Skocz do zawartości

Ile kg?


DShay

Rekomendowane odpowiedzi

IMHO frakcja 0.1-0.4 mm będzie za drobna bo to praktycznie pył oprócz problemów z wypłukaniem i stratami podczas niego a przy takiej granulacji będa spore to potem w akwa pysiaki moga go eręcz podnosić podczas swoich harców.

Ja bym ci sugerował granulacje 0,5-1 mm


Co do ilości to licząc że bedziesz miał warstwę około 5 cm bo taka jest rozsądna to daje to około 37 litrów piachu, jak kupisz 50 kg to Ci napewno starczy - a przy tej ilości i biorąc pod uwage granulację to idealnie się sprawdza piach budowlany bo i granulacja oki i cenal lepsza bo 50 kg to Ci za dwa piwa ktoś z budowy odda pilnuj tylko aby nie był z cementem wapnem i innym syfem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piasek kwarcowy jest faktycznie biały i odbja światło (jak każdy biały przedmiot) moga się od tego ryby stresować, sam u siebie w akwarium mam piasek budowlany taki jasny szary naprawdę jest fajny i nie odbija mocno swiatla a granulacja jest ok. Tylko nie przesiewałem go zbytnio i po 3 4 tyg widać male kamyczki które pyśki wykopaly ale nie przeszkadzaja one w kopaniu, jest to poprostu większy piasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pelni zgadzam sie z opinia marsa, pyl kwarcowy to koszmar. Kiedys dalem przez pomylke i potem nie moglem sie go pozbyc przez miesiace, zatarl mi sie wirnik filtra i w ogole ten pyl byl wszedzie. Zdecydowanie frakcja pow 1mm - rowniez kwarc - moze nie bedzie bialy ale na pewno wyglada dobrze i naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przedewszystkim może stresować ryby jak również jest nieporównywalnie drogi do budowlanego lub nazbieranego własnoręcznie. Zastanów się jeszcze raz, moja rada. Z takim kontrastem wcale ładnie akwarium nie wygląda. wszystkie odchody od razu rzucają się w oczy, a 100% pożądku utrzymać się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam u siebie mam piasek biały kwarcowy i oto moje spostrzeżenia:

- faktycznie widać na nim odchody

- pysie (młode ok. 5 cm) znowu wcale tak go nie rozpylają, aby zamulać akwarium, natomiast gdy kopią wydają sie wniebowzięte - ja w każdym bądź razie nie zauważyłem efektu pyłu. Fakt mam piasek na skałkach, ale to chyba norma

- problemów z zatarciem filtra też nie miałem - to chyba możliwe jest tylko jeśli wetknie się wlot filtra w piasek

- stresu u rybek nie zauważyłem - mam czarne skały i czarne tło, a odrobina piasku w kilku miejscach (jakieś 10 kg w akwa 120cm) nie stresuje mi ryb. Na pozostałej powierzchni dna mam grubszy grys (pomiędzy skałami) oraz trochę żwirku granulacji 1-2mm


Podsumowując uważam, że nie ma co demonizować białego piasku. Jest droższy, ale i efekt uważam IMHO jest przedni. Jeśli ktoś lubi kontrasty to wydaje mi się, że jest to fajne podłoże.


Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybys przeczytal uwaznie :twisted: zauwazylbys, ze nie pisalem o piasku, ktorego sam zawsze uzywam, tylko o pyle kwarcowym, czyli najdrobniejszej dostepnej (czasem) w handlu frakcji pon 1mm.

Sa to dwie zupelnie inne rzeczy, piasek to po prostu piasek - taki jak na plazy. Pyl bardziej przypomina make. Na temat jego wad moge jeszcze dodac, ze strefy beztlenowe po prostu go uwielbiaja. Widywalem pyl zastosowany umiejestnie duzych w akwariach z bardzo spokojna czarna woda np z plaszczkami czy ziemiojadami.

Proponuje nie mieszac juz tych dwoch pojec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki mars ale zwykły piach budowlany chyba nie da takiego efektu ''bieli'' jak piach kwarcowy. Co na ten temat uważasz?

Jak mnie wywołałeśd o tablicy to pisze dalej :wink:

Oczywiście że piach budowlany nie będzie dawał takiego efektu bieli jak kwarcowy w dodatku ten specjalny akwarystyczny [ bo w gruncie rzeczy to większość piachu jest kwarcowa - ten budowlany też]

Budowlany będzie szarawy lub żółtawy - ja u siebie stosuje piasek który kupuje w Castoramie jest to pisaek kwarcowy dekoracyjny o granulacji 1mm pakowany po 25 kg firmy Kreisel i cena coś koło 7 zł za worek wiec w porównaniu z tym akwarystycznym to jak za darmo. Kolor nie jest oczywiście biały tylko taki szarawy ale kiedyś miałem w jednym akwa właśnie biały akwarystyczny i po roku jak sie piach w akwa przybrudził [a i podczas odmulań trochę go ubyło] i dosypałem ten z castoramy to różnica wcale nie była taka duża w kolorze.

Generalnie to kwestja gustu i peniędzy bo jak komuś się ten biały podoba i chce na 50 kg wydać tak chyba co najmniej 100 zł to niech kupuje, jedyne związane z tym ryzyko to że może stresować ryby tak jak koledzy pisali, ale podkreślam może a nie musi bo bedzie to zalezne od pozostałej dekoracji sposobu mocy/barwy oświetlenia no i samych ryb oczywiście.

Natomiast naprawdę poważnie się zastanów nad frakcją bo tak jak Kaszub napisał w takim pyle/mące o wiele szybciej się mogą wytworzyć strefy beztlenowe a jak widac na powyższym opisie to i problemy sprzetowe mogą wystapić - niekoniecznie na poczatku tak jak u romekjagoda ale ja cos doradzająć wychodzę z założenia co może ciebie spotkac za rok dwa jak np ryby będą miały zdecydowanie wiecej niż 5 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej, posiadamy akwarium 200x60x60 720l. W tym roku zauważyliśmy niepokojące przerwy w spoinie silikonowej na dole frontowej szyby, w załączeniu przesyłam zdjęcia, Akwarium ma 17 lat. Czy silikon się odparzył/rozwarstwił przez co akwarium może się rozszczelnić? Czy to nam się "wydaje", że coś jest nie tak bo tak pada światło? Nie mam porównania jak wygląda spoina w nowym akwarium, w tej chwili jest usunięte podłoże więc zapewne dlatego rzuciło się to w oczy, jaka jest trwałość takiego zbiornika, może już czas na nowe akwarium, proszę o doradzenie czy dalsze użytkowanie jest bezpieczne, może ktoś już coś takiego miał u siebie. Pozdrawiam.
    • Hej mam pytanie. Mam Sumpa i trójkątny komin wklejony w rogu. Akcja ratunkowa to nie małe wyzwanie ponieważ wyłowienie ryby pomiedzy rurkami jest praktycznie niemożliwe i konczy się na zatrzymaniu filrtacji spusczeniu wody z komina. Przez chwilę stosowałem gąbkę umiesczoną na górze ale mimo to rybie udało się jakoś ostatnio prześliznąć. Dodatkowo gąbka po przypchaniu powoduje ze poziom wody podnosi się i jest jej więcej w całym układzie co w przypadku braku prądu i mocno zabrudzonej gąbki może spowodować przelanie sumpa. Zastanawiam się teraz jeszcze nad jednym rozwiazaniem a mianowicie zasypaniem całego komina np żwirkiem lub ceramiką. Czy ktoś próbował czegoś takiego? Czy istnieją jakieś zagrożenia w przypadku wypełnionego komina ?
    • Nie kupujcie tego gówna  .najgorsze badziewie jakie miałem TYLKO FILTRY KUBELKOWE Z KLIPSAMI  WEZ TO SKREC ALBO ROZKREC LEPIEJ BY  BYLO I SZYBCIEJ  NA SRUBY I KLUCZ 13 PRZEPLYW WODY LEPIEJ NIE MOWIC 
    • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
    • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
    • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
    • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
    • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
    • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
    • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.