Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

OK, udało się znaleźć czas w długi weekend i powstała filtracja narurowa

Przeczytałem parę postów na temat konstrukcji filtra na forum - wielkie dzięki wszystkim kolegom dzielącym się doświadczeniem.


Wszystko na rurach pp zgrzewanych. Sekcja mechanika na rurach 32mm, reszta na 25mm.

Póki co wszystko suche, bo akwarium puste ;) Więc próby szczelności nie było ;)



W lokalnym sklepie z artykułami budowlanymi dali mi na WZtke dwa razy tyle towaru co chciałem i zapłacę po zwrocie tego co zostało. Wypożyczyli też zgrzewarkę.


Całość umieściłem w dwóch skrajnych szafkach. W jednej część mechanika, rura łącząca dołem przy podłodze i w drugiej część biologiczną.


Dałem po kolei:

1. pompa

2. dwa korpusy 10" równolegle jako sekcja mechanika ze sznurkiem 100 mikro.

3. tutaj rozgałęzienie rury - 32mm przekroju jedzie z powrotem do akwarium, a 25 mm jedzie do sekcji biologa

- sekcja biologa - w korpusy w szeregu BigBlue 20" - razem 14 litrów grysu koralowego - z bajpasem

- sekcja dodatkowa - jeden korpus 10" z bajpasem - na razie wrzuce tam purigen.


Kupiłem do sekcji mechanika takie ciekawe korpusy z dodatkowmi zaworkami na dole. Na razie będę zaworkami ręcznie wypuszczał syf z dna korpusu co jakiś czas, żeby rzadziej wszystko rozbierać Jak się sprawdzi to dorobię automat. Z tego względu dałem je na nadciśnieniu za pompą. Przyznam, że bardzo się zastanawiałem, czy dac pompę przed filtrami mechanicznymi. Na forum przeważa opinia, że pompa może się uszkodzić. Są też głosy, że jest na tyle odporna, że nie ma szans.

Ponieważ wygrzebałem pompę Omnigena kupioną wieki temu do innych zupełnie celów postanowiłem chwilowo nie inwestować w porządną pompe tylko poeksperymentować.

Jak pompa padnie od syfu - kupię alfę i wstawię za mechanikami. A jak się okaże, że syf z mechaników wypływa ładnie grawitacyjnie przy wyłączonej pompie - to zamienię od razu, tak na wszelki wypadek ;)


Rozważałem tez pusty korpus do wyłapywania samego piasku, ale przynajmniej ten korpus co ja kupiłem to fikcja jeśli chodzi o 1 cal. Zaraz za jendocalowym przyłączem wewnątrz filtra jest kompletne przewężenie. Jak ktoś ma namiar na korpus, który ma naprawdę jeden cal to proszę o link.


Póki co mam nadzieję, że całość przejdzie pozytywnie próbę szczelności... Trzymajcie kciuki.

post-15617-14695722648376_thumb.jpg

post-15617-14695722662173_thumb.jpg

post-15617-14695722668991_thumb.jpg

post-15617-14695722677613_thumb.jpg

post-15617-14695722685289_thumb.jpg

post-15617-14695722690944_thumb.jpg

Opublikowano

Co powiecie na temat tych dysz wylotowych? Coś z tym kombinować jeszcze? Póki co zrobiłem z rurki przeciętej pod kątem 45 stopni i zgrzanej na styk ( kolanko wyglądało masakrycznie ). Mają regulację na boki. Zachwycające niestety nie są. A przy akwarium widocznym z obu stron muszą być na bocznych ściankach i trudno coś tu ukrywać...

Opublikowano

co do wylotów imo będzie lepiej jak dasz zwykłe kolanka, one są jednak zaokrąglone w środku, pewnie będą miały mniejsze straty. Kiedyś przeszła mi przez głowę taka myśl, żeby na rurę wylotową założyć wąż i dowolnym miejscu dać jego koniec, ale pewnie ciężko by było z hałasem. Z maskowaniem też nie ma problemu, opaska termokurczliwa czarna załatwi sprawę oczywiście jeśli będzie czarne tło.

Pokaż zdjęcie z z dalszej odległości bo na tych średnio widać.

Opublikowano

aff4970b5c171dccde57fd4c570dd84d.jpg6a85661ce65ab0ad2549d92b457bed93.jpg


Niestety czarne maskowanie nie pomoże, bo akwarium nie ma tła. Jest na przestrzał miedzy kuchnią a salonem. Rurki wszelkie są na ściankach szczytowych. Rzeczywiście przy takim kącie będą opory. Nie pomyślałem. Ale kolanka są masakryczne. Muszę coś wymyślić.


Znalazłem gdzieś patent na gięcie przezroczysteh rury plexi. Trzeba zasypać piaskiem i giąć podgrzewając suszarką do włosów, jednocześnie ubijając trochę piasek. Kupię rurę i spróbuję.



Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Opublikowano

Kamienie już w akwarium. Położyłem na spienionym PCV. Lekko nie było.

Załączam widok z obu stron.

Wszelkie uwagi mile widziane ;)

post-15617-14695722791853_thumb.jpg

post-15617-14695722813592_thumb.jpg

Opublikowano
Kamienie już w akwarium. Położyłem na spienionym PCV. Lekko nie było.

Załączam widok z obu stron.

Wszelkie uwagi mile widziane ;)



Moja uwaga jest taka, że wygląda naprawdę super :) bardzo fajne ułożenie kamieni, nic tylko czekać na piach, wodę, ryby i zdjęcia, gratulacje :)

Opublikowano

Dzięki wszystkim, jeszcze parę drobniejszych kamyków i zasypuję piachem.


Co do szafek: w tych trzech środkowych przedziałkach będą szuflady kuchenne, z czego najniższa z przyczepionym frontem na całość wysokości, a dwie wyżej - wewnętrzne. Da to efekt ukrycia szuflad. Kolor frontów to już sobie żona dopasuje do wystroju kuchni, bo to od strony kuchni jest. Planowana jest ciepła biel - tak jak farba ścian dookoła.

Te dwie boczne szafki z techniką do akwarium będę miały drzwiczki w kształcie takiego powiedzmy L ;)

Wysokość frontów chcę zrobić tak, żeby zamknięte zasłaniały dno akwarium i krawędź szyby bocznej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.