Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Od jakiś dwóch miesięcy pracuje u mnie filtr narurowy na pompie grundfos z 5szt. takich korpusów firmy aqua filter -


e1e2a0400f9798e7med.jpg


Problem z nimi jest taki, że praktycznie od razu przezroczyste korpusy stawały się coraz bardziej mleczne, matowe od środka. Wygląda to trochę jak osadzający się kamień i jest szorstkie w dotyku. Kamień to jednak nie jest i nie da się zmyć w żaden sposób. Wydaje mi się, że w tworzywie korpusu zaszły jakieś zmiany. Spotkaliście się z czymś takim?


Wkurza mnie to bo po pierwsze jest mało estetyczne a po drugie znacznie utrudnia obserwację wkładów. Zdecydowany jestem wymienić te korpusy, ale nie chciałbym znowu wpakować się w taką samą sytuację. Macie może do polecenia jakieś sprawdzone korpusy z którymi nic się nie będzie działo. Chodzi mi tym razem o korpusy 3 częściowe. Wydaje mi się, że będą wygodniejsze w obsłudze niż 2 częściowe.


Na pewno odpadają takie korpusy, bo miałem taki kiedyś jako prefiltr i też zrobił się mleczny od środka -


646e63fc6467522cmed.jpg


Na prefiltrze miałem też kiedyś taki korpus (pierwszy z lewej) i po kilku miesiącach był jak nówka. Niestety takie korpusy kosztują teraz 80zł/szt. Nie wiem dlaczego bo ja kupowałem go poniżej 30zł...


7385b84ee0dc547fmed.jpg


Polecicie coś sprawdzonego najlepiej 3 częściowego?

Opublikowano

To z pewnością nie sprawa wody bo jedne korpusy są na tej samej wodzie ok, a inne już nie. To kwestia tworzywa z jakiego wykonane są korpusy. Wodę w kranie mam 13gh więc niezbyt twardą. Wiem, że aarset miał taki sam problem i wymieniał korpusy na inne. stan ma takie same korpusy jak ja i również mu zmatowiały. Szukam teraz korpusów 3 częściowych, z którymi nie będą działy się takie cuda.

Opublikowano

fakt mój też zmatowiał ale nie na tyle by nie widzieć w środku co się dzieje z wkładem, innym problemem jest to że po powiedzmy 2-3 dniach po wymianie wkładu potrafi lekko kapać, uszczelka jest cała a takie coś się dzieje ze 2-3 dni i później tak jest że się sam uszczelnia. Co myślicie wymiana uszczelki pomoże?

Opublikowano

Apper u mnie, a miałem kilka rodzajów tych korpusów to zawsze matowiały ale nie brałem tego do "bańki".;) Była powierzchnia chropowata, korpus zrobił się lekko mleczny ale mi to nie przeszkadzało w estetyce bo mam zabudowę a i nie przeszkadzały obserwacje syfu sznurkowego bo obklejenie "gównem" było widać z daleka:D

Jeśli chodzi o względy zdrowotne to nie ma to wpływu na parametry wody, kondycje ryb itp.

Niestety nie powiem Ci który z korpusów nie będzie matowiał.

Opublikowano

U mnie wsie tak samo matowieją no ale nie na tyle żeby nie widział w jakim stanie są filtry. Jeżeli chodzi Pablo o uszczelkę to powstaje pytanie czy aby za mocno jej nie dokręcasz. Już były takie przypadki i problem był w za mocnym dokręcaniu. W narurowcu styka dokręcić korpus ręką do wyczuwalnego oporu.

Opublikowano

Trochę poszperałem w opisach producentów i wychodzi na to, że przezroczyste korpusy narurowców wytwarzane są głównie z dwóch rodzajów tworzyw - politereftalan etylenu (PET) lub acrylonitrile styrene (SAN). Miałem dwa rodzaje korpusów, które wykonane były z PET i obydwa zmatowiały. Trzeci rodzaj korpusu był zawsze jak nówka, ale niestety nie mogę doszukać się, z którego tworzywa był wykonany - przypuszczam, że z SAN. Potwierdzałyby to doświadczenia aarseta, któremu również zmatowiały korpusy z PET i wymienił je na korpusy z SAN i wszystko gra. Wygląda na to, że należy rozglądać się za korpusami z acrylonitrile styrene (SAN), żeby nie było przykrych niespodzianek. Może ktoś potwierdzić moje obserwacje?

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.