Skocz do zawartości

Oświetlenie led


Slawek-meszek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

Planuję zrobić oświetlenie LED na modułach Samsung SMD 5730 białe zimne + R + B jak będą to też 5730 a jak nie do słabsze.


Wymiary akwarium to 200x80x70. Co istotne, to planuję tam z sukcesem pielęgnować Anubiasy i Cryptocoryne, może Vallisnerię. Wiem ,ze to nie są wymagające rośliny, ale chcę aby miały odpowiednią ilość światła.


Nie wiem jak z belką na 2m... jakiś profil z plastyku bo alumuinum chyba się wygnie.

Nie wiem czy w akwarium będą wzmocnienia poprzeczne, więc nie wiem czy mogłoby się to oprzeć na nich.


Inna kwestia to ilość.


Na razie mam dwie opcje:


31 W + 15 R + 15 B na belkę. Szerokość akwarium 80, więc aby było równomiernie to 4 belki. Nie wiem czy to nie za dużo. Razem wychodziłoby około 200W oświetlenia LED.


Domyślam się, że to za dużo nawet jak na roślinki. Może zatem zamiast W+RB zastosować moduły RGB (są słabsze)??? Skoro one generują światło R i B osobno - oczywiście oko ludzkie tego nie wyłapuje, ale liczy się to co "widzi" chlorofil, a nie oko ludzkie.


Drugie rozwiązanie to


21 W + 10 R + 10 B na belkę. Tez 4 belki.


Nie chcę efektu znikania. Chcę równomierne oświetlenie.


Na razie planuję to podłączyć pod ściemniacze przesuwane (suwaki). Oświetlenie ma być na stałe, beż żadnych tam cudów ze sterownikami. Może kiedyś, jak stwierdzę, że to rzeczywiście rybom robi dobrze:)


Poniżej przedstawiam uproszczony schemat.



Czy to ma sens?

Czy długość 180cm jest odpowiednia do długości akwarium 200?


Przy 4 belkach mógłbym przesunąć kolory na każdej z belek o jeden tak, aby patrząc od przodu akwarium były nałożone na siebie - aby nie było tęczy i przenikania

post-15990-14695722449785_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem teraz w pracy, ale z tego co pamiętam, to długość kabli łączących moduły, to mniej więcej długość modułu i klejac je nalepiej żeby były proste, lekko naciagniete, bo będą przeszkadzać przy klejeniu kolejnych modułów, wiec odległość między modułami jest poniekąd wymuszona długością łączących je kabli, żeby było łatwiej ....w temacie Samsung RGB +5630 są fotki jak ja mam na klejone, więc będziesz wiedział co mam na myśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale wtedy będę miał efekt przenikania. Tak czy nie?


przecież te moduły nie są tak drogie i lepiej miec więcej , a intensywność świecenia ustawiać sterownikiem ... ja wyszedłem z takiego założenia dlatego mam na 26 białych 13 czerwonych i 13 niebieskich , czyli na dwa białe jeden kolor i naprawdę mam bardzo dużą możliwość regulacji, i równomierne oświetlenie ... niebieskiego z czerwonym nigdy nie mieszam, bo wychodzi jakiś nienaturalny biskupi, czy fiolet ....całość ma max 38W

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem Twoje zdjęcie

http://forum.klub-malawi.pl/attachment.php?attachmentid=6287&d=1432153755



Skoro lepiej nie wyginać kabli montując moduły w poprzek, to chciałbym w jednym profilu aluminiowym wcisnąć moduły W, R i B jeden za drugim w układzie WRWBWRWB.... Tak jak Ty.

Da się te moduły ścisnąć z kablami tak, aby weszły w profil do listw led?

Domyślam sie ze pewnie tak ale trzeba by było domknąć to kloszem do tych profili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja zdecydowałem się na moduły samsunga 5630, na 100x40 dałem jeden rząd białych 4 moduły i drugi rząd po 3 niebieskich i czerwonych na osobnych ściemniaczach, miałem dać trzeci rząd białych, ale dla mnie było już wystarczająco jasno. Muszę przyznać, że wygląda świetnie tylko jak dla mnie są za mocne refleksy. Macie jakieś rady co do tego? Diody wiszą u mnie jakieś 5 cm od tafli wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.