Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Moje akwarium 126l wystartowało 22lutego. Mam 2 wapienie filipińskie ok 14kg w sumie na dnie biały żwirek. 2roslinki anubiasy, filtracja JBL 901e, napowietrzacz. Oświetlenie diodowe zimne 6500 + 2 niebieskie paski i jeden czerwony. Przyznam szczerze że wpuscilem obsadę do niedojrzałego aqwarium. Stało 3doby. 14 pyszczakow 2papuzie 2 bojce wspaniale 5 zbrojnikowatych albinosow. Jeśli chodzi o pyszczaki to mix yellow, saulosi, zlocisty i 3szt szarych z czarnymi plamkami. pH 7,6 temp 25 st. C. Ogólnie rybki żywe i ruchliwe. Problem polega na tym ze czasem któryś z pysiow siedzi osowialy i po kilku dniach zasypia. W ciągu miesiąca juz 6szt. Karmie artemia, ochotką ikrą to mrożonki kosteczka dziennie i rano i wieczorem szczypta płatków. Tam gdzie kupilem rybki widziałem jedna martwa. Czy rybki kupilem chore czy to moja wina ze za szybko wpuscilem. Doradźcie cos proszę. Wodę podmieniam raz w tyg na RO. Dodaje CMF i pH+. Co powinienem zrobić. Pozdrawiam.

Opublikowano

Pomijając to że ze swojego akwarium zrobiłeś zupę rybną,to wrzuciłeś sporą ilość rybek do niedojrzałego akwarium przez co zapewne nastąpił wzrost wszelakich pochodnych azotu w wodzie co zapewne powoduje śmierć Twoich rybek.Taka uwaga na przyszłość zanim przystąpisz do hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia warto o nim poczytać,zwłaszcza w dobie gdzie dostęp do informacji jest banalnie prosty.Poczytaj sobie FAQ, a zapewne kilka spraw Ci się wyklaruje.

Opublikowano
Co powinienem zrobić. Pozdrawiam.


...nie będę komentować bo nie o to pytasz co sadzę(imy) o tym co napisałeś. Najpierw przeczytaj FAQ ( u góry na pasku) . Tam znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania.

Już na wstępie popełniłeś tyle błędów typu: przerybienie, zła obsada pod względem warunków żywieniowych , pod względem mieszania biotopów a co z tym się jeszcze wiąże z warunkami biologicznymi wody, że święty boże nie pomoże.

Zajrzyj do FAQ..Bez tego nie widzę osobiście możliwości odpowiedzenia Tobie wdając się w szczegóły. A tak naprawdę wszystko jest tutaj na forum opisane.

Opublikowano

Dzięki za odpowiedzi. Poczytalem sobie faq. Postanowiłem usunąć ze zbiornika bojce i papuzią. Myślę też o zakupie filtra wewnętrznego. Póki co odstawiam mrozonki na rzecz pokarmów "domowych". Największym moim błędem było zbytnie zaufanie panu który " dobrał" mi obsadę, jak się okazuje bardzo nietrafnie. Trudno za niewiedzę się płaci tylko rybek szkoda.

Dam znać czy w akwarium się poprawi.

Doradźcie proszę czy robić podmiany na wodę RO.z dodatkiem pH+.

Co sadzicie o dodawaniu CMF do wody (wiem ze to środek na ospę) ale tak profilaktycznie (też mi tak ktoś doradził)

Opublikowano

Ale masz wodę RO czy RO/DI? Czy poczytałeś o niej co nieco czy też się opierasz na "radach" pana z zoologa? Na forum w dziale "woda" jest wątek "woda ro do walki z okrzemkami" czy jakoś tak. Myślę, że wiele Ci pomoże co do RO.

Nie znam tego CMF ale zapytam retorycznie - czy Ty bierzesz codziennie profilaktycznie np. polopirynę albo ibuprom?

A tak w ogóle masz jakieś testy typu pH (najlepiej zakres malawii), kH, gH, NO3, NO2? Oczywiście kropelkowe a nie paski.



Wysłane z telefonu

Opublikowano

Wrzucenie takiej ilości ryb do niedojrzałego baniaka może spowodować zatrucie ryb związkami azotowymi. Dopóki nie kupisz testów nie będziemy wiedzieć czy to rzeczywiście zatrucie amoniakiem czy jakaś choroba. Nie wyklucza to oczywiście dwóch rzeczy na raz. Podtrucie związkami azotowymi może powodować podatność na większość chorób na które mogą zachorować pysie.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Troszkę to trwało ale zrobiłem w końcu testy no i pH. pH-8, NO2-0, NO3-20. Wodę podmieniam zawsze w sobotę wiec wychodzi ze jutro (ostatnio wlałem kranówe która stała 24h + uzdatniacz) w ilości 19l. Odpuscilem podmiane na RO i nie widzę wzrostu okrzemki. Ostatni zgon miałem 2tyg temu. Chyba się uspokoiło (może akwarium dojrzało). Obecnie mam 9pyszczaków ciągle dobranych bez sensu (mam 3 pysie wspaniałe do oddania). Pozostała mi też nieszczęsna papuzia której nikt ze znajomych nie chce przygarnąć (nie mają Malawi). Zainwestowałem też w filtr wewnętrzny a kubełek planuje zasypać grysem koralowym.

Opublikowano
Pozostała mi też nieszczęsna papuzia której nikt ze znajomych nie chce przygarnąć (nie mają Malawi).


A co ma papuzia do Malawi?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.