Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Po długim planowaniu i rysowaniu w CADzie w końcu przyszedł czas na start części wykonawczej projektu ;)

W założeniu akwarium ma stanąć pomiędzy dwoma słupami w domu, ale ma zostać wraz z nimi obudowane.. Widoczne będą więc tylko duże szyby.


Pierwszy problem jaki musiałem rozwiązać to przeprowadzka obecnego akwarium 240 l., przy minimum rewolucji. Postanowiłem wykorzystać podstawki do transportu mebli na kółeczkach, które kupiłem w Lidlu już ze dwa lata temu przewidując ten problem. Spuściłem 3/4 wody i odnosząc najpierw jeden bok komody, a potem drugi, ustawiłem na podstawkach i przejechałem całość do pokoju obok.


Szafkę pod nowe akwarium postanowiłem zrobić ze sklejki. Zamówiłem gotowe formatki już pocięte na wy,miar: blat 240x60 i 4 nogi-ścianki z sklejki 3,5 cm grubości oraz tył szafki, będący jednocześnie elementem wzmacniającym ze sklejki 1,8 cm. Całość skręciłem na śruby konfirmatowe.

Tylna ścianka roi od strony salonu. Ponieważ od strony salonu przewiduję zabudowę gips-karton, została ona cofnięta o 1cm pod blat. Od strony kuchni miedzy nogo-ściankami bedą szuflady, wiec ich rozstaw został zaplanowany tak, żeby pasował do standardowych szuflad kuchennych z IKEA. Jedynie dwie boczne szafki bedą przeznaczone na obsługę akwarium. Jest tam też doprowadzony dopływ i odplyw wody..

Pod posadzką jest w tym miejscu umieszczona zbrojona betonowa płyta.


Weekend trójpokoleniowego wysiłku ( mój ojciec, ja i syn ) i już mogliśmy przetaszczyć grata z garażu do domu. Bez pomocy sąsiada się nie obyło, bo ciężkie paskudztwo. Na miejscu okazało się , ze szafka nie mieści się pomiędzy słupami pomimo przewidzianego luzu. Przyczyną była podłoga, która nie wiedzieć czemu miała na długości 240cm spadek w jednym kierunku 6 mm. Pomogło wypoziomowanie szafki i delikatne poddłutowanie tylnej ścianki. Spadek wyrównalem podklejajac pod nogi kolejno 6, 4 i 2 warstwy sklejanego taśmą dwustronną odpowiednio pociętych pasków forniru o grubości 1mm. Efekt na zdjęciach poniżej. Muszę jeszcze zamocować krawędzie do słupów, a potem żaczynam obudowywać GK.


f2cd8502cc2dcb371b8d995a1a3ef403.jpg3eeafea0a51e8ae3410e35262f653dbb.jpg



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Opublikowano

Witaj

Całkiem całkiem pomysłowo filary ładnie trzymają całość , ciekaw jestem gdzie i jakie są koszty takich formatek .

Potrzebny mi podobny sam „blat” 260x75cm z ładnym wykończeniem „frez” .

Będę wdzięczny za info na „PW”

Pozdrawiam

Opublikowano

Dzięki, filary rzeczywiście trzymają, bo szafka wepchnięta na styk ;)

Optycznie będzie to docelowo inaczej wyglądało, bo planuję wszystko obudowac płytami G/K i frontami mebli.


Koszty to żadna tajemnica, może komuś się przyda dla porównania.


W miejscu, w którym kupowałem trzeba kupić całą sklejkę. Może być pocięta, ale trzeba wziąć cały arkusz. rozmiary są różne, mi najbardziej pasował 2500x1500 mm.

Za płytę 18mm zapłaciłem ok. 250 zł, a za 35mm około 500 zł. Pocięcie w cenie. Odebrałem też sam, bo miałem blisko. W kombiaka zapakowałem bez problemu.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Prace w toku ;)

w międzyczasie zmieniła się koncepcja. Ponieważ teraz widać z kuchni ogromne okno w salonie, za którym jest las, żona uznała, że jednak nie chce jednak tego widoku tracić. Stąd zabudowa nie będzie do sufitu, lecz na akwarium będzie pokrywa,a nad nią pusto ;)

Do tej chwili mam zrobioną zabudowę z GK ( poszerzenie słupów i belki stropowej do 60 cm ) - jeszcze ostatnia gładź do położenia została. Szkło zamówione u Przemka. Będzie za 2 tygodnie więc powinienem zdążyc ze skończeniem praz z GK. Tak to wyglądąło jeszcze przed weekendem. Aktualną fotkę postaram się dziś wrzucić.

post-15617-14695721881379_thumb.jpg

post-15617-14695721890666_thumb.jpg

Opublikowano

Kolejna część fotorelacji. Powykończane krawędzie GK i pierwsza warstwa szpachlowania.

Dodatkowo w dwóch skrajnych szafkach, które będa do mojej dyspozycji wstawiłem podłogę z wodoodpornej sklejki, a w pozostałych wnękach wzmocniłem front przy podłodze paskami sklejki. Mocowane na konfirmaty i akryl. Widok na zdjęciach z kuchni. Akwarium będzie sięgało wraz z koroną mniej więcej do miejsca pogrubienia słupów. Poniżej wnęki zakryte będą przez drzwiczki od szafki tworząc miejsce na rurki i kable.

post-15617-14695721907357_thumb.jpg

post-15617-14695721915529_thumb.jpg

post-15617-14695721922759_thumb.jpg

post-15617-14695721930126_thumb.jpg

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.