Skocz do zawartości

dwa pytania - jednak trzy


smile84

Rekomendowane odpowiedzi

naszło mnie :


1. proszę o podanie trzech gatunków mbuny najbardziej zróżnicowanej pod względem kolorystycznym a najbardziej zblizonym pod względem żywieniowym i tym zeby wytrzymały z sobą w 240l :wink:


2. czy posiadając duży zbiornik (ok 240 cm) jest możliwe trzymanie gatunków mbuny i non-mbuny razem bez szkody dla zadnej z tych grup?

czy ktos stosuje takie praktyki, czy są one niedopuszczalne?

czy w naturze zyja one obok czy w innych partiach jeziora ?


3. czy duzo osob posiada w swoim malawi zbrojnika niebieskiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 trudne pytanie więc nie odpowiem - lepiej moze by było 2 gatunki ?

kiedyś miałem Hongi i Sauloski

2. nie - mbuna jest bardziej zywiołowa od mbuny i nonmbuna będzie zterroryzowana w tak małym akwarium

3. ja nie mam ale z tego co czytam wiele osób ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszym i drugim punktem nie do końca się zgodze.


1. Hongi i Saulosi to nie za bardzo odpowiednie gatunki dla siebie. Z moich krótkich obserwacji wynika, że Hongi jest zbyt agresywny. W akwarium często dochodziło do bójek. Wiadomo, zależy to także od charakteru samej ryby lecz IMO hongi i saulosi nie jest najlepszym pomysłem.


2. Tak. Na serwisie klub malawi są dwa artykuły na ten temat. W skrócie jeśli połączymy odpowiednie gatunki bardzo prawdopodobne, że będą żyły ze sobą w zgodzie choć hodowla non-mbuna i mbuna w jednym zbiorniku jest trudna choćby z racjji diety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zapytam czy trzymałeś je w tych 112 litrach? Bo jak tak to ocena bardzo nie-obiektywna...


Druga sprawa która była omawiana na forum to, że agresja bardziej ujawnia się przy dorosłych może 2-4 letnich osobnikach. Twoje hongi poza tym, że chyba były trzymane wraz z saulosi w 112 nie wiem czy osiągnęły pełne wymiary i były na tyle długo aby ta prawdziwa hierarchia się ustawiła. Co prawda mój saulosi też dawał rade hongi ale to naprawde silne rybsko i podejrzewam że w końcu by uległ..


Nie będe się kłócił bo ryba rybie nie równa ale hongi i saulosi to nie najlepszy pomysł chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo powoli odbiegamy od tematu :)

bardzo prosze o propozycje :)

dzieki czester - za pomoc - poszukam tych artykułów


1 trudne pytanie więc nie odpowiem - lepiej moze by było 2 gatunki ?

kiedyś miałem Hongi i Sauloski

2. nie - mbuna jest bardziej zywiołowa od mbuny i nonmbuna będzie zterroryzowana w tak małym akwarium

3. ja nie mam ale z tego co czytam wiele osób ma.



hmm... 240cm to male akwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem tutaj do MaRcInAs. Jeśli chciałbyś non-mbune z mbuną zachęcam jeszcze raz do przeczytania tych artykółów i przejżenia moich tematów bo także chciałem coś takiego założyć. Skończyło się jednak na rdzawych i saulosi i w sumie nie żałuje..


Poczytaj to: http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=1212

Miałem podobny problem także parę rzeczy z tego się dowiesz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematy to:

1. saulosi, red-redy lub red-blue i rudzielce lub socolofi.

2. jest dopuszczalne trzymanie nonmbyny i mbuny razem ale wtmaga to spełnienia paru warunków [więcej w artiklach na serwisie] imho w takim akwa za bardzo nie ma pola manewru na zbyt duże kombinacje i bym się na to niezdecydował lub co najwyżej spróbował z jednym gatunkiem w małym haremie łagodnej mbuny + jednym gatunkiem łagodnej, małej i roslinożernej nonmbuny ale i tak byłby to swego rodzaju eksperyment.

3. kiedyś miałem i stwierdziłem ze zbrojniki w malawi mijają się z celem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Kilka myśli z rana.... Spiętrzenie na grzebieniu (powierzchnia spływu bez zębów) możesz oszacować tutaj: http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/Water-Measurements/Rectangular-Contracted-Weir.php Grzebień można wyciąć laserem z pcv - u mnie jest 2mm ząb, 5 mm przerwy (żeby zmniejszyć spiętrzenie, firmowe bardziej podnoszą wodę). Aby uzyskać 4x przepływ (8000 l netto)x 4razy/h potrzeba przy takim grzebieniu i spiętrzeniu 2 cm...   231 cm bieżących grzebienia ! To komin narożny 115 na 115 cm. Zmieści się do niego kilka x więcej  medium niż do całego sumpa... Dla spiętrzenia  3 cm ... to komin 45x45 cm.... Jakieś 250 litrów mediów w kominie. (K1?).. tyle co wejdzie do sumpa uwzględniając spadki i rezerwę w komorze pompy na spływ i start po spływie, gdy poleci do kanalizacji. Nad sumpem musi być przestrzeń żeby wcisnąć pompę. Mniej potrzeba przy pompie na zewnątrz. Przepływ przez filtr warunkuje maksymalną skuteczność filtracji....
    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.