, ale czy karmiąc je trzy razy dziennie takimi pokarmami ryby będą głodne? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ryby w naturze, poza drapieżnikami, przeważnie jedzą przez cały dzień w małych "porcjach" ; tu coś skubną, tam coś złapią itp. a nie tak jak w akwa, że np. rano się najedzą i czekają do wieczora na kolację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wziąć jeszcze pod uwagę fakt iż 99 % naszych ryb nigdy nie widziało na "oczy" swojego naturalnego środowiska, tylko od małego są trzymane w akwariach, także nie można ich traktować jak rybek z wf.

A odbiegając od offtopu udało mi się dokupić jeszcze do tego 2 pokarmy tropicala: cichlid red & green medium sticks i vitality & color

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.