Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

To mój pierwszy post na tym forum, więc chciałem z wszystkimi się przywitać i z góry podziękować za pomoc, której z waszej strony na pewno nie zabraknie. :)


Do rzeczy, posiadam zbiornik 375L roslinniak, ale już powoli go mam dość, bo nie idzie mi w nim za dobrze. Nie wiem czemu, jakoś rośliny mnie nie chcą słuchać..

Postanowiłem pomyśleć nad zbiornikiem typowym dla malawii i teraz mam kilka pytań. Czy to wszystko co mam może być, czy coś zmieniać, czy coś dokupić? Dodam, że będę to robił we wrześniu dopiero - wiem, wile czasu jeszcze, ale wolę już powoli wszystko kompletować tak aby potem nie był problemów i placzu.

Więc tak ;

Zbiornik 375 L

filtry to kubeł atman cf 1200 i wewnętrzny atman at-305 z wielką gąbką

oświetlenie to 2x80w T5 i 1x54w T5

co do oświetlenia wydaje mi się że nie musi być takie mocne

i co do obsady w takim zbiorniku to myślę nad:

Pseudotropheus Saulosi

Labidochromis Caeruleus - Yellow (mięso żerca ale może uda sie trzymać razem)

Pseudotropheus Elongatus Mphanga

nie wiem czy dawać więcej ryb czy mniej

obsada na pewno jest zła więc prosze was co może być razem a co nie


z góry dziękuje i myśle że coś uda sie z tego zrobić

Opublikowano

Witaj na forum! Polecam lekturę FAQ, tu znajdziesz wszystkie potrzebne na początek (i nie tylko informacje) http://forum.klub-malawi.pl/faq.php :) Co do kubła to powinien spokojnie wystarczyć, mechanika zmieniłbym jednak na mocniejszego, coś o przepływie co najmniej 2000L/h, możesz też pokombinować z filtracją mechaiczną opartą na narurowcu i wtedy do środka wkładasz jakiś falownik. Z oświetlenia możesz zostawić tą jedną 54W T5 i starczy, roślin Ci u nas jak na lekarstwo, nawet jakbyś chciał coś mieć to niedużo się da, a ryby i kamienie nie potrzebują solarium ;) Teraz obsada... Co kto lubi oczywiście ;) ale moim zdaniem Yellow i Saulosi to zbyt dużo żółtego razem, Elongatus to ryba roślinożerna więc nie pasuje tu żywieniowo. Podaj jeszcze wymiary baniaka bo litraż w przypadku Malawi to nie wszystko, liczy się powierzchnia dna, ale jeśli to standard (150x50x50) to ja bym Ci polecił taką ekipę :


Labidochromis Caeruleus

Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano

Pseudotropheus Acei

Iodotrophus Sprengerae


Tutaj masz więcej propozycji : http://forum.klub-malawi.pl/kazdego-cos-kolorowego-przykladowe-obsady-t13997.html?&highlight=obsada+propozycja Generalnie możliwości jest ogrom, musisz skorzystać z wyszukiwarki forum wpisując swój litraż, obsadę i popatrzeć, co tam ciekawego ludzie trzymają :)

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam ponownie po dość dużej przerwie. Jest już wrzesień, więc powoli chciałbym zaczynać przygodę z malawi.

Co do wymiarów to mam właśnie takie - 150x50x50, więc wydaje mi się, że takie będzie ok. Co do filtra to kubeł zostanie taki jaki jest, ale chcę go wypełnić całego ceramiką (lub czymś bardziej sprawdzającym się w malawii np. grys koralowy ?).

Jeżeli chodzi o mechanika to myślę nad pompą z aquarela CIRCULATOR 2000.

PH wody w kranie wynosi 7,5, więc należałoby je trochę podnieść i zastanawiam się, które kamienie najlepiej wybrać? piaskowiec, marmur czy wapień?

Podłoże wypełnię zwykłym piaskiem albo kwarcowym.

A co do obsady to wybrałbym to co polecił mi MatiK, tylko, że zastanawiam się czy Pseudotropheus Acei nie jest zbyt trudny jak dla początkującego?. Myślę jeszcze nad dołączeniem zeby albo Saulosi lub coś w tym stylu, co o tym myślicie? Nie wiem jeszcze jak dobrać je ilościowo - ile samic i ile samców ?

Wiem, że pewnie były poruszane już takie tematy, ale z góry dziękuję za każdą odpowiedź i pomoc :).

Opublikowano

No trochę czasu minęło :P kubeł zasyp grysem koralowym i będzie ok, pH samo Ci się podniesie do odpowiedniego poziomu przez piach i kamienie (grys w kuble też odrobinę pomoże bo jest dobrym buforem), nie musisz robić nic dodatkowego. Oprócz tego aquaela kupiłbym na Twoim miejscu jakiś cyrkulator/falownik bo przy tej długości akwa, trzeba już solidnie ruszyć wodą żeby było czysto. Kamienie daj takie, jakie Ci się najbardziej podobają, przejrzyj forumową galerię, a na pewno znajdziesz coś, co będzie Ci odpowiadało ;) Acei to w ogóle nie jest trudna ryba, wręcz jeden ze spokojniejszych przedstawicieli grupy Mbuna ;) jeśli pasuje Ci moja propozycja, z czego się cieszę, to nie dawałbym Saulosi ze względu na Caeruleusy, będzie po prostu zbyt żółto moim zdaniem. Ryby dobierz tak, żeby docelowo tworzyły haremy np. 1+3, a acei grupkę około 8 ryb bo bardzo ładnie wyglądają w stadach. Oczywiście na początek musisz kupić więcej bo u młodych ciężko rozróżnić płeć (gatunki, które Ci poleciłem są monorficzne, jednak jak podrosną, da się rozróżnić płeć na podstawie zachowań i lekkich zmian w ubarwieniu bądź kształcie ryb).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.