Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Moje akwarium 126l wystartowało 22lutego. Mam 2 wapienie filipińskie ok 14kg w sumie na dnie biały żwirek. 2roslinki anubiasy, filtracja JBL 901e, napowietrzacz. Oświetlenie diodowe zimne 6500 + 2 niebieskie paski i jeden czerwony. Przyznam szczerze że wpuscilem obsadę do niedojrzałego aqwarium. Stało 3doby. 14 pyszczakow 2papuzie 2 bojce wspaniale 5 zbrojnikowatych albinosow. Jeśli chodzi o pyszczaki to mix yellow, saulosi, zlocisty i 3szt szarych z czarnymi plamkami. pH 7,6 temp 25 st. C. Ogólnie rybki żywe i ruchliwe. Problem polega na tym ze czasem któryś z pysiow siedzi osowialy i po kilku dniach zasypia. W ciągu miesiąca juz 6szt. Karmie artemia, ochotką ikrą to mrożonki kosteczka dziennie i rano i wieczorem szczypta płatków. Tam gdzie kupilem rybki widziałem jedna martwa. Czy rybki kupilem chore czy to moja wina ze za szybko wpuscilem. Doradźcie cos proszę. Wodę podmieniam raz w tyg na RO. Dodaje CMF i pH+. Co powinienem zrobić. Pozdrawiam.

Opublikowano

Pomijając to że ze swojego akwarium zrobiłeś zupę rybną,to wrzuciłeś sporą ilość rybek do niedojrzałego akwarium przez co zapewne nastąpił wzrost wszelakich pochodnych azotu w wodzie co zapewne powoduje śmierć Twoich rybek.Taka uwaga na przyszłość zanim przystąpisz do hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia warto o nim poczytać,zwłaszcza w dobie gdzie dostęp do informacji jest banalnie prosty.Poczytaj sobie FAQ, a zapewne kilka spraw Ci się wyklaruje.

Opublikowano
Co powinienem zrobić. Pozdrawiam.


...nie będę komentować bo nie o to pytasz co sadzę(imy) o tym co napisałeś. Najpierw przeczytaj FAQ ( u góry na pasku) . Tam znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania.

Już na wstępie popełniłeś tyle błędów typu: przerybienie, zła obsada pod względem warunków żywieniowych , pod względem mieszania biotopów a co z tym się jeszcze wiąże z warunkami biologicznymi wody, że święty boże nie pomoże.

Zajrzyj do FAQ..Bez tego nie widzę osobiście możliwości odpowiedzenia Tobie wdając się w szczegóły. A tak naprawdę wszystko jest tutaj na forum opisane.

Opublikowano

Dzięki za odpowiedzi. Poczytalem sobie faq. Postanowiłem usunąć ze zbiornika bojce i papuzią. Myślę też o zakupie filtra wewnętrznego. Póki co odstawiam mrozonki na rzecz pokarmów "domowych". Największym moim błędem było zbytnie zaufanie panu który " dobrał" mi obsadę, jak się okazuje bardzo nietrafnie. Trudno za niewiedzę się płaci tylko rybek szkoda.

Dam znać czy w akwarium się poprawi.

Doradźcie proszę czy robić podmiany na wodę RO.z dodatkiem pH+.

Co sadzicie o dodawaniu CMF do wody (wiem ze to środek na ospę) ale tak profilaktycznie (też mi tak ktoś doradził)

Opublikowano

Ale masz wodę RO czy RO/DI? Czy poczytałeś o niej co nieco czy też się opierasz na "radach" pana z zoologa? Na forum w dziale "woda" jest wątek "woda ro do walki z okrzemkami" czy jakoś tak. Myślę, że wiele Ci pomoże co do RO.

Nie znam tego CMF ale zapytam retorycznie - czy Ty bierzesz codziennie profilaktycznie np. polopirynę albo ibuprom?

A tak w ogóle masz jakieś testy typu pH (najlepiej zakres malawii), kH, gH, NO3, NO2? Oczywiście kropelkowe a nie paski.



Wysłane z telefonu

Opublikowano

Wrzucenie takiej ilości ryb do niedojrzałego baniaka może spowodować zatrucie ryb związkami azotowymi. Dopóki nie kupisz testów nie będziemy wiedzieć czy to rzeczywiście zatrucie amoniakiem czy jakaś choroba. Nie wyklucza to oczywiście dwóch rzeczy na raz. Podtrucie związkami azotowymi może powodować podatność na większość chorób na które mogą zachorować pysie.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Troszkę to trwało ale zrobiłem w końcu testy no i pH. pH-8, NO2-0, NO3-20. Wodę podmieniam zawsze w sobotę wiec wychodzi ze jutro (ostatnio wlałem kranówe która stała 24h + uzdatniacz) w ilości 19l. Odpuscilem podmiane na RO i nie widzę wzrostu okrzemki. Ostatni zgon miałem 2tyg temu. Chyba się uspokoiło (może akwarium dojrzało). Obecnie mam 9pyszczaków ciągle dobranych bez sensu (mam 3 pysie wspaniałe do oddania). Pozostała mi też nieszczęsna papuzia której nikt ze znajomych nie chce przygarnąć (nie mają Malawi). Zainwestowałem też w filtr wewnętrzny a kubełek planuje zasypać grysem koralowym.

Opublikowano
Pozostała mi też nieszczęsna papuzia której nikt ze znajomych nie chce przygarnąć (nie mają Malawi).


A co ma papuzia do Malawi?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.