Skocz do zawartości

czystość w akwarium o podłożu z piasku


lg.

Rekomendowane odpowiedzi

Ceść, mam pytanko.Zauważyłem , oglądając wiele zdjęć biotopów malawi i tanganika, że większość podłoży w akwariach to biały piasek.I rzeczywiście efekt jest bardzo ładny ale niepraktyczny.Już wyjaśniam.Ja w swoim akwarium mam tylko ( jako podłożę) kamyki o średniej wielkości 2-3 cm.A praktyczność właśnie takiego podłoża to możliwość schronienia się między nimi małych osobników a nawet narybku i to na całej powierzchni .I tu chciałem się poradzić, ponieważ również poważnie zastanawiam się nad wyłożeniem całego akwarium piaskiem , jak wygląda chociażby czyszczenie takiego piasku?Wszystkie odpady, pokarm i kupki ryb, leżą na wierzchu, nie?pozatym nie mogę sobie wyobrazić jak podczas generalnego czyszczenia akwarium płucze piasek i jego połowa wylatuje mi wraz z wodą.przy grubszej granulacji brudy wpadają pomiędzy kamienie i nie widać aż tak tego syfu.proszę o wyjaśnienie na poruszone tu kwestie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc problemem nie jest to że nie widać kupek wśród kamyków tak jak u Ciebie bo swój wpływ na wodę mają a to ze z piasku jest je bardzo łatwo przy odmulaniu zebrać. Po drugie pysie lubiką kopać w piasku a tak duze kamyczki im to uniemozliwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktycznosc piasku polega min. na mozliwosci obserwowania naturalnych zachowan pyszczakow - przekopywania podloza w poszukiwaniu pokarmu

zwirek ma ta wade, ze jesli samiczka podczas tarla zlapie kilka ziarenek zwirku do pyska, to moze Ci sie nie udac doczekac na potomstwo, a jesli juz to moze go byc o wiele mniej niz przy podlozu piaskowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek czy żwirek to odwieczny problem :lol:

ale jeśli chodzi o czystość to owszem na piasku wszystko lezy na wierzchu ale przynajmniej łatwo toto ściągnąć podczas odmulania przy wierku to wpada pomiedzy kamyczki i tak tego nie widac ale trzeba taki żwirek dogłebnie odmulać bo jak coś zostanie to psuje wodę jedyny plus to taki że jak się ma żwirek to jest mniejsze ryzyko wystąpienia stref beztlenowych. Owszem piasku zawsze troche przy odmulaniu zaciągniesz ale nie połowę tylko troche i tak co pare miesięcy zawsze można dosypać troche nowego wiec to nie problem.

A w Malawi to co najwazniejsze czyli wiele zachowań naszych podopiecznych jest związanych z piaskiem i tylko z takim podłożem można je zaobserwowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaprzestałem stosowania piasku na rzecz bardzo drobnego żwirku o granulacji 1-3mm. Już małe pysie go przekopują, a problem z widocznością odchodów znika.

Poza tym jestem zwolennikiem ciemniejszego podłoża. Moim zdaniem pysie lepiej się wtedy prezentują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.