Jump to content

300l i co w nim.


bebok40

Recommended Posts

Masz pomieszane rybki jeśli chodzi o pokarm. Yellow mięsożerca i Hongi roślinożerca reszta wszystkożercy. Ciężko pogodzić żywieniowo mięsożerców i roślinożerców. Moim zdaniem odrzuć Hongi i będzie Ci łatwiej resztę pogodzić żywieniowo.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że Twoja 300-ka to standard 120x50x50?

Jeżeli tak to na pewno M red red będzie za duża do tego zbiornika.

A co do połączenia L hongi i yellowa. Na pewno nie jest to dobre połączenia, już kolega napisał wyżej co i jak. Napisałeś, że hongi bardzo ładnie rosną tylko na jakiej karmie??

A co z yellow czy też tak ładnie rośnie.

Reasumując nie jest to dobre połączenie mięsożercy z roślinożercą. Jednemu albo drugiemu będzie czegoś brakować albo będzie czegoś za dużo. Pomyśl jak będzie wyglądał układ trawienny L hongi na karmie mięsnej a jak będzie wyglądał yellow na karmie roślinnej.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Może karmisz pokarmem dla ryb roślinożernych :) Pozostań przy trzech gatunkach. Ewentualnie zrób małe haremy 1+3 i może Msobo Magunga Ci się spodoba. Tylko pilnuj parametrów wody i zobacz czy przy czterech gatunkach nie jest za tłoczno by rybki miały luz, a dla oka jest ładniej gdy nie ma przerybienia.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Malawi hoduję od 2 lat i nigdy nie miałem kłopotów. Rosną rozmnażają się i jest ok. Jednak skoro bardziej doświadczeni twierdzą że ryby które mam to zła mieszanka to co proponujecie. Zdam się na Wasze doświadczenie.


Karmię ryby następującym pokarmem:

suchy: spirulina 36% (pokarm stały), cichlid gran (obecnie, a tak to różnie z doskoku);

mrożony: dafnia, artemia, kryl, larwy komara (wszystko pokarmy stałe).

Link to comment
Share on other sites

Jakie obsady proponujecie i łatwiejsi w hodowli są mięsożercy czy roślinożercy ?

Szczerze powiedziawszy, ryby wszystkożerne jak i mięsożerne są jak dla mnie łatwiejsze w hodowli. Jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tj bloat czy inne.

Jeżeli miąłbym coś wybrać z tych ryb co posiadasz to zostawiłbym rdzawego i yellow. A ewentualnie jako trzeci gatunek dałbym maingano lub jakoiegoś pasiaka typu mpanga. Dieta pół na pół. Zastanów się też nad jakąś C Jalo Reef lub C red top Likoma do rdzawego i yellow. Dietę ustalisz sobie z przewagą pokarmów mięsnych tak na poziomie 60 do 40. Bacznie obserwując rdzawego, czy czasami nie przybiera na masie:-)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz zostawić Yellow, to zostaw też Sprengerae i dorzuć do nich Maingano. Ja mam taki zestaw i jest ok, zarówno pod względem żywieniowym, jak i wizualnym ;) zamiast Sprengerae możesz jeszcze dać np. Cynotilapię Zebroides Cobwe, albo tak jak pisze Sławek Jalo Reef zamiast Maingano...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.