Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

ale filtry produkuja no3 a nie je usuwaja

zwiekszona ilosc ceramiki czy dodawanie bactozymu mialoby sens przy wykrywalnej ilosci azotynow, amoniaku czy jonow amonowych

Opublikowano

Hmmm trudno jest mi sprecyzowac co spowodowalo tą płochliwość. Ale fakt że 'odświeżenie' filtra zewnętrznego sprawiło, że w ciągu godziny ryby wypłynęły z kryjówek i teraz trochę mało energicznie pływją przy szybie i prawie nie uciekają dał mi do myślenia: że nad filtrem trzeba popracować. Nie wiedziałam, że NO3 produkuję filtry ;) Przyznaję się, że z chemii umiem duże NIC :shock: ale coś chciałabym zrobić. :) Zobacze co bedzie rano :) Na razie wszystko na dobrej drodze.


A no i nagle doznałam olśnienia, że za słabo odmulałam dno... Ale wstyd mówić... Dobrze, że wogóle to zauważyłam... :shock:

Opublikowano

nie trzeba akuart zbyt duzo o chemii wiedziec

ale wystarczy troche poczytac o cyklu azotowym - i to jest wiedza podstawowa ktora polecam posiasc :)

Opublikowano

No to rano sprawa wygląda tak: ryby sobie radośnie pływają przy szybie ale dopóki się nie podejdzie do akwa. Jest to znaczna poprawa bo wczoraj jakby się ruszyć lekko na drugim końcu pokoju to akwarium puściutkie na 15 min. A teraz po zniknięciu 'zagrożenia' znowu fruwają. Wróciłam do forum malawi.pl i przeczytałam, że przyczyną może być brak światła. W moim akwarium jest jeszcze ciemno bo światło zaświeca się o 10. I tak się zastanawiam czy może do 14 godzin zwiększyć? Bo jest 12. I była tam druga przyczyna: telewizor. Co prawda ja wogóle nie używam tv w pokoju ale komp to co innego. Przyznam, że ten duży, ekranem zwrócony do akwarium zawsze wtedy kiedy mam zapalone światło im nie przeszkadzał. Ale od 2-3dni czesto przed snem włączam laptopa kiedy jest zupełnie ciemno. I dostają taką dwugodzinną dawkę światła z minitorka 1 - 1,5 metra od akwa przed snem. Wczoraj pomyślałam, że może to przez ten laptop, i go nie włączałam... I dzisiaj poprawa?

Tak więc mam trzy możliwe przyczyny - zdiagnozowane:

-zanieczyszczony filtr biol (poprawa po przeczyszczeniu)

-brak laptopa po 3 dniach (poprawa)

-za mało światła (12 h; 10.00-22.00)

Może to jest naciągane, ale wolałąbym usłyszeć opinnie innych.

Opublikowano

Moje ryby też były na początku płochliwe i to przez dość długi czas. Pamiętaj, że one tak NATURALNIE reagują na niepewną sytuację. Może bały się po jakiejś większej ingerencji w akwarium i kojarzą Ciebie z tym faktem? Na pewno staraj się też spokojnie chodzić przy akwarium, siedzieć przy nim kilkanaście minut blisko szyby, żeby Cię zakodowały :)

Moje ryby, choć są już dorosłe, nadal czasem uciekają, gdy pojawia się w pokoju "nowa" osoba, gdy jest silne światło słoneczne w pokoju. Sekunda i nie ma ryb w akwarium... A czasem to nie mam pojęcia, czego się przestraszą, wystarczy że jedna zrobi paniczny szybki ruch i wszystkie zaczynają spieprzać prawie zabijając się o kamienie i szyby...

Przy akwarium stoi komputer, nie boją się monitora :) U mnie światło jest od 9 do 23, ale nie widziałem, żeby miał krótszy czas u mnie jakieś znaczenie...

Opublikowano
Co w takim razie dodać ? Myślałam, ze 3 pokarmy to jest dużo... Może wrzucić im roślinę jakąś, którą zjedzą? karmię malutkimi porcjami 3x dziennie. Może napiszesz szczególowo jak je karmisz - chętnię się douczę :)


Słyszałam już o czosnku

O suszonej pokrzywie

Marchewce

Sałącie

hmm... płatkach ryżowych w starej literaturze ale temu nie zaufam dopoki ktos nie powie że to im dobrze zrobi :)



Obecnie podaje następujące pokarmy suche:


Tropicala


-Malawi;

-Spirulina Flakes;

-Spirulina Super Forte;

-Spirulina Granulat;

-spirutabin;


Sery


-flora;

-granugreen;

-spirulina tabs;


Tetry


-vegetable;


Pokarmy mrożone:


-wodzeń;

-mysis;

-malawimix;

-tanganikamix;

-larwa czarny komar;

-mięso małży;

-mieso krewetek;

-artemia;

-kryl;


Pokarmy domowe:


-kasza manna;

-kasza kukurydziana;

-makaron zwykły;

-chiński makaron sojowo-ryżowy;

-ryż;

-płatki owsiane.



Są to pokarmy które posiadam na stałe sporadycznie podaje jeszcze wiele pokarmów takich jak pokarm żywy np dafnie czy larwę czarnego komara ( własna hodowla w starej wannie ) czy szpinak i sałatę. W związku z tym że mam ryby mięso i wszystkożerne podaje w ciągu tygodnia 2 dni pokarmy suche, 2 dni pokarmy mrożone i 2 dni pokarmy domowe, w niedziele ryby mają głodówkę.


Z twoimi rybami moze być tez tak jak mówi kiss. Na początek polecam poprostu trochę cierpliwości. Jak nic się nie zmieni jeszcze przez parę dni to spróbuj je przegłodzić bo 3x dziennie może znaczyć i dobrze i źle ;). Dopiero jakby przygłodzone ryby nadal się ukrywały zacząłbym sie trochę niepokoić. Pozdrowienia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.